تحلیل بنیادی شرکت پخش هجرت-مرداد۹۸نماد هجرت قیمت سهم ۱۸۵۰۰
سرمایه
(میلیارد تومان)
۴۵ سود انباشته (میلیارد تومان) ۳۱
EPS 96   EPS 97  
DPS 96 DPS 97  
درصد تقسیم سود ۹۶ درصد تقسیم سود۹۷  

 

معرفی

شرکت پخش هجرت در سال ۱۳۳۳ با نام دکتر عبدالله رضاعی و برادران به ثبت رسید و کار خود را در سال ۱۳۴۴ با نام “تهران فارما” با واردات، توزیع و فروش کالای دارویی، آزمایشگاهی و بهداشتی آغاز کرد. نام شرکت در ۱۸ فروردین ۱۳۶۸ به “پخش هجرت” تغییر یافت. در سال ۱۳۷۵ از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد و در آذر ماه ۱۳۹۰ در سازمان بورس اوراق بهادار به ثبت رسید. درحال حاضر شرکت هجرت جزء واحد فرعی شرکت سرمایه‎گذاری دارویی‌تامین بوده و واحد تجاری نهایی گروه، سازمان تامین اجتماعی است.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت  پخش هجرت  طی چند  مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر به مبلغ ۴۵ میلیارد تومان رسیده است. لازم به ذکراست واحد مبالغ جدول زیر میلیون‌ریال است.

تاریخ ثبت سرمایه قبلی مبلغ افزایش سرمایه جدید درصد افزایش محل افزایش سرمایه
سال ۱۳۸۵ ۲۷,۰۰۰ ۲۱,۰۰۰ ۴۸,۰۰۰ ۷۸% سود انباشته
سال ۱۳۹۱ ۴۸,۰۰۰ ۵۲,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰ ۱۰۸% سود انباشته
سال۱۳۹۲ ۱۰۰,۰۰۰ ۵۰,۰۰۰ ۱۵۰,۰۰۰ ۵۰% سود انباشته
سال۱۳۹۸ ۱۵۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۴۵۰,۰۰۰ ۲۰۰% سود انباشته

 

ترکیب سهامداران شرکت هم به شرح جدول زیر است:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
شرکت داروسازی فارابی ۱۵۹,۷۴۴,۵۰۰ ۳۵٫۵%
شرکت داروسازی تهران شیمی ۱۱۱,۶۰۰,۰۰۰ ۲۴٫۸%
شرکت پارس دارو ۹۴,۰۵۰,۰۰۰ ۲۰٫۹%
شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین ۸۴,۶۰۰,۰۰۰ ۱۸٫۸%
شرکت ژلاتین کپسول ایران ۴,۵۰۰ ۰٫۰۰۱%
جمع کل ۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱۰۰%

بررسی صنعت

در سال ۲۰۱۵ از مبلغ ۷۳ هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی تمام کشورهای جهان، مصرف دارو سهم ۱٫۵ درصدی از GDP را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۶ ارزش بازار داروی جهان در حدود ۱,۱۰۵ میلیارد دلار بوده‌است که در حدود ۶۸% از آن متعلق به کشورهای توسعه یافته، ۲۲% مربوط به کشورهای نوظهور مانند چین- هند- برزیل- روسیه و …می‌باشد. ۱۰% نیز سهم سایر کشورها است.

در خصوص صنعت‌داروسازی در جهان پیش‌بینی شده که از حدود یک تریلیون دلار در سال ۲۰۱۶ (۷۶۸ میلیارد دلار داروی نسخه‌ای) با نرخ رشد سالانه حدود۵ درصد، به ۱٫۳تریلیون  دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش داشته‌باشد.  همچنین پیش‌بینی شده که بازار داروهای نسخه‌ای تا سال ۲۰۲۲ به مبلغ ۱۰۶۰ میلیارد دلار برسد.

صنعت پخش و توزیع در دنیا با میانگین رشد ۵ درصدی درآمد درسال ۲۰۱۷، منجر به پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه و مثبتی در خصوص سال‌های آتی گردید. مطابق نظرسنجی صورت‌گرفته توسط شرکت پخش و توزیع نت‌سوت و انجمن مدیریت توزیع نوین، حدود ۴۷% صاحب‌نظران این صنعت رشد درآمد شرکت‌های پخش و توزیع  را ۵ تا ۱۰ درصد ، حدود ۱۷% از آن‌ها این رشد را بیشتر از ۱۰% برآورد کرده‌اند.

رقابتی‌تر شدن بازار فروش آنلاین و توسعه فروشگاه‌های اینترنتی مهمترین عامل تهدید کننده درآمد و سود شرکت‌های توزیع و پخش درجهان به شمار می‌رود.

موقعیت شرکت در بازار ایران

این شرکت سومین شرکت بزرگ پخش دارویی کشور است که تحت مالکیت شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین قرار دارد و حدود ۱۰% سهم بازار ایران را در اختیار دارد. نرخ مرکب رشد فروش شرکت پخش هجرت از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۶ حدود۲۰% است. در نمودار زیر  رشد فروش شرکت در مقایسه با سهم از بازار شرکت مقایسه شده است. این مقایسه براساس اطلاعات آمارنامه دارویی کل کشور در سال ۱۳۹۶ صورت‌گرفته است.

تعداد مشتریان بخش خصوصی شرکت درسراسر کشور بیش از ۱۱,۲۰۰ داروخانه می‌باشد که با افزودن مراکز درمانی دولتی و علوم‌پزشکی و سازمان تامین‌اجتماعی، آزمایشگاه‌ها پلی‌کلینیک‌ها، انبارهای دارویی و تجهیزات پزشکی و مراکز ترک اعتیاد، این رقم به بیش از ۱۲,۴۹۰ مشتری می‌رسد.

لیست زیر حاوی اسامی تمام شرکت‌های پخش دارو و سهم از بازار آنها براساس آخرین آمار دارویی کشور در سال ۱۳۹۶ است.

موقعیت شرکت در بازار سرمایه

در بازار سرمایه شرکتی مشابه شرکت پخش هجرت از نظر نوع و ترکیب عملیات پخش وجود ندارد. نزدیک‎‌ترین شرکت‌ها از لحاظ عملیاتی به شرکت پخش هجرت، شرکت‌های پخش البرز و قاسم هستند. در صنعت دارویی در بورس اوراق بهادر تهران و فرابورس حدود ۴۰ شرکت به تولید مواد و محصولات دارویی اشتغال دارند که ارزش روز این صنعت حدود ۴۲۰,۵۵۰ میلیارد ریال است.

قیمت‌گذاری محصولات

قیمت‌گذاری در صنعت دارو انحصارا توسط سازمان غذا و دارو صورت می‌پذیرد.  به صورتی که تولیدکنندگان یا واردکنندگان دارو پس از اعلام مشخصات کالای خود، لیست سه قیمتی شامل  قیمت فروش به پخش، قیمت فروش به داروخانه و قیمت فروش به مصرف کننده را از سازمان مذکور به صورت رسمی  دریافت می‌کنند و به شرکت‌های پخش جهت اعمال ددر فاکتورهای خود اعلام می‌دارند.

عملکرد مالی

در تصویر زیر عملکرد چهار ساله شرکت آمده است. لازم به ذکر است که طی مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ دوم بهمن ۱۳۹۶ سال مالی شرکت از سال منتهی به آذر ماه به سال مالی منتهی به اسفند ماه تغییر پیدا کرده است.

این شرکت در سه ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸ مبلغ ۶۴۴ میلیارد تومان درآمدعملیاتی داشته که نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۵۰% رشد دارد. همچنین برای ۹ ماه باقی مانده سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۲۱۵۶ میلیارد تومان درآمد عملیاتی پیش‌بینی کرده‌است.

در جدول زیر فروش شرکت به تفکیک کالاهای وارداتی و داخلی تا پایان سال ۱۳۹۷ آورده شده‌است.

مشتریان عمده  شرکت  به شرح زیر است که در جدول زیرین فروش ناخالص شرکت طی چهار دوره مالی به مشتریان مذکور بصورت مقایسه‌ای آورده شده‌است. همانطور که مشخص است، عمده فروش شرکت به بخش خصوصی است.

در جدول زیر هم نسبت‌های سود آوری شرکت بصورت مقایسه‌ای با شرکت‌های مشابه آورده شده است.

طرح‌های توسعه

ایجاد دو مرکز توزیع جدید در قم و گرگان و بندرعباس

در خصوص مرکز توزیع قم، زمین مربوطه در حال خریداری می باشد و تا پایان سال ۱۳۹۸ نیز به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین در خصوص  ایجاد مرکز توزیع گرگان بررسی اولیه صورت پذیرفته و طبق برنامه ریزی انجام شده، اقدامات خرید زمین و احداث انبار تا پایان سال ۱۳۹۸ صورت خواهد پذیرفت. برای دو پروژه فوق مبلغ ۸۰ میلیارد ریال بودجه پیش‌بینی شده است که منابع آن از محل منابع داخلی شرکت تامین خواهد شد.

پروژه بندر عباس در حال بررسی اولیه است.

عرضه اولیه

شرکت پخش هجرت با نماد هجرت روز شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ در محدوده قیمتی ۱۷۷۰ تومان تا  ۱۸۵۰ تومان می‌باشد. حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۲۲۵ سهم است.