گزارش مجمع شرکت فرآورده‌های نسوز ایران

 

 معرفی

شركت فرآورده هاي نسوز ايران (ایرفکو) با هدف تامين نيازهاي صنايع كشور به انواع ديرگدازها در بهمن ماه ۱۳۵۱ تاسيس گرديد و فعاليت‌هاي توليدي خود را از فروردين ماه ۱۳۵۶ و با ظرفيت اسمي ۴۸٫۰۰۰ تن آغاز نمود .

تنوع محصولات این شرکت بیش از ۳۰۰ نوع بوده و محصولات شکل دار (آجر ها) نیز با تنوع بیش از ۱۳۰۰ قالب تولید می شوند. تعداد قابل توجهي از صنايع زير بنايي كشور از قبيل صنايع آهن و فولاد ، سيمان ، آلومينيوم ، مس ، شيشه ، كاشي و سراميك ، نفت و پتروشيمي ، گچ در زمره مشتريان نسوز مي باشند كه در اين بين دو صنعت استراتژيك آهن و فولاد و سيمان بالغ بر ۷۰% توليدات نسوز را به خود اختصاص مي دهند . ایرفکو دارای حدود ۵۰۰۰ مشتری ثبت شده می باشد.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه تهیه تولید توزیع خرید و فروش انواع مواد اولیه فرآورده های نسوز و انجام عملیات معدنی مربوط به تهیه مواد اولیه مورد نیاز در داخل و خارج کشور و همچنین صادرات و واردات مواد اولیه و ماشین آلات و ساخت و تهیه محصولات نسوز و تجهیزات جانبی آن و نیز مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکتهای داخلی و خارجی مطابق ضوابط و مقررات تعیین شده از سوی دولت و انجام کلیه اموری که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با موضوع شرکت ارتباط داشته باشد. شرکت در بین شرکت‌های فعال در این صنعت با مبلغ فروش ۵۰۱۵ میلیارد ریال در رده اول قرار دارد.

تولید و فروش ایرفکو بر اساس سفارش بوده و از نوع B2B می باشد.

تابلوی سهامداران:

صورت سود و زیان:

شرکت با تولید ۳۷هزار تن آجر و ۱۳ هزار تن جرم؛ از لحاظ مقدار تولید ۲۵ درصد رشد نسبت به سال مالی قبل و ۲۲ درصد رشد نسبت به سال ۱۳۹۷ داشته است این میزان تولید و بخصوص آجر در طول عمر این شرکت بی سابقه است.

شرکت ۲ پروژه توسعه‌ای و ۴ پروژه بهبود عملکرد دارد.

پروژه فرآوری مواد اولیه جمبزه و پروژه کلسینه دولومیت نهاوند از جمله پروژه‌های توسعه شرکت می باشند که در جهت تامین و تولید و تهیه مواد اولیه مورد نیاز شرکت می باشد.

پروژه جمبزه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته و پیش بینی می شود تا پایان شهریور یا مهر ماه به بهره‌برداری کامل برسد پروژه نهاوند تا این تاریخ ۳۵ درصد پیشرفت داشته است ‌بینی می‌شود تا پایان تیرماه به بهره‌برداری برسد.

چهار طرح سیستم اطلاعات مدیریت یکپارچه ایریسا ؛سیستم کامل توزین و آسیاب ویبرومبل ؛پرس بوخر ۱۶۰۰ و راه اندازی کوره شش واگنی خط جدید از جمله طرح های بهبود عملکرد شرکت می باشند که در افزایش مقدار تولید تاثیر گذار می باشند.

نکات حسابرسی

بند ۵ مربوط به تعیین تکلیف بدهی مالیاتی سنوات قبل در این خصوص شرکت اعلام کرد برای سالهای ۹۶ و ۹۷ نسبت به رسیدگی اعتراض شد مالیات سال ۹۶ قطعی شده و پرداخت گردیده برای سال ۹۷ بر قطعی صادر نشده است برای سال ۹۸ رسیدگی انجام شده ولی ابلاغ نگردیده است شرکت اعلام کرد به دلیل ارجاع پرونده های مالیاتی از مرکزاستان به مبارکه و حجم زیاد پرونده های مربوط به تعداد زیادی شرکت در این محدوده روند رسیدگی و ابلاغ به کندی صورت می گیرد.

بند ۱۰ حسابرسی در خصوص استرداد تضامین تعهد شده از دیگران شرکت اعلام کرد اسناد تضمینی به مبلغ ۵۹۰ میلیارد ریال با اتمام تعهد تضمین شده به شرکت بازگردانده خواهد شد.

بند ۱۳ مربوط به رعایت دستورالعمل‌های اجرای افشای اطلاعات سازمان شرکت اعلام کرد با بهره برداری از سیستم اطلاعات ایریسا آمار تولید و فروش در کمترین زمان ممکن افشا خواهد شد همچنین در مورد بخش دوم این بند شرکت اعلام کرد بازارگردان برای شرکت انتخاب شده است.

سوالات سهامداران

به چه علت خرید کوره از سیمان صوفیان ۱۰ درصد بالاتر از قیمت کارشناسی شده است؟

پاسخ شرکت به دلیل نوسانات نرخ ارز قیمتهای تمام شده و در کل قیمت کور بالا رفت و شرکت سیمان صوفیان درخواست کارشناسی مجدد نمود با بررسی های صورت گرفته مشخص شد قیمت تمام شده موضوع افزایش دو الی سه برابری داشته است لذا شرکت با افزایش ۱۰ درصدی قیمت کل کوره قرارداد را حفظ کرد باید توجه کرد که این کوره یک کوره ۱۷۵۰ درجه ای است و کوره های بالای ۱۵۰۰ درجه در لیست تحریم قرار دارند،شرکت در صورت خرید این کوره از خارج حدود ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ میلیار تومان هزینه متحمل می شد اما با تامین این کوره از سیمان صوفیان این طرح را با ۱۰ درصد هزینه مشابه خارجی انجام داد.

به چه علت شرکت محصولات خود را با تخفیف به هلدینگ بالادستی فروخته است؟
پاسخ شرکت شرکت بسته محصولی را به ۱۸ شرکت زیر مجموعه هلدینگ به صورت یکجا واگذار کرده و از این طریق در حدود نصف هزینه های تولید سال بعد را پوشش داده است؛لذا با توجه به حجم این بسته و فروش یکجا برای اولین بار با نرخ پایین تری فروش صورت گرفته است.

در پایان اعلام شد مقدار سود انباشته شرکت ۱۳۵ میلیارد تومان می باشد که از این مقدار ۱۳۱.۶ به عنوان سود تقسیمی به ازای هر سهم ۱۵۲ تومان تقسیم می گردد.