گزارش مجمع شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور

مجمع عادی سالانه شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور با نماد  بورسی کنور با حضور ۸۸ درصدی سهامداران برگزار و در پایان به ازای هر سهم ۵۶۰ تومان سود تقسیم شد.

این شرکت دارای سه معدن سنگ آهن در همدان و کردستان به شرح زیر است:

۱-معدن بابا علی در همدان با ذخیره قطعی ۴ میلیون تن و برداشت سالانه به میزان ۶۰۰ هزار تن.

۲- معدن گلالی در کردستان با ذخیره قطعی ۱۴ میلیون تن و برداشت سالانه ۵۰۰ هزار تن.

۳- معدن شهرک در کردستان با ذخیره قطعی ۳۵ میلیون تن و برداشت سالانه ۲ میلیون تن.

همچنین میزان استخراج شرکت نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است. میزان تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی شده و گندله نیز به ترتیب ۱۲ و ۲۳ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

فروش کل شرکت ۱۸۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد دارد که ۷۵ درصد این رشد مربوط به افزایش نرخ و ۲۵ درصد آن مربوط به افزایش مقدار تولید است.

شرکت افزایش سرمایه‌ای به مبلغ ۱٫۵۰۰ میلیارد تومان دارد. که این افزایش سرمایه در دو مرحله انجام می‌پذیرد. در صورت موافق سازمان بورس ۸۰۰ میلیارد آن برای سال جاری و ۷۰۰ میلیارد آن برای سال بعد می‌باشد. این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده صورت می‌گیرد.

یکی از طرح‌های شرکت پروژه گندله یک میلیون تنی گندله می‌باشد که برای این منظور شرکت صبا امید غرب با مالکیت ۷۰ درصدی صبانور و ۳۰ درصدی شرکت تجلی معادن وفلزات تاسیس شده است. تاریخ برآوردی بهره‌برداری از این طرح نیمه دوم سال ۱۴۰۲ می‌باشد.

شرکت پروژه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن در شهرستان بیجار و پروژه ذوب و ورق نورد گرم فولادی به ظرفیت یک میلیون تن در شهرستان قروه را دارد. سهم صبانور در این پروژه ۲۰ درصد می‌باشد ایمیدرو سهم ۴۴ درصدی را در این پروژه دارد.

در خصوص پروژه فوق مجوزهای لازم اخذ شده است. برای پروژه فولادسازی فراخوان مناقصه برای انتخاب پیمانکار دادند.

اقدامات اولیه در خصوص پروژه کنسانتره یک میلیون تنی گلاله کردستان صورت پذیرفته است. پروژه در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری می‌رسد.

مدیران شرکت در خصوص پروژه اکتشافی سرب و روی توضیح دادند که در پهنه اکتشافی راور کرمان جواز تاسیس کارخانه گرفته شده و ۱۲ آنومالی پتانسیل‌دار نیز شناسایی شده است. همچنین در مزایده سرب و روی کرمان نیز برنده شده‌اند.

علاوه بر این پیرامون کاهش مقدار تولید گندله در سال جاری توضیح داده شد که شرکت تعمیرات اساسی به مدت ۳۵ روز دارد و این تعمیرات در ۲۰ خرداد به پایان می‌رسد.

در خصوص عرضه محصولات در بورس کالا نیز توضیح داده شد که اقدامات لازم در این خصوص انجام شده و تا پایان خرداد محصولات شرکت در بورس کالا پذیرش می‌شود.

در پایان به ازای هر سهم ۵۶۰ تومان سود تقسیم شد که بخشی بصورت نقدی توزیع می‌شود و سایر بصورت افزایش سرمایه به سهامدار داده می‌شود.