تحلیل بنیادی شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان-مرداد۹۸

نماد غشهداب قیمت سهم ۳۶۴۱
سرمایه
(میلیارد تومان)
۱۳۳ سود انباشته (میلیارد تومان) ۴۶
EPS 96 ۳۱۴ EPS 97 ۳۴۴
DPS 96 ۲۷۰ DPS 97 ۲۰۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۸۶ درصد تقسیم سود۹۷ ۵۸

معرفی

این در تاریخ ۲۴/۰۵/۱۳۶۹ با موضوع فعالیت فرآورده‌های غذایی به صورت شرکتی سهامی خاص تاسیس شد و با مجوز مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام، به سهامی عام تبدیل شد. در تاریخ ۲۶/۰۸/۱۳۹۴ نزد سازمان اوراق بورس تهران ثبت گردید و در سال ۱۳۹۵ در بازار پایه فرابورس با نماد غشهداب به عنوان یکصد و نود و هفتمین شرکت درج نماد شد. سرانجام در تاریخ ۲۳/۰۹/۱۳۹۵ در بازار دوم فرابورس قرار گرفت. در حال حاضر شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان واحد تجاری فرعی است و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت گروه کارخانجات صنعتی تبرک است.

فعالیت اصلی این شرکت تولید رب گوجه فرنگی در بسته‌بندی‌های مختلف )قوطی واسپتیک)و سس مایونز است .

ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب سهامداری شرکت تا پایان تیر ماه ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر است:

 

روند افزایش سرمایه

 


محصولات تولیدی شرکت

رب گوجه فرنگی و سس مایونز بیشترین سهم را در سبد محصولات شرکت دارند. شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در راستای توسعه فعالیت‌های خود اقدام به خرید واحد صنعتی کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان با ظرفیت ۱۵۰۰ تن مصرف گوجه فرنگی در شبانه روز، نمود. جدول زیر ظرفیت اسمی تولید محصولات شرکت را نشان می‌دهد.

شرکت در سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۷ مقدار ۹۰۵۸ تن رب تولید نموده و مقدار ۱۲۹۳۹ تن از محصول فوق را به فروش رسانده است. میزان تولید رب در سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۶ مقدار ۱۸۸۲۰ تن بوده و فروش نیز مقدار ۱۹۸۵۰ تن است.

در گروه سس مایونز تولید سال مالی ۱۳۹۷ مقدار۸۵۶۰ تن بوده که درسال قبل ۹۶۱۵ تن تولید کرده است. اما به لحاظ مقداری در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۶۹۱ تن و در سال ۱۳۹۶ نیز مقدار ۹۵۹۶ تن به فروش رسانده است. بنابراین تولید و فروش دو محصول مذکور در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهشی بوده است .

مواد اولیه مصرفی

با توجه به اینکه تمرکز شرکت بر تولید ۲ محصول رب گوجه‌فرنگی و سس مایونز است بنابراین مواد اولیه مورد نیاز این دو محصول مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مواد اولیه رب گوجه فرنگی، گوجه‌فرنگی تازه است که به صورت تقریبی از هر ۴٫۵ کیلوگرم گوجه فرنگی، یک کیلو گرم رب به دست می‌آید که شرکت گوجه مورد نیاز خود را عمدتا از مزارع و باغات استان تامین می‌نماید. در صورت نیاز از استان‌های دیگر هم خریداری می‎‌نماید.

فلوچارت زیر نحوه تولید رب در شرکت شهداب را نشان می‌دهد.

اما در تولید سس مایونز از ترکیب چند ماده غذایی به شرح زیر استفاده می‌شود که سهم روغن فله از همه بیشتر است و بنابراین تغییرات قیمت این ماده بر بهای تمام شده محصول نهایی اثر زیادی دارد.

 


مفروضات تحلیل

جدول زیر مفروضات به کار برده شده در تحلیل سوآوری سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ شرکت شهداب را نشان می‌دهد. با فرض افزایش ۵ درصدی نرخ فروش رب و سس و همچنین تورم۳۰ درصدی برای سال ۱۳۹۸ مبلغ ۷۲۷ ریال سود به ازای هر سهم برای شرکت فوق برآورد شده‌است.

در جدول زیر هم صورت سود زیان شرکت برای سه سال اخیر و نیز  برآورد سال ۱۳۹۸ آروده شده است.