تحلیل بنیادی فرآورده‌های نسوز آذر-تیرماه۹۸

نماد کاذر قیمت سهم ۶۰۲۰
سرمایه
(میلیارد تومان)
۴۵ زیان انباشته (میلیارد تومان) ۱۶
EPS 96 ۲۲ EPS 97 ۳۱۸
DPS 96 ۰ DPS 97 ۰
درصد تقسیم سود ۹۶ درصد تقسیم سود۹۷

معرفی

تصمیم تغییر در شیوه مدیریت بخش تولیدات نسوز و آهک شرکت سهامی ذوب آهن و مرکز تحقیقات و آزمایشگاه نسوز در سال ۱۳۷۰ منجر به شکل گیری شرکت فرآورده های نسوز آذر گردید. این شرکت در سال ۱۳۷۱ به موجب قرارداد اجاره، به مدت ۱۵ سال با در اختیار قرار گرفتن ماشین آلات و تجهیزات و تاسیسات کارگاه های مستقر در ذوب آهن اصفهان که تولیدات نسوز مورد نیاز خط تولید ذوب‌آهن را بر عهده داشتند، فعالیت خود را در قالب بخش خصوصی آغاز نمود.

در سال ۱۳۸۶ با انقضای قرارداد اجاره ۱۵ ساله شرکت نسوز آذر با شرکت ذوب آهن اصفهان، طرفین توافق نمودند مرکز تحقیقات و آزمایشگاه شرکت که در ملک اجاره ای ذوب آهن بود به واحد ۲ شرکت نسوز آذر که قبلا محل آن پیش بینی و ساخته شده بود منتقل گردید.

ترکیب سهامداران


روند افزایش سرمایه

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت فرآورده های نسوز آذر یکی از بزرگترین و با سابقه ترین  شرکت های تولیدی محصولات نسوز در کشور تلقی می‌گردد که با ظرفیت ۸۶ هزار تنی، تنوع محصولات و همچنین تولید اقلام انحصاری، آن را در زمره یکی از شرکت های مطرح در عرصه تولید مواد نسوز قرار داده و سبب گردیده در کشور از جایگاه مناسبی برخوردار باشد.

تولید و فروش شرکت

شرکت فراورده های نسوز آذر با ظرفیت اسمی تولید سالانه ۵۲ هزار تن آجر و ۲۵ هزار تن جرم نسوز در حال فعالیت است.

بیشترین تولید شرکت مربوط به تولید آجر و جرم دولومیتی است.


ملاحظه می‌شود که بیشترین مقدار و مبلغ فروش نیز، مربوط به دو محصول آجر و جرم های منیزیتی است.

مواد اولیه

بیشترین ماده مصرفی در تولید محصولات نسوز آذر، منیزیت خام است. شرکت در سال ۹۷، ۳۶% از منیزیت مورد نیاز خود را از کشور چین وارد کرده و مابقی را از معادن داخل ایران تامین کرده است. از دیگر مواد اولیه وارداتی از چین می‌توان به بوکسیست و گرافیت اشاره کرد. شرکت دولومیت و خاک نسوز خود را از شرکت استقلال سپاهان تامین می‌کند. لازم به ذکر است که ۱۳% از سهام این شرکت متعلق به نسوز آذر است.

مفروضات تحلیل

با فرض عدم افزایش نرخ آجر و جرم نسوز در ۹ ماهه پایان سال مالی، نرخ دلار ۱۲ هزار تومانی، افزایش ۳۵% در نرخ مواد اولیه، افزایش ۱۵% در نرخ سوخت و مالیات ۲۵% ، سود هر سهم ۹۹٫۳ تومان برآورد می‌گردد.

تحلیل حساسیت EPS

بنابر تحلیل فوق به ازای هر ۵% افزایش نرخ محصولات در ۹ ماهه پایان سال مالی جاری، ۱۱ تومان به سود هر سهم افزوده خواهد شد. به طور مثال با فرض ۱۰% افزایش در نرخ محصولات ، EPS  ۱۲۱  تومان برآورد می‌گردد.