گزارش مجمع شرکت پتروشیمی کرمانشاه

مجمع عادی سالیانه شرکت پتروشیمی کرمانشاه با نماد بورسی کرماشا با حضور ۶۸ درصد سهامداران تشکیل و در نهایت به ازای هر سهم ۱۱۰ تومان سود تقسیم شد.

این شرکت تولیدکننده اوره و آمونیاک با ظرفیت اسمی به ترتیب ۶۶۰ هزار تن  و ۳۹۶ هزار تن در سال می‌باشد که تولید واقعی شرکت در سال ۹۹ به ترتیب ۶۸۱٫۸۱۸ تن اوره و ۳۹۲٫۷۸۴ تن آمونیاک می‌باشد.

مجموع کل تولیدات شرکت نسبت به ظرفیت اسمی ۱۰۱٫۸ درصد و نسبت به سال گذشته ۱۱۲ درصد رشد دارد.

در سال گذشته در مجموع ۳۰ روز توقف تولید داشتند که ۴ روز از آن، مربوط به مشکلات فرآیندی و مابقی مربوط به قطع کامل خوراک می‌باشد. شرکت از این زمان برای تعمیرات اساسی استفاده کرده است.

در مهر ماه سال ۹۸ مصوبه‌ای برای اصلاح نرخ فروش اوره در کف قیمت بورس کالا صادر شده است که طبق این مصوبه ما به تفاوت نرخ اوره با نرخ‌های علی‌الحساب دریافتی از وزرات جهاد کشاورزی تا پایان سال ۹۹ معادل ۸٫۸۳۳ میلیارد ریال در دفاتر شرکت به عنوان طلب ثبت شده است.

در خصوص طلب ذکر شده در بالا شرکت در حال انجام پیگیری‌های لازم است و در این زمینه پیشنهادهایی هم داده شده از جمله محاسبه نرخ اوره تحویلی براساس میانگین نرخ بورس کالا و تعیین قیمت مبنای دریافت علی‌الحساب کود تحویلی به شرکت خدمات حمایتی حداقل معادل هر کیلو ۲۲ هزار ریال .

میانگین نرخ فروش اوره صادراتی در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۹۸ دلار به ازای  هر تن می‌باشد .

تغییرات میانگین نرخ سالیانه خوراک دریافتی از مبلغ ۷٫۲۷۱ ریال بر مترمکعب در سال ۱۳۹۸ به ۱۶٫۱۶۴ ریال بر مترمکعب در سال ۱۳۹۹ رسیده است. این افزایش میانگین نرخ نقدینگی شرکت را تحت فشار قرار می‌دهد.

نرخ خوراک دریافتی در ابتدای سال ۹۹ مبلغ ۷۰۰ تومان به ازای هر مترمکعب بوده است که در پایان سال  به ۲۱۰۸ تومان به ازای هر متر مکعب رسیده است.

طرح توسعه فاز دوم مجتمع به شرح زیر است:

آمونیاک با ظرفیت اسمی ۱۲۰۰ تن در روز با پیشرفت فیزیکی ۵۴٫۹۲ درصد

اوره با ظرفیت اسمی ۲۰۰۰ تن در روز با پیشرفت فیزیکی ۳۰٫۶۰ درصد

به گفته مدیران شرکت علت تاخیر تکمیل پروژه مذکور، مشکلات ارزی و تحریم‌ها و نیز همه‌گیری ویروس کرونا می‌باشد. در صورت تامین مالی به موقع، پیش‌بینی می‌شود که در ابتدای بهمن سال ۱۴۰۱ پروژه به بهره‌برداری برسد. در این صورت پیشرفت فیزیکی پروژه تا پایان سال ۱۴۰۰ حدود ۸۸ درصد می‌باشد.

مدیران شرکت توضیح دادند که برای به حداقل رساند رقابت داخلی و نیز کاهش گپ قیمتی اوره فوب ایران و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، کارگروهی تشکیل دادند و در این خصوص امیدوار بودند که نرخ‌ها واقعی‌تر و یکسان شود.

در خصوص نرخ فروش صادراتی و نیز داخلی از مدیران شرکت سوال پرسیده شد که مدیران به شرح زیر پاسخ دادند:

در حال حاضر نرخ فروش صادراتی ۳۰۰$ می‌باشد و در خصوص نرخ‌های داخلی توضیح دادند که با توجه به روند صعودی نرخ اوره از ابتدای سال و امیدواری برای عدم کاهش در نیمه دوم سال، انتظار دارند که نرخ داخلی هم رشد قابل توجهی داشته باشد.

در خصوص نرخ تسعیر دلار در دو ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ سوال پرسیده شد که پاسخ آن به شرح زیر است:

نرخ تسعیر فروردین ۱۴۰۰: ۲۱۰۰۰ تومان

نرخ تسعیر اردیبهشت ۱۴۰۰: ۲۰٫۴۰۰ تومان

در خصوص افزایش سرمایه پاسخ داده شد که شرکت افزایش سرمایه از محل مطالبات و نیز انباشته را در دستور کار دارد. عمده افزایش سرمایه از محل انباشته می‌باشد.

در نهایت به ازای هر سهم ۱۱۰ تومان سود تقسیم شد.