گزارش مجمع شرکت خاک چینی ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت خاک چینی ایران با نماد بورسی کخاک امروز با حضور ۸۳ درصد سهامداران برگزار شد و توزیع ۲۵۰ تومان به ازای هر سهم به تصویب رسید.

در این جلسه، هیات‌مدیره با ارایه گزارشی از برنامه‌ها و عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ اعلام کرد که شرکت خاک چینی ایران به دنبال برنامه افزایش سرمایه سال گذشته، امسال نیز مجددا برنامه افزایش سرمایه خواهد داشت.

در گزارش هیات‌مدیره تاکید شد که میزان فروش شرکت در سال مالی ۹۹ نسبت به ۹۸ به میزان ۸۸ درصد افزایش یافته که بر این اساس همه محصولات تولید شده در سال مالی ۹۹ به فروش رفته است.

همچنین بر اساس اعلام مدیران شرکت، ظرف یکماه آینده قرار است، بهره‌برداری از خط پنجم پروژه کائولن با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن انجام شود که با بهره‌برداری از این خط ظرفیت تولید کائولن شرکت به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید. هم‌اکنون میزان تولید کائلین در شرکت خاک چینی ایران ۳۰۰ هزار تن اعلام شده است .

از دیگر پروژه‌های برای بهره‌برداری در سال جاری، بهره‌برداری از خط تولید آهک است که بنا به گفته رییس هیات‌مدیره شرکت، با بهره‌برداری از این خط ظرفیت تولید آهک در این مجموعه به ۱۰۰ هزار تن خواهد رسید.

در زمینه صادرات، براساس اعلام هیات‌مدیره این شرکت در سال مالی گذشته به دلیل مشکلات ناشی از هزینه‌های بالای حمل و نقل و قیمت پایین محصول در بازارهای صادراتی توفیق چندانی نداشته است. با این حال تاکید گردید که با شروع به تولید محصولات جدید، برنامه صادرات به کشورهای آذربایجان، ترکیه، سوریه ،ارمنستان عراق و نخجوان در دستور کار قرار دارد. بنا به گفته هیات‌مدیره شناسایی بازار در زمینه این محصولات جدید انجام شده است.

در ادامه جلسه، علاوه بر گزارشی از پروژه‌های در دست احداث، اعلام شد که قرار است محصول کائولن در بورس کالا عرضه شود و در این زمینه مقدمات کار فراهم شده است.

همچنین اعلام شد که جهت کاهش هزینه‌های حمل و نقل، ۲۰ دستگاه کامیون با هزینه ۴۴ میلیارد تومان از ایران‌خودرو دیزل خریداری شده که با خرید این کامیون‌ها، ریسک تامین مواد معدنی به شرکت به حداقل رسیده است.

پروژه بتن سبک و بلوک ملات از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت خاک چینی ایران اعلام شد که قرار است در نیمه اول امسال به بهره‌برداری برسند. پس از آن پروژه تبدیل بلوک به پنل و ملات خشک در مهر ماه بهره‌برداری خواهد شد.

هیات‌مدیره دلیل افزایش هزینه مالی تکمیل این پروژه که در برآورده اولیه ۸۰ میلیارد اعلام شده بود را تغییرات نرخ ارز اعلام کرد قیمت تمام شده نهایی را  ۴۴۰ میلیارد تومان ذکر کرد.

از دیگر پروژه‌های در دستور کار شرکت خاک چینی ایران، سلیکون متال و الیاف شیشه گزارش و اعلام گردید که این پروژه‌ها در دست بررسی است. همچنین اعلام شد که پروژه سنگ‌شکن نیز، ظرف یکماه دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.

در گزارش هیات‌مدیره همچنین تاکید شد که میزان فروش شرکت در سال مالی ۹۹ نسبت به ۹۸ به میزان ۸۸ درصد افزایش یافته که براین اساس همه محصولات تولید شده در سال مالی ۹۹ به فروش رفته است.

هیات مدیره همچنین در پاسخ به دلیل عدم حمایت سبدگردان از این سهم گفت که سبدگردان براساس دستورالعمل شرکت در حال کمک به سهم بوده ولی با توجه به شرایط حاکم بر بازار فعلا شرایط همین است .با این حال امیدواریم با تزریق مالی از هلدینگ، سبدگردان را حمایت کنیم.