مجمع عمومی پارسان برای سال مالی منتهی به ۹۷

نکات مهم گزارش فعالیت هیات مدیره:
پتروشیمی کیان : تحویل زمین انجام شده و لیسانس واحد گرفته شده است، قرارداد فاز ۱ بسته شده است و کارهای اجرایی پروژه باید از امسال شروع شود. توافقاتی با صندوق توسعه برای فاینانس فاز ۱  انجام شده است. مبلغ ۸۴۰ میلیون دلار از فاینانس مذکور محقق شده و ۴۵۰ میلیون دلار باید توسط سهامداران شرکت تامین شود.

پالایشگاه شیراز: طرح‌هایی برای بهبود کیفیت گازوییل و بنزین درحال انجام است. پروژه توسعه‌ای که تعریف شده است در پالایش فرآیند شیراز می‌باشد که هنوز بر سر محل پروژه به قطعیت نرسیده‌اند.
پتروشیم دماوند : نیروگاه در حال کار است که در شهریور ماه امسال افتتاح شد. خطوط آفسایت آن برای پروژه‌های فاز یک نظیر پتروشیمی مرجان، بوشهر، مروارید فعال است. به عبارتی از این پتروشیمی یوتیلیتی دریافت می‌کنند. واحد آب در خرداد سال آینده به بهره برداری می‌رسد. واحد اکسیژن نیز پیش بینی می‌شود در آبان سال آینده افتتاح شود.
پتروشیمی تبریز: طرح توسعه‌ای این پتروشیمی عمدتاً مربوط به افزایش ظرفیت در واحد‌های تولیدی می‌باشد که برای این مهم باید خط لوله‌ای ازخط اتیلن غرب تا پتروشیمی تبریز امتداد پیدا کند. این خط از گذشته اجاره شده است و باید قسمت انتهایی آن را تکمیل شود. زمان تکمیل این قسمت حدود یک سال طول می‌کشد.

نکات مهم گزارش بازرس و حسابرس :
-یکی از شرکت‌های زیرمجموعه مبلغی در حدود ۷۸۹۳ میلیار ریال در یکی از بانک‌های خارجی دارد که به علت تحریم ها مسدود شده است، در دسترس شرکت نیست و اقدامات حقوقی در حال انجام است. این مبلغ مشکوک الوصول قلمداد نشده است و احتساب هر گونه ذخیره،کاهش سود را به همراه دارد.

-مکانیزم خرید نفت خام : شرکت ملی پخش، قیمت فروش محصولات به شرکت‌های پالایشگاهی را FOB  خلیج فارس – ۵% اعلام کرده است و از طرفی فرآورده‌های این شرکت‌ها نیز ( ۵ محصول اصلی ) بر مبنای قیمت صادراتی ( در صورت نبود، قیمت‌های منطقه‌ای ) -%۵ خریداری می‌شود. در سایر محصولات، مجاز هستند به قیمت صادرات یا بورس کالا بفروشند. مبنای قیمت‌ها نیز ماهانه تعیین می‌شود. قیمت‌های فروش محصولات نیز براساس نرخ محصولات کیفی سازی شده تعیین می‌شود، تا پایان سال ۹۸ وزارت نفت به شرکت های پالایشی مهلت داده است تا کیفی سازی محصولات را بر اساس استاندارد های لازم انجام دهند. اگر کیفی سازی‌ها انجام نشود احتمال کاهش قیمت‌ها وجود دارد.
در پالایشگاه تبریز این کیفی سازی تا حدود زیادی انجام شده است، همچنین در قسمت بهبود کیفیت نفت کوره پروژه‌ای تعریف شده است. در پالایشگاه شیراز نیز کیفی سازی بنزین تعریف شده است که حداقل دو سال زمان نیاز دارد تا به بهره برداری برسد.

-دعوای حقوقی بر سر نرخ خوراک گاز: در سال ۹۲، در ستاد تبادل ویژه اقتصادی‌، برای یک دوره ۱۸ ماهه نرخ خوراک را به ۱۳ سنت افزایش دادند که پس از اعلام به شرکت‌ها مورد اعتراض آنها قرار گرفت که در جلسه بعدی تصمیم افزایش نرخ کاملا لغو شد و به معاونت نظارت مواد هیدروکربنی وزرات نفت نیز ابلاغ شد. اما در این دعوای حقوقی شرکت گاز مبنا را همان صورت جلسه اول قرار داده و این چالش هنوز نتیجه خاصی نداشته است. ( مبلغ مورد اعتراض چیزی در حدود ۲۰۰ میلیارد تومان می‌باشد )
تعارض دیگر مطرح شده مربوط به قیمت گذاری نرخ اوره حمایتی بود که به طور مثال یکی از سهامداران اظهار داشت که در شرکت های پردیس و کرمانشاه که مقدار بیشتری از فروش را به اوره حمایتی اختصاص داده اند، محصول خود را به نصف بهای تمام شده می‌فروشند، که شرکت این مساله را قبول کرده اما اظهار داشت به علت قدرت بیشتر دولت منافع فعلی حکم می‌کند بیشتر از این با دولت وارد چالش نشود زیرا ممکن است در بحث صادرات محدودیت‌هایی برای شرکت ها وضع کند، همچنین حکم مستقیم خود رییس جمهور مبنی بر همان قیمت قبلی ابلاغ شده است.

مسائل فنی دیگر:
قرار بر توافق با وزارت نفت مبنی بر عدم دریافت ما به التفاوت نرخ گاز از شرکت هایی که تولید کننده اوره هستند. برای هماهنگی نهایی جلسات در جریان است.
هزینه حمل هر تن محصول در شرکت زاگرس بعد از تحریم تغییری نکرده و در همان حدود ۳۸-۴۰ دلار هست و هیچ هزینه اضافی متحمل نشده است. همچنین متانول به عنوان سوخت پاک آینده خوبی خواهد داشت. از اولین نکاتی که اشاره شد مربوط به شرکت زاگرس و کشتی حمل بار آنها بود که به علت مصون ماندن از تحریم‌ها به نام سه شخص حقیقی خریداری شده است. همچنین اشاره شد که زاگرس نسبت به خرید کشتی‌های متعدد برای حمل و نقل اقدام کرده است. زاگرس ۲ کشتی در مالکیت خود و۴ کشتی اجاره ای را داراست .
نرخ فروش یوتلیتی مبین و فجر به شرکت های پردیس و زاگرس : به علت انحصاری بودن فروش یوتیلیتی توسط مبین و فجر شکایتی از طرف غدیر تنظیم شد. ( به طور مثال اکسیژن که بهای تمام شده آن ۱۰۰ تومان در هر مترمکعب بود را ۳۰۰ تومان میفروخت ) در پی آن شورای رقابت برای سال ۹۵ و ۹۶ فرمولی برای نرخ یوتیلیتی تعیین کرد و مقرر شد شرکت MBC  نرخ‌ها را اعلام کند. اخیراً شرکت MBC نرخ‌ها را تعیین کرد اما هنوز به پردیس و زاگرس اعلام نکرده است. برمبنای شواهد نرخ ها برای پتروشیمی مبین حدود ۶۰% کاهش خواهد داشت اما به طور رسمی اعلام نشده است.
برای سال بعد هیچ تغییری در سیاست تقسیم سود در شرکت های زیرمجموعه پارسان اتفاق نخواهد افتاد. برای پالایشگاه ها نیز نرخ نیمایی ۸۹۰۰۰ ریال (برای فرآورده های اصلی) مدنظر خواهد بود. بخشی از موجودی های قبلی نیز(شهریور و مهر) با دلار ۴۲۰۰۰ ریالی خریداری شده و با نرخ جدید فروخته خواهد شد.
در نهایت در مجمع پارسان ۴۰۰ ریال سود تقسیم شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *