تحلیل بنیادی گلتاش

تاریخچه :
شرکت گلتاش ( سهامی عام ) در تاریخ مرداد ۱۳۶۱ تاسیس و در سال ۱۳۷۸ به سهامی عام تبدیل گردید. در حال حاضر شرکت گلتاش جزء واحدهای وابسته به شرکت مدیریت شوینده توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) می‌باشد .
موضوع شرکت :
موضوع فعالیت شرکت، تولید و تهیه انواع مواد و محصولات شوینده و پاك کننده بهداشتی و آرایشی و مواد صنعتی مرتبط، انجام کلیه امور خدمات بازرگانی و انجام امور صادرات و واردات کالاهاي موضوع شرکت، سرمایه گذاري در سایر شرکت‌ها و ایجاد شرکت‌هاي جدید، انجام امور مربوط به تامین مالی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و در جهت منافع شرکت و همچنین انجام خدمات فنی و آزمایشگاهی است. ظرفیت تولیدي شرکت حدوداً ۶۵ هزار تن انواع محصولات بهداشتی و ادوات بسته بندي می باشد.

ترکیب سهامداران :

محصولات شرکت :
-انواع خمیردندان در برندهاي پونه، نسیم، ارکید و دنتامکس
-انواع شامپو در برندهاي شبنم، سیو و ارکید
-انواع صابون در برندهاي گلنار و آرومکس
-انواع مایع دستشویی در برندهاي سیو، ارکید، آرومکس و گل بو

روند تولید محصولات :
در تولید محصولات شرکت ، دو ماده اصلی به کار میرود. اسید سولفونات (سورفکنات ) که از مشتقات نفتی بوده و سبب کاهش کشش سطحی آب میشود و گلیسیرین که به طور عمده در تولید صابون به کار میرود. همچنین برای رنگ و بودار کردن محصولات از اسانس استفاده می‌شود .

مقدار تولید و فروش :
مقدار تولید و فروش شرکت با توجه به عملکرد سال‌های گذشته برآورد شده است. شایان ذکر است تولیدات سال ۹۸ بر مبنای ۹۵% تولیدات سال ۹۷ می‌باشد. مقدار فروش برآوردی نیز براساس روند فروش سال‌های قبل به نسبت تولید در نظر گرفته شده است.

مبلغ و نرخ فروش :
با توجه به سال مالی شرکت که منتهی به آذر ماه است، نرخ فروش محصولات برای سه ماهه آخر سال ۹۷ ، بر اساس آخرین گزارشات ماهانه شرکت بوده و برای سال ۹۸ براساس افزایش نرخ احتمالی در حدود ۲۰% در نظر گرفته شده است. با توجه به صادراتی بودن قسمتی از محصولات ، متغییر تعیین کننده در نرخ فروش این دسته محصولات افزایش نرخ ارز در سال آتی قلمداد می‌شود.

بهای تمام شده :
مواد اولیه مصرفی همچون سورفکنات و ادوات دسته بندی به لحاظ ماهیت جزء محصولات نفتی بوده ، اما نرخ رشد این مواد بر اساس نرخ تورم در سال آینده در نظر گرفته شده است (که در حدود ۳۰% فرض شده است ). مقدار مصرف شان نیز بر مبنای نسبتی از تولید قرارداده شده است .

صورت سود و زیان :
با توجه به مفروضات ذکر شده که شامل نرخ دلار ۹۰۰۰ تومانی و تورم ۳۰% و همچنین رکود ۵% در بخش تولید ، سود هر سهم برای سال ۹۸ معادل ۲۴۹ تومان برآورد شده است.

حساسیت به رکود:
براساس سود برآوردی و مفروضات مطرح شده ، به ازای هر ۵% رکود در تولید ، در حدود ۲۳ تومان از سود خواهد کاست .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *