گزارش سکه در هفته سوم مهرماه ۱۳۹۷

مانند چند ماه اخیر ثبات نسبی قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی موجب گردید قیمت طلا و سکه متاثر از روند قیمتی دلار در بازار آزاد شود. افت قیمت دلار که از اواسط هفته ابتدایی مهر ماه آغاز شده بود و در اواخر هفته دوم مهر ماه شدت بیشتری به خود گرفت، دراوایل هفته جاری نیز تداوم داشت که این امر موجب کاهش قیمت سکه امامی به زیر ۳،۸۰۰،۰۰۰ تومان شد. هر چند اخبار ضد و نقضی از قیمت دلار در این بازه زمانی مخابره می شد، اما به نظر می رسد قیمت هر دلار آمریکا با توجه به تداوم وجود عوامل کاهنده قیمتی(مانند تایید لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) که گام مهمی در پیوستن ایران به توافقFATF بود، برخورد قوه قضاییه با اخلال گران ارز، انتشار اخبار مثبت مبنی بر تداوم همکاری اروپا با ایران پس از اعمال فاز نهایی تحریم های ناشی از خروج آمریکا از توافق برجام و…)، به زیر قیمت ۱۰ هزار تومان نیز افت کرد و در برخی از ساعات، صرافان و خریداران از خرید دلار به این قیمت ها نیز امتناع می کردند. در ادامه بانک مرکزی دستور امکان خرید قیمت دلار(برای اشخاص حقیقی و حقوقی)را به قیمت تعیین شده(که در نواحی قیمتی ده هزار تومان بود)در کلیه شعب بانک ملی ابلاغ کرد. با این حال رفته رفته با افزایش تقاضای خرید و نیز انتشار شایعات متعددی مبنی بر امکان رد مصوبه مجلس توسط شورای نگهبان و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام(هر چند در این زمینه جلسه ای توسط نهادهای مذکور برگزار نشده است)، فعالیت سفته بازان افزایش یافت که در نتیجه قیمت دلار با رشد همراه شد که به تدریج این رشد شدت بیشتری به خود گرفت به طوریکه در روز سه شنبه به بالاترین حد خود در دو هفته اخیر رسید. به این ترتیب پیش بینی گزارش پیشین محقق گردید و سکه با رسیدن به سطح قیمتی ۴،۷۵۰،۰۰۰ تومان به سطح ۴،۸۰۰،۰۰۰ تومانی نزدیک شد، اما همانگونه که انتظار می رفت نتوانست از این سطح عبور کند و قیمت ها اندکی با افت همراه شد.
در این هفته نیز مانند چند هفته اخیر قیمت هر انس طلا در این هفته در محدود ۱۱۸۵ دلار تا ۱۲۱۰ دلار در نوسان بود. هر چند هنوز هم رشد قیمت هر انس جهانی بسیار محتمل به نظر می رسد به طوریکه در میان مدت(در پایان سال جاری میلادی) قیمت هر انس طلا می تواند به ۱۳۰۰دلار نیز برسد، اما در حال حاضر ناحیه قیمتی ۱۲۱۰ تا ۱۲۱۵ دلار به عنوان یک سقف مقاومتی مهم، مانع از رشد قیمتی شده است که به نظر میرسد در چند هفته آینده و با کاهش شاخص دلار و نیز رشد تقاضای خرید انس طلا، قیمت ها بتوانند از این ناحیه مقاومتی حرکت کرده و به سطوح دیگر(که اولین آنها ۱۲۲۵ تا ۱۲۲۸دلار است)صعود نماید.
مانند هفته گذشته پیش بینی وضعیت قیمتی سکه در بازار کاری دشوار به نظر می رسد اما نگاه تکنیکالی به رفتار معامله گران سکه نشان می دهد تا پایان هفته جاری، قیمت ها با افت نسبی(حتی رسیدن به سطح قیمتی ۴،۳۰۰،۰۰۰ تومانی تا ۴،۲۰۰،۰۰۰ تومانی) همراه شوند اما در ادامه رشد قیمتی سکه و رسیدن به سطوح قیمتی بالاتر(حول و حوش سطوح۵میلیون تومانی) دور از ذهن نخواهد بود.

امیر حسین محمدی
معاونت امور اجرایی
شرکت کارگزاری کارآمد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *