گزارش مجمع شرکت فرآوری ذغالسنگ پرورده طبس

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فرآوری ذغالسنگ پرورده طبس با نماد بورسی «کپرور» با حضور حداکثری سهامداران برگزار و در نهایت به ازای هر سهم ۱۳۲۰ ریال سود نقدی تصویب گردید.

شرکت در سال گذشته با تامین ۲۴۰۱۸۱ تن کنسانتره ذغالسنگ سهم ۱۳٫۷۷ درصدی از کل بازار داخلی را در اختیار داشته و از این نظر رتبه سوم را دارد.

منابع تامین و خرید ذغال خام شرکت در سال ۱۳۹۹ از معادن زیر بوده است:

نگین طبس ۴۲٫۹۱ درصد، معدنجو ۱۴٫۹۳ درصد، طبس احیا سپاهان ۱۰٫۷۸ درصد، تکافر ۱۴٫۴۹درصد و ۱۶٫۸۹ درصد از سایر معادن.

شرکت اصلاح فرایند کارخانه و بازیافت سالانه ۵۰۰۰ تن کنسانتره ریزدانه و ۱۴۰۰۰ تن کنسانتره درشت دانه را از مهمترین طرح‌های آتی شرکت اعلام کرد.

در رابطه با بند حسابرسی مربوط به تعیین تکلیف مالیات‌های شرکت گفته شده که شرکت مالیات اعلام شده از طرف سازمان امور مالیاتی را پرداخت کرده اما با اعتراض و پیگیری‌های صورت گرفته و طبق رای دیوان عدالت اداری با توجه به اینکه شرکت در منطقه محروم واقع شده است مانند شرکت‌های مناطق آزاد میتواند معافیت ۲۰ ساله اخذ کند،لذا اقدامات لازم در این خصوص درحال انجام است و شرکت امیدوار است حتی مبالغ پرداختی را نیز بازگرداند.

در پاسخ به سوال سهامدار در رابطه با دلیل افزایش حساب‌های دریافتنی شرکت نیز گفته شد که قسمتی از این افزایش به دلیل افزایش نرخ‌هاست و قسمت عمده‌ای نیز به دلیل افزایش فروش و تحویل به ذوب آهن در اواخر سال قبل بوده که هم‌اکنون تا حدود زیادی تسویه شده است.

در پاسخ به سوال سهامداران و نماینده سازمان درباره وضعیت معادن شرکت نیز توضیح داده شد که :

در مجموعه طبس احیا؛

معدن تخت نادر در مرحله اکتشاف است و احتمالا از نیمه دوم سال تولید از این قسمت شروع می‌شود.

تخت زیتون از معادن فعال شرکت بوده و تا ۷۰ هزار تن نیز رکورد تولید داشته است.

معدن چل قبلا در اجاره شرکت بوده و اقدامات برای خرید این معدن انجام شده است و با توجه به اینکه این معدن مدتی تعطیل بود اقدامات برای راه‌اندازی مجدد آن در حال انجام است.

اما استخراج از معدن نای‌بند با امکانات فعلی صرفه اقتصادی ندارد.

در خصوص معادن تکافر نیز گفته شد که این معادن ظرفیت بسیار بالایی دارند و امکان استخراج تا ۱۵۰ هزار تن را دارند و مجموعه تکادو به همراه زیرمجموعه‌هایش سهم خود در این معادن را از ۴۰ درصد به بیش از ۶۷ درصد رسانده‌اند.

در سال گذشته قصد عرضه زیرمجموعه‌ها را در بورس داشتیم و اقدامات تا آخرین مراحل در هیات پذیرش نیز پیش رفت اما سازمان گفته است که همه معدن را در قالب یک پکیج عرضه کنیم و در حال انجام این مهم هستیم و به زودی این عرضه صورت می‌گیرد.

در رابطه با سوال سهامداران درباره برنامه شرکت برای مقابله با انحصار مصرف‌کننده اصلی یعنی ذوب‌آهن و برنامه‌های آتی شرکت برای صادرات نیز گفته شد :

شرکت ذوب‌آهن ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تنی برای کک‌سازی دارد و این یعنی نیاز ۲و نیم میلون تنی به کنسانتره دارد. هم‌اکنون این شرکت به دلیل عدم تامین کامل کنسانتره و کک در نصف ظرفیت کار می‌کند، زیرا کک جزء کالاهای تحریمی است و امکان واردات نیز وجود ندارد؛ بر این اساس از بالادست به شرکت تکلیف شده ابتدا نیاز داخل  را تامین کنیم، برای مقابله با اثر انحصار نیز با تلاش‌های صورت گرفته افزایش نرخ گرفتیم. همچنین به دلیل تحریم و عدم امکان کشایش LC مستقیم و ریسک‌های مبادلات مالی صادرات را مقرون به صرفه نمی‌دانیم.

در پایان به ازای هر سهم ۱۳۲۰ ریال سود تقسیمی تصویب و در مجموع از سود انباشته ۲۲۰ میلیاردی شرکت ۷۰ میلیارد تقسیم گردید و ۱۵۰ میلیارد نیز انباشته و مقرر شد برای افزایش سرمایه و توسعه زیرساخت‌ها و معادن در آینده مورد استفاده قرار گیرد.