معرفی:
شرکت دوده صنعتی پارس در سال ۱۳۶۳ تاسیس و در سال ۱۳۷۴ موفق به اخذ پروانه بهره‌برداری کارخانه تولید دوده با ظرفیت اسمی ۱۵ هزار تن گردید. در سال ۱۳۸۲ با سرمایه گذاری ۱۸۵۰۰۰ میلیون ریال، فاز ۲ تولید دوده، با ظرفیت اسمی ۱۵ هزار تن راه اندازی شد. در حال حاضر ظرفیت اسمی شرکت ۳۰ هزار تن می‌باشد.

سهامداران:

تغییرات سرمایه شرکت:

فرآیند تولید محصول
تولید کربن بلاک ( نام تجاری دوده ) در شرکت دوده صنعتی پارس با استفاده از روش فرایند کوره‌ای یا Furnace black صورت می‌گیرد. این تکنولوژی تولید برگرفته از دانش فنی شرکت INA کرواسی می‌باشد. با توجه موارد مصرف دوده تولید شده به روش کوره‌ای در صنایع تایرسازی و قطعات پلاستیکی دنیا، حدود ۸۰% تولید دوده صنعتی جهان با استفاده از این تکنولوژی صورت می‌گیرد. قابل ذکر است تکنوولوژی جدید تولید کربن بلاک در دنیا از نوع کوره‌های Jumbo Reactor می‌باشد که از نظر ظرفیت، راندمان تولید و مصرف انرژی نسبت به تکنولوژی موجود دارای مزیت بالایی می‌باشد.
مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید دوده صنعتی در ایران شامل موارد زیر می‌باشد:

۱-فورفورال اکستراکت: محصول فرعی پالایشگاه های روغن سازی و تصفیه روغن
۲- (Cracked Fuel Oil )-2 CFO : محصول فرعی واحد های الفین مجتمع های پتروشیمی اراک، تبریز و جم می‌باشد.
۳- روغن سنگین قطران: محصول تولید شرکت پالایش قطران اصفهان و شرکت کربن تک می‌باشد.
۴- روغن FCC: محصول فرعی پالایشگاه های آبادان و شازند اراک

آمار تولید و فروش:

تجزیه و تحلیل رسیک شرکت
۱-ریسک قیمت نهاده‌های تولید: با توجه به اینکه حدود ۸۰% بهای تمام شده محصولات تولیدی این شرکت را انواع روغن تشکیل می‌دهند، لذا تغییر قیمت مواد اولیه در اثر تغییر قیمت فرآورده های نفتی، تغییر بهای نفت جهانی و تغییرات نرخ ارز نوسانات شدید به قیمت تمام شده تولیدات این شرکت وارد می‌سازد.
*قیمت خرید مواد اولیه ریالی می‌باشد. لازم به ذکر است نحوه قیمت گذاری روغن پالایشگاه برای ساخت دوده بر اساس ۹۵% قیمت جهانی نفت و نرخ ارز سامانه سنا می‌باشد.
۲- ریسک عوامل بین الملل و تغییر قوانین و مقررات دولتی: با توجه به وارداتی بودن بخشی از قطعات و تجهیزات خطوط تولید و بسته بندی هرگونه شرایط محدود کننده از قبیل تحریم‌های بین المللی و تغییر در قوانین و مقررات داخلی، به عنوان ریسک مهم در این زمینه تلقی می‌شود.
۳- ریسک تجاری: با توجه به اینکه ظرفیت اسمی تولید دوده در کشور ۱۴۸ هزار تن و مصرف دوده سالیانه ۹۵ هزار تن می‌باشد لذا ظرفیت مازاد در کشور وجود دارد. این امر ریسک واردات را به نحو زیادی کاهش داده می‌دهد و از طرفی رقابت شرکت های داخلی را برای کسب بازار تشدید نموده است.
۴- ریسک نقدینگی: در سال ۹۷ شرکت برای کاهش این ریسک از فروش اعتباری خودداری کرده است. همچنین با حذف واسطه گران و دلال ها رابطه مستقیمی بین خریداران و شرکت بوجود آمد و حاشیه سود فروش افزایش یافته است.
۵- ریسک پایین بودن تکنولوژی در تولید: با توجه به اینکه تکنولوژی موجود در شرکت مربوط به دهه ۱۹۶۰ میلادی می‌باشد، عملا با پایین بودن راندمان تبدیل مواد اولیه به محصول و بالا بودن مصرف حامل های انرژی همراه است. لذا با بهبود کیفیت مواد اولیه مصرفی در خط تولید و ایجاد کمیته‌های صرفه جویی انرژی و بهره برداری تولید حداکثر تلاش برای برای جبران ضعف تکنولوژی موجود به عمل آمده است.

نکات مهم مجمع
*در سال ۹۷ به ازای تولید هر واحد دوده، ۲٫۵ روز ذخیره روغن وجود داشت که این میزان در سال ۹۸ به ۲۵ روز ذخیره روغن افزایش یافته است.
*در سال گذشته ۲۱ میلیارد از بدهی های شرکت پرداخت شد. ۲۰ میلیارد از بدهی مذکور در ۶ ماهه دوم سال پرداخت گردید. از این میزان بدهی ۵ میلیارد آن متعلق به شرکت های برق و گاز بود که در مقاطعی باعث قطعی برق کارخانه نیز شده بود. با کاهش سطح بدهی ها، شرکت آمادگی دریافت تسهیلات با نرخ حدود ۱۸% می‌باشد.
*موجودی کالای پایان سال ۹۶، ۱۰ میلیارد تومان و موجودی کالای در پایان سال ۹۷، ۲۵ میلیارد تومان بوده است. در واقع بخشی از خریدهای مواد اولیه در سال جاری در سال گذشته اتفاق افتاده است.
*استراتژی فروش شرکت در نیمه دوم سال جاری که شامل حذف قرارداد با قیمت فیکس محصول و جایگزینی آن با استراتژی فروش محصول به قیمت روز باعث شد اثرات تورمی و اثر افزایش نرخ دلار به سود شرکت لحاظ گردد. این استراتژی در سال ۹۸ نیز باپرجا خواهد بود.

نکات مهم گزارش حسابرس
*سرفصل حساب‌های دریافتنی تجاری و غیر تجاری شامل طلب ۶٫۴ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۵ از آقای خرسند رفتار می‌باشد. اقدامات حقوقی شرکت تا به امروز به نتیجه ای نرسیده است. وثیقه گرفته شده از این شخص، ۱٫۵ دانگ زمینی به متراژ ۱۱۹ هزار مترمربع با کاربری زراعی در احمد آباد مستوفی می‌باشد که مالکیت آن در دست پسر آقای خرسند رفتار بوده که به وکالت از آن شخص تضمین شرکت بوده است. شرکت برای فروش این ملک، مزایده‌ای برگزار کرد که به علت قیمت بالای مزایده ( حدود ۹٫۲۰ میلیارد تومان ) شرکت از فروش منصرف شد. در مزایده بعدی نیز خریداری پیدا نشد. در حال حاضر طلب از آقای خرسند به همراه هزینه دادرسی و خسارت تاخیر چیزی حدود ۱۲ میلیارد تومان می‌باشد. مقرر شد تا ۶ ماهه اول سال ۹۸ شرکت تمام تلاش خود را برای فروش زمین انجام دهد.
*طلب از شرکت کیان تایر ۳٫۴ میلیارد می‌باشد که ۵۳۰ میلیون تومان آن در اجراییات ثبت و ۶۲۰ میلیون تومان آن به صورت مذاکره پرداخت شده است. مقرر شد مابقی آن به صورت ماهیانه ۱۵۰ میلیون تومان پرداخت شود. همچنین شرکت کیان تایر متعهد شده است ماهیانه ۵ میلیارد تومان از شرکت خرید کند.
*طلب شرکت بسپار سازه طوس ۵٫۷ میلیارد تومان می‌باشد که مقرر شده است ماهیانه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کند. ( تاکنون ۴ قسط پرداخت شده است )
شرکت سال ۹۷، ۲۲ میلیارد تومان سود ساخت. به علت زیان انباشته ( ۱۳ میلیارد تومان ) و ذخیره های قانونی، سود قابل تقسیم چیزی حدود ۲ میلیارد تومان بود که شرکت به ازای هر سهم ۵ تومان تقسیم کرد.