گزارش مجمع شرکت معدني و صنعتي گل گهر

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با نماد بورسی کگل با حضور ۸۰٫۸۸ درصد سهامداران تشکیل شد و پس از تصویب صورت‌های مالی مقرر گردید که  ۱۳۰۰ ریال به ازای هر سهم بین سهامداران برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ توزیع شود.

در جریان بررسی صورت‌های مالی سال ۹۹  اعلام شد که شرکت در سال مالی گذشته به میزان ۱۵٫۳ میلیون تن کنسانتره و ۱۲٫۲ میلیون تن گندله تولید کرده که ثبت یک رکورد جدید است.

فروش ریالی شرکت در سال مالی ۹۹ با رشد ۱۲۵ درصدی به ۲۹۵ هزار میلیارد ریال رسیده است. درآمد تلفیقی شرکت نیز با رشد ۱۴۰ درصدی به بیش از ۴۲۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

همچنین سود خالص شرکت با ثبت رشد ۱۱۷ درصد به ۱۴۱ هزار میلیارد ریال اعلام شد.

برنامه‌های آتی

شرکت اعلام کرد که در سه ماهه اول ۱۴۰۰ میزان تولیدات شرکت به میزان ۱۴ درصد رشد کرده است؛ به طوری که در مدت یاد شده فروش ریالی با رشد ۲۲۲ درصدی به بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

شرکت اعلام کرد که در سه ماه نخست سال ۱۴۰۰ با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۸۰ هزار میلیارد ریال تعدادی از طرح‌های شرکت به بهره‌برداری رسیده که از جمله می‌توان به پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی، گندله‌سازی ۵ میلیون تنی و بزرگترین واحد خردایش و پیش‌فرآوری سنگ آهن به ظرفیت ۱۵ میلیون تن اشاره کرد.

همچنین اعلام شد که شرکت ۲۱ پروژه با سرمایه‌گذاری ۴۴۰ هزار میلیارد ریال در حال اجرا دارد؛ فولادسازی و تولید ورق نازک شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، خط سوم شرکت گهر زمین و بهبود کیفی شرکت گندله‌سازی از جمله این طرح‌ها است.

شرکت اعلام کرد که عملیات اجرایی بیش از ۱۲ پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۰۰ هزار میلیارد ریال را در سال جاری آغاز خواهد کرد؛ احداث ۲ واحد آهن اسفنجی، واحد ذوب و ریخته‌گری، دو نیروگاه سیکل ترکیبی، واحد سولفورزدایی از گوگرد و تولید کود شیمیایی از جمله طرح‌های جدید شرکت است. همچنین قرارداد به وزارت صمت برای اجرای ۳۶ پروژه ملی به ارزش ۵ میلیارد یورو از دیگر برنامه‌های آتی شرکت گل گهر است.

گزارش مدیرعامل

ایمان عتیقی مدیرعامل شرکت معدنی صنعتی گل‌گهر در جریان مجمع با ارایه گزارشی از عملکرد شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ اعلام کرد: در سال ۹۹ گل گهر با تولید ۴۲ درصد کنسانتره و ۲۷ درصد گندله کل کشور به بالاترین رکورد تولید در کشور دست یافته است. شرکت در سال ۹۹  به میزان ۱۵٫۳ میلیون تن کنسانتره ، ۱۲٫۲ گندله ، ۴ میلیون تن آهن اسفنجی و ۸۵۰ هزار تن تولید شمش تولید کرده است. در سه ماهه اول نیز ۸ میلیون تن انواع محصولات تولید کرده که رشد ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

به گفته وی در فروش‌های شرکت نیز در سه ماهه ابتدای سال جاری ۲۲۰ درصد رشد فروش ثبت شده است.

براساس اعلام مدیرعامل شرکت، مجموعه گل‌گهر در نظر دارد ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه را اجرایی کند که سهم شرکت اصلی ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

عتیقی با تاکید بر اینکه در شرکت‌های تولیدی، شرکت‌های گوهر زمین، جهان فولاد و توسعه آهن فولاد عملکرد بسیار خوبی در تولید داشته‌اند، تصریح کرد: در حوزه زیرساخت با توجه به قطعی برق در سالهای اخیر، احداث دو نیروگاه در دستورکار گل گهر با ماموریت شرکت گوهر انرژی قرار گرفته است. همچنین، تامین آب خلیج فارس و توسعه عمران منطقه در حوزه زیرساخت فعال هستند.

مدیرعامل گل‌گهر با اعلام اینکه ۵ برنامه استراتژیک گل‌گهر شامل تکمیل زنجیره فولاد، تامین سنگ، تنوع محصولات غیرفولادی، توسعه زیرساخت‌های مشهود و توسعه فناوری در دستور کار سال جاری است، عنوان کرد: تولید ورق گرم ۳ میلیون تنی شرکت توسعه آهن فولاد، ذوب ریخته‌گری جهان فولاد و کلاف آلیاژی به زودی به منطقه گل‌گهر اضافه می‌شود. همچنین پروژه معدن ۳ جنوبی آنومالی بین معادن که مجوز اکتشاف گرفته، از دیگر پروژه‌هاست.

عتیقی با تاکید بر اینکه بیشترین واگذاری برای اکتشافات در اختیار شرکت گل گهر قرار دارد، گفت: در این راستا توسعه زیرساخت و شهرک صنعتی گل گهر دنبال می‌شود.

وی اعلام کرد: گل‌گهر به عنوان پنجمین شرکت بورسی ظرف ۴۰ روز آینده، برنامه دارد که دو شرکت زیرمجموعه خود یعنی جهان فولاد و گوهر ترابر را وارد بورس کند. همچنین، برنامه افزایش سرمایه از محل سود و مطالبات در دستور کار است.

وی در خصوص پروژه معدن ۳ جنوبی نیز اعلام کرد که این معدن ذخیره عالی دارد. مجوز لازم برای استخراج از وزارت صمت دریافت شده و منتظر روال قانونی تایید دولت است.

گزارش بازرس و حسابرس قانونی

شرکت در خصوص تذکر بازرس و حسابرس قانونی درباره دلیل عدم پوشش بیمه موجودی‌های شرکت اعلام کرد: به دلیل پراکندگی محصولات و تنوع قیمت ۳۰ درصد موجودی به صورت بدون محدودیت در انبار تحت پوشش قرار گرفت. چون همیشه میزان موجودی‌ها همیشه در خطر نیستند، پیش‌بینی هیات‌مدیره تنها ۳۰ درصد از موجودی بود.

هیات‌مدیره درباره سرمایه‌گذاری در معادن مگنتی استرالیا نیز اعلام کرد که این سرمایه‌گذاری حاصل تصمیمی بود که در سال ۹۸ در هیات‌مدیره شرکت انجام شد. این سرمایه‌گذاری در استرالیا با هدف تامین خوراک برای پروژه‌های شرکت بوده است، اما به دلیل شرایط تحریم‌ها، انتقال قطعی سند به شرکت فعلا وجود ندارد.

شرکت همچنین توضیح داد که: ۴۸ میلیون یورو تعهد ارزی دارد که هر سه ماهه تفاوت نرخ ارز با نرخ‌های قبلا پیش‌بینی شده در کارگروهی مطرح می‌شود. پروانه بهره‌برداری خط ۲ گندله در ۲۳ خرداد امسال دریافت شده است که معادل ۴۷۰ میلیارد تومان معافیت سود برای شرکت منظور خواهد شد.

هیات‌مدیره توضیح داد که پروانه خط ۵ ،۶ و ۷ قبلا دریافت شده بود، اما قرارداد زمین‌ها موقت بود که این موضوع در حال پیگیری است و قرارداد اجاره زمین تا پایان شهریور منعقد می‌شود.

هیات‌مدیره درباره زمین نیروگاه سیکل ترکیبی شرکت گوهر انرژی نیز توضیح داد که این زمین ۱۰۴ هکتار است که نیاز به مجوز سازمان محیط زیست دارد. هیات‌مدیره در اولین فرصت نسبت به دریافت سند زمین اقدام خواهد کرد.

همچنین اعلام شد که در قرارداد با مپنا دو نکته وجود دارد؛ اول تاخیر ناشی از عملکرد گل‌گهر در پرداخت‌ها و دیگر تاخیر اجرای تعهدات قراردادی و اتمام پروژه است.

به گفته مدیرمالی شرکت، هزینه ناشی از تاخیر در اجرا به مراتب بیشتر از تاخیر شرکت در پرداخت داشته با این حال طرح در دستور کار شرکت است و در صورت‌های مالی ۶ ماهه امسال وارد خواهد شد.

به گفته هیات‌مدیره پروانه گندله بعد از ۶ سال دریافت شده که اثر مالی ۵۲۰ میلیارد تومان معافیت مالیاتی در پی دارد.

شرکت در خصوص توافقنامه با شرکت کاویان گهر سیرجان اعلام کرد که در قرارداد با شرکت کاویان گهر مقرر شد تمام سرمایه‌گذاری طرح توسط خود شرکت انجام شود. باطله سنواتی با عیار ۳۰ تا ۴۰ درصد در محدود تولید قبل بوجود آمد و باطله‌ای در پروسه تولید سالانه که به ۵۰ میلیون تن سالانه بدست خواهد آمد. در مجموع حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن کنسانتره تولید خواهد کرده که سهم شرکت در این ۱۰ سال ۳میلیون و ۴۰۰ هزار تن با عیار بسیار خوب خواهد بود که هزینه‌ای برای شرکت در بر نخواهد داشت.

شرکت همچنین اعلام کرد، ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات پروانه‌های بهره‌برداری تا پایان ۹۸ رفع تعهد صادراتی آن انجام شده است. ۶ ماهه ۹۹ هم این رفع تعهد انجام شده و برای ۶ ماهه دوم ۹۳ درصد از تعهدات صادراتی انجام شده و فقط ۷ درصد مانده است. قرار است هیات وزیران کارگروهی تشکیل بدهد که تا این تاریخ این کارگروه تشکیل نشده است.

شرکت در پاسخ به سوال حسابرس مبنی بر اینکه چند درصد ارز را خود شرکت مصرف می‌کند، این رقم را ۱۰۰ درصد اعلام کرد.

شرکت در خصوص عرضه نشدن سهام شرکت جهان فولاد اعلام کرد گل‌گهر از شرکت جهان فولاد مطالباتی داشت، با تصمیماتی که در شرکت اخذ شد مقرر گردید که عرضه جدیدی از سوی شرکت اصلی در بورس نباشد و تنها جهان فولاد وارد بورس شود. به این ترتیب، افزایش سرمایه از محل مطالبات گل‌گهر از طریق عرضه اولیه ۲۰ درصد سهام جهان فولاد با نماد فجهان ظرف یک ماه آینده انجام خواهد شد.

جهان فولاد ۵ پروژه آهن اسفنجی، شمش فولاد، اکسیژن بریکت و نورد انجام داده است. اکنون ۶ پروژه تعریف شده و بعضا عملیاتی شده‌اند. ۲ آهن اسفنجی در حال عملیاتی شدن است. یک پروژه یک میلیون تنی که ۳۵ تا ۴۰ درصد پیشرفت کرده است. کلاف در بردسیر پیمانکار خارجی برای آن بسته شده است. دو پروژه شمش با شرکت ایدون قرارداد بسته شده است.

 

سوال سهامداران

مدیرعامل شرکت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا قیمت خرید سنگ آهن خام بالا رفته ولی گندله افزایش قیمت نداشته است، عنوان کرد: قیمت‌ها هنوز قطعی نیست. به نسبت بالارفتن قیمت سنگ، قیمت گندله و کنسانتره افزایش بیشتری داشته است. برای امسال هم هنوز قراردادها با مشتری‌ها نهایی نشده است.

مدیران شرکت در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان آب ناشی از انتقال از خلیج فارس عنوان کردند: در حوزه آب سیاست بر این است تا زمانی که نیاز داریم، تمام طرح‌ها را مدنظر قرار می‌دهیم و بعد تصمیم دیگری می‌گیریم و با توجه به پروژه‌هایی که داریم آب برای واگذاری نداریم.