مجمع بهپاک

گزارش فعالیت هیات مدیره:

خلاصه ای از وضعیت شرکت و محصولات:
شرکت صنعتی بهپاک در سال ۱۳۴۷ در اداره ثبت شرکت های شهرستان بهشهر به ثبت رسید. این شرکت در سال ۱۳۷۳ به سهاعی عام تبدیل شد. فعالیت شرکت عبارت است از تاسیس کارخانجات پنبه پاک کنی، روغنکشی و پروتئین گیاهی، و همچنین کارهای تولیدی و بازگانی، سرمایه گذاری، صادرات، وارادات می‌باشد.در حال حاضر این شرکت جزء واحد‌های تجاری فرعی شرکت توسعه صنایع بهشهر می‌باشد.
این شرکت در حوزه صنایع غذایی فعال است. فعالیت اصلی آن روغنکشی از دانه های روغنی، تولید پروتئین گیاهی سویا، تولید انواع روغن خام دانه های روغنی( مانند روغن سویا، کلزا، آفتابگردان و گلرنگ) و تولید انواع کنجاله های دانه های روغنی برای محصولات دامی می‌باشد. محصولات این شرکت تحت برندهایی نظیر؛ سبحان، آوین، بهپاک، سبحان طلایی و توتک به فروش می‌رسد.
*در زمینه فروش محصولات، حدود ۷۰% سهم بازار پروتئین کشور در دست شرکت بوده و محصولات پروتئین تولیدی به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان صادر می‌شود. این شرکت در تولید پروتئین گیاهی سویا به دلیل استفاده از تکنولوژی DTDC تنها شرکتی است که ماده اولیه این محصول را ( بلغور یا آرد دانه سویا) در خاورمیانه تولید می‌کند.
*در حال حاضر مجموع دانه های روغنی قابل برداشت در کشور بالغ بر ۲۸۰ هزار تن بوده که مجموع استحصالات آن کمتر از ۴% نیاز روغن نباتی و کنجاله مصرفی کشور می‌باشد. این شرکت مواد اولیه مورد نیاز خود نظیر دانه سویا و ذرت را از شرکت بونگه سوییس و بای وا اوکراین تامین می‌کند.
* ساختار تولیدی شرکت به سه قسمت تقسیم می‌شود:
۱- واحد روغنکشی متشکل از دو واحد ۴۰۰ و ۷۰۰ تنی
۲- واحد تولید پروتئین سویا متشکل از دو واحد ۴۵ و ۷۰ تنی
۳- واحد لسیتین گیری به ظرفیت ۳ تن در روز ( بزرگترین لسیتین خوراکی و صنعتی در کشور )

نکات مهم:
*در برنامه های آتی شرکت، افزایش تولید پرووتئین به ۶۰۰۰۰ هزار تن در سال می‌باشد.
*شرکت یک قطعه زمین به مساحت ۶ هکتار واقع در گرگان را به فروش می‌رساند. قیمت تمام شده این زمین ۵۰ میلیون تومان بوده که با فروش آن مساله سرمایه در گردش شرکت جبران و تامین خواهد شد.
*پروتئین بر خلاف روغن خام و کنجاله تابع قیمت گذاری تعزیراتی نمی‌باشد. و احتمال افزایش نرخ آن در سال آینده بیشتر می‌باشد.
*به علت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به شرکت و مصوبه سازمان حمایت، امکان افزایش نرخ آن چنان محتمل نیست. در صورتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و جایگزینی آن با نرخ دلار نیمایی، دولت اجازه افزایش نرخ تا سقف حداکثر دو برابر را خواهد داد.
*از دیگر برنامه های آتی شرکت، افزایش ۵ هزار تنی در مقدار فروش و افزایش ۴۵ هزار تنی در مقدار تولید می‌باشد.
* افزایش سرمایه شرکت از ۳۲ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان به منظور اصلاح ساختار مالی، کاهش هزینه های تامین مالی و نیز به منظور بهره مندی از مشوق های مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته می‌باشد.
*استراتژی جدید جهت کاهش هزینه مالی، قطع کردن ریفاینانس ارزی به علت احتمال افزایش نرخ ارز در سال آینده می‌باشد.
*بر اساس گفته های دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی، تا ۳۱ اردیبهشت سال آینده به این صنعت اختصاص خواهد یافت.
*نصف بدهی های ارزی شرکت تصفیه شده است. و مابقی آن تا اردیبهشتت تصفیه خواهد شد. به علت اینکه شرکت در زمینه نرخ فروش کنجاله با مرغداران و گاوداران همکاری داشته و روغن خود را با نرخ دستوری فروخته است، بدهی ارزی تا آخر اردیبهشت با همان نرخ ۴۲۰۰ تومان برای شرکت محاسبه می‌شود.

*موضوعات محوری برای افزایش سرمایه:
۱- ۳ میلیارد تومان برای ساخت دستگاه برای تولید پروتئین بیشتر
۲- ۵ میلیارد تومان برای ساخت مخازن که نقش کلیدی در کاهش هزینه های انبارداری و هزینه های افت انتقال کالا از بخشی به بخش را داراست.
۳- ۲ میلیارد تومان برای مکانیزه کردن بسته بندی محصولات که در حال حاضر به صورت دستی انجام می‌شود.
*شرکت در گذشته دانه سویا وارد می‌کرد اما در حال حاضر وارد نمی‌کند. دانه برزیل و آمریکای جنوبی به طور متوسط ۴۳۰ دلار می‌باشد.
سرانجام شرکت از ۳۶ میلیارد سود امسال و ۵۴ میلیارد تومان سود انباشته سال قبل، به ازای هر سهم ۶۶ تومان سود تقسیم کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *