مقایسه حمل و نقلی‌ها


در جدول فوق، آخرین گزارش ماهانه شرکت های فعال در حوزه های مختلف صنعت حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به این که هنوز گزارش های دوره ای شش ماهه به بازار ارسال نشده، گزارش های دوره سه ماهه ارزیابی شده است. مهمترین نکات درآمد فروش و سودآوری گزارش ها به این شرح است:

حکشتی: سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۷ به اتمام رسیده و سود خالص در مقایسه با سال مالی قبل ۲۲ درصد کاهش یافته است. ماهیت شرکت «سرمایه گذاری» است و علی رغم رشد ۶ درصدی درآمد سود سهام، رشد ۱۸ درصدی هزینه های عمومی و فروش و شناسایی زیان غیرعملیاتی موجب کاهش سودآوری در سال مالی گذشته بود. شرکت به علت ماهیت خود، درآمدی در دوره سه ماهه نخست سال مالی جاری شناسایی نکرده است.
حخزر: شرکت در شهریورماه درآمد بالایی شناسایی کرده که علت آن را افزایش نرخ ارز اعلام کرده است. عمده درآمد شرکت از محل درآمد حمل شناورهای ملکی است. علت رشد جالب سودآوری در دوره سه ماهه، رشد کم شتاب تر مجموع هزینه های عملیاتی در برابر رشد خوب درآمد فروش بوده است.
حتاید: شرکت از دو محل درآمد جدید در نیمه نخست سال جاری سود برده است: «درآمد حاصل از اجاره و واگذاری تجهیزات و ماشین آلات ناحیه هرمزگان» و «شناورهای مغروقه خورموسی». افت بهای تمام شده و هزینه های مالی، علت رشد خوب سودآوری سه ماهه بوده است.
حسینا: درآمد اصلی کانتینتری درشهریورماه با رشدی مناسب روبرو شده که علت آن، محاسبه مابه التفاوت ارزی مردادماه در این ماه است. رشد سودآوری در دوره سه ماهه مربوط به رشد اندک بهای تمام شده خدمات و کنترل هزینه های مالی بوده است.
حفارس: کاهش درآمد «حمل گندم» و «سایر قراردادها» علت مهم افت درآمد نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است. در دوره سه ماهه، درآمد فروش ۳۴ درصد در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۹۶ کاهش یافته بود تا زیان خالص دوره افزایش قابل توجه پیدا کند.
حتوکا: کاهش درآمد اصلی «مکانیزم ها» در نیمه نخست امسال محسوس است. افت درآمد فروش و رشد قابل توجه هزینه های فروش و اداری، عامل افت سودآوری در دوره سه ماهه بوده است.
حپترو: کاهش درآمد از حمل جامدات، گازها و انبارداری در نیمه نخست امسال محسوس است. افت درآمد فروش در دوره سه ماهه موجب شد سود ناخالص به حدود صفر برسد اما شرکت موفق به کسب درآمد از سرمایه گذاری ها شده تا به سودآوری برسد.
توریل: درآمد ارائه خدمات به فولاد مبارکه در نیمه نخست امسال رشد قابل توجهی داشته است. همین رویه به انضمام حذف هزینه های مالی، عوامل رشد سودآوری در گزارش دوره سه ماهه نخست بوده اند.
حریل: در نیمه نخست امسال، رشد شدید درآمد ارائه خدمات به ذوب آهن و فولاد زرند ایرانیان دیده می شود. شرکت علی رغم رشد ۹۶ درصد درآمد فروش خدمات در دوره سه ماهه اما به واسطه افزایش بسیار پرشتاب تر هزینه تمام شده، موفق به رشد محسوس سودآوری فصلی نشد.
حسیر: علی رغم رشد درآمد جابجایی بار و مسافر در نیمه نخست امسال، حذف حمل بار معدنی موجب افت درآمد فروش در این دوره شد. کاهش درآمد عملیاتی در کنار افزایش هزینه های فروش و عمومی، علت افت سودآوری در دوره سه ماهه بوده است.
حپارسا: در نیمه نخست سال، درآمد اصلی که حمل و نقل برای شرکت پخش است، رشد کرده است. در دوره نه ماهه منتهی به پایان خرداد علاوه بر رشد درآمد ارائه خدمات، درآمد سرمایه گذاری و متفرقه نیز نقش جدی در رشد سودآوری داشته اند.
حآسا: شرکت ارائه خدمات حمل از طریق ناوگان استیجاری را کاهش قابل توجه داده و بر ارائه خدمات از طریق ناوگان ملکی افزوده است. به نظر می رسد رشد سودآوری سه ماهه که تحت تاثیر رشد حاشیه سود ناخالص بوده، نیز به همین علت باشد.

با بررسی جدول، می توان به نکاتی نیز دست یافت:

۱- درآمد فروش شش ماهه در تمامی شرکت های جاده ای کاهش یافته ودر تمامی شرکت های ریلی به جز حسیر، روند صعودی داشته است. حسیر نیز با صعود درآمدهای جابجایی بار و مسافر روبرو بوده است. به نظر می رسد یکی از دلایل مهم این روند، سیاست دولت مبنی بر انتقال جابجایی بار از جاده به ریل باشد. نگاه به وضعیت دو شرکت هم گروه توریل و حتوکا که به یک صنعت و به خصوص یک شرکت خدمات می دهند، می تواند اثباتی بر این مدعا باشد.

۲- دو شرکت ریلی توریل و حریل با رشد جالب توجه درآمد فروش روبرو شده اند. این دو شرکت به صنایع فلزی و معدنی خدمات می دهند و به نظر می رسد رشد تولید و قیمت های فروش در این صنایع، بر این دو شرکت تاثیر ویژه داشته است.

۳- حریل، حخزر، حتاید و توریل بیشترین رشد درآمد را در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته داشته اند. رشد نرخ ارز تاثیر بسیار ملموسی در این روند دارد چه برای حخزر و حتاید که درآمد مستقیم دلاری دارند و چه برای حریل و توریل که از رشد صنعت صادرات محور و دلاری فلزات سود برده اند.

۴- به جز شرکت های فعال حمل و نقل جاده ای که چشم انداز چندان مناسبی دست کم برای سال جاری ندارند، تنها حکشتی و حسیر در آخرین گزارش دوره ای با افت سودآوری روبرو بوده اند. به نظر می رسد وابستگی حکشتی به درآمدهای دلاری و بهبود درآمد فروش حسیر در سه ماهه تابستان، اوضاع سودآوری دو شرکت را در آینده نزدیک بهبود قابل توجه دهد.

۵- دو شرکت ریلی و شرکت های کشتیرانی و خدمات بندری بهترین رشد سودآوری را در آخرین گزارش دوره ای ثبت کرده اند. کنترل هزینه ها، مهمترین عامل این رشد بوده اما می توان پیش بینی کرد که با تاثیر تحولات ارزی که از نیمه مردادماه و با گشایش بازار ثانویه پررنگ شده، سودآوری این شرکت ها در ماه های باقی مانده از سال بهبود بیشتری نیز بیابد.

۶- رشد حاشیه سود خالص در مقایسه با سال گذشته، ارتباط فراوانی با مقایسه سودآوری در همین مقایسه زمانی دارد. تنها حریل یک استثناء است که رشد شدید درآمد فروش و رشد سودآوری را شاهد بوده اما با افت قابل توجه حاشیه سود روبرو بوده است. افزایش ارائه خدمات این شرکت همراه با افزایش پرشتاب تر هزینه ها بوده است.حاشیه سود خالص در شرکت های کشتیرانی و بندری بهبود قابل توجهی پیدا کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *