تحلیل بنیادی شاملا

شرکت معدنی املاح ایران (شاملا)

تاریخچه:

شرکت معدنی املاح ایران در سال ۱۳۶۳ با سرمایه ده میلیون ریال تاسیس و به ثبت رسیده است. موضوع فعاليت شركت اكتشاف، استخراج و فرآوري املاح مختلف معدني بالاخص سولفات سديم مي‌باشد. در سال۱۳۶۴ با واگذاري ٥١% سهام شركت به نام شركت خدمات توسعه معادن ايران وابسته به وزارت معادن و فلزات سابق فعاليت شركت آغاز گرديد.

فعالیت شرکت:
۱-تولید و فروش سولفات سدیم: در حال حاضر کارخانه شماره یک سولفات سدیم با ظرفیت تولید ۴۷ هزار تن در استان سمنان و کارخانه شماره دو و سه سولفات سدیم با ظرفیت تولید ۳۰ هزار تن در استان مرکزی مشغول به کار می‌باشند.
۲-تولید و فروش نمک خوراکی: در حال حاضر کارخانه نمک تصفیه با ظرفیت تولید ۳۵ هزار تن و کارخانه تولید نمک هیدرومیل با ظرفیت تولید ۳۵ هزار تن در استان سمنان فعالیت می‌کنند.

ترکیب سهامداران:

سرمایه گذاری صدرتامین با مالکیت بیش از ۷۶ درصد، سهامدار اصلی شاملا می‌باشد. سرمایه شرکت در حال حاضر ۲۱ میلیارد تومان و ارزش بازاری شرکت در حدود ۵۵۴ میلیارد تومان می‌باشد.

جایگاه شرکت در صنعت:
عمده مصرف پودر سولفات سدیم در تولید پودرهای شوینده، تولید شیشه، صنایع نساجی و کاغذ سازی می‌باشد. سولفات سدیم به دلیل ارزان قیمتی محصول اصلی پودرهای شوینده است و رویکرد مشتریان برای جایگزینی این محصول بسیار بعید خواهد بود. این شرکت بزرگترین تولید کننده پودر سولفات سدیم در کشور و منطقه است. حدود ۹۰% سولفات سدیم این شرکت به صنایع شوینده اختصاص دارد. همچنین این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان نمک تصفیه در کشور است و با توجه به حجم فروش نمک، جایگاه اول را در کشور دارا می‌باشد.

صورت سود و زیان:

با توجه به مفروضات مدنظر که شامل تورم ۳۰% ، افزایش نرخ فروش ۲۰% و افزایش نرخ مصرفی ۳۰% ، سود هر سهم برای سال ۹۷ و ۹۸ به ترتیب معادل ۴۲۶ و ۵۷۰ تومان برآورد شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *