مقایسه زراعتی‌ها

در گزارش مقایسه ای فوق، نسبت درآمد فروش شیر و دام در شرکت های صنعت زراعت مشخص است. نگاهی کوتاه به سایر محصولات و صورت های مالی شش ماهه نمادهای حاضر در صنعت زراعت نشان می دهد:

زپارس: در حالی مجموع سهم دو محصول شیر و دام از فروش ۳۰ درصد است که ذرت بذری، گندم و کلزا به ترتیب ۲۸، ۲۱ و ۱۰ درصد از سهم فروش هفت ماهه نخست را به خود اختصاص داده اند تا این شرکت بیش از فرآورده های دامی، تولیدکننده محصولات کشاورزی باشد. شرکت اطلاعات مالی منتهی به پایان شهریور ۱۳۹۶ را ارائه نکرده تا امکان مقایسه سود هر سهم فراهم نباشد.

زبینا: ۱۱ درصد از مجموع فروش شرکت مربوط به محصولات زراعی و مشتقات حیوانی است. شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۲۸ درصدی درآمد فروش بوده اما با رشد پرشتاب تر بهای تمام شده، سود ناخالص در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است. درآمدهای متفرقه موجب رشد سود خالص در این مقایسه شده اند.

زقیام: ۱۱ درصد از مجموع فروش شرکت مربوط به مشتقات حیوانی است. شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۴۱ درصدی درآمد فروش بوده اما با کنترل رشد بهای تمام شده، سود ناخالص ۲۲۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ افزایش داشته است.

تلیسه: ۱۱ درصد از مجموع فروش شرکت عموما مربوط به مشتقات حیوانی است. شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۲۹ درصد درآمد فروش بوده اما با کنترل نسبی بهای تمام شده، سود ناخالص ۴۱ درصد رشد کرده است. افت ۴۷ درصدی سود هر سهم به علت افزایش ۲۰۰ درصدی سرمایه است در غیراین صورت، سود خالص در مقایسه با شش ماهه سال ۹۶ با رشد ۵۹ درصدی روبرو بوده است.

زمگسا: ۱۷ درصد از مجموع فروش شرکت مربوط به محصولات زراعی و مشتقات حیوانی است. شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۳۸ درصد درآمد فروش بوده اما با کنترل نسبی بهای تمام شده، سود ناخالص ۵۶ درصد رشد کرده است. افت ۳۹ درصدی سود هر سهم به علت افزایش ۱۵۰ درصدی سرمایه است در غیراین صورت، سود خالص در مقایسه با شش ماهه سال ۹۶ با رشد ۵۱ درصدی روبرو بوده است.

زشگزا: ۱۸ درصد از مجموع فروش شرکت مربوط به مشتقات حیوانی است. شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۲۰ درصد درآمد فروش بوده اما با کنترل نسبی بهای تمام شده، سود ناخالص ۷۸ درصد رشد کرده است. رشد ۲۴۲ درصدی سود خالص اما به سبب رشد قابل توجه درآمدهای متفرقه است.

زگلدشت: شرکت در گزارش شش ماهه شاهد افزایش ۲۷ درصد درآمد فروش بوده اما با کنترل نسبی بهای تمام شده، سود ناخالص ۳۲ درصد رشد کرده است. رشد ۷۹ درصدی سود خالص اما به سبب رشد قابل توجه درآمدهای متفرقه است.

همچنین در جدول مقایسه ای فوق، می توان به این نکات اشاره کرد:

۱- قیمت شیر در تمامی شرکت ها در مهرماه نسبت به متوسط هفت ماهه نخست امسال، رشد داشته است. نکته آن جاست که در سه نماد زپارس، زشگزا و زگلدشت این عدد چشمگیرتر و نزدیک تر به اعدادی است که در بازار شنیده می شود. به نظر می رسد نقش سهامدار عمده در رشد قیمت شیر قابل توجه است چون از هفت شرکت فوق، تنها زپارس و زگلدشت زیرمجموعه بنیاد مستضعفان نیستند و بنابراین تنها زشگزا زیرمجموعه این بنیاد است که رشد خوب قیمت شیر را شاهد بوده است. احتمال می رود روند رو به رشد قیمت شیر در گزارش های ماهانه آینده کماکان محسوس باشد.

۲- به جز زمگسا، سایر نمادها شاهد رشد قابل توجه تر قیمت دام نسبت به قیمت شیر هستند. شاید علت آن جاست که علی رغم تورم موجود، قیمت شیر با کنترل بیشتری روبرو است.

۳- در تمامی شرکت ها رشد سود خالص نسبت به نیمه نخست سال ۹۶ مشهود است (افت سود هر سهم در تلیسه و زمگسا حاصل افزایش سرمایه است) این روند نشان از آن دارد که قیمت محصول در این صنعت پرشتاب تر از هزینه های تولید رشد کرده و سود را افزایش داده است. بنابراین تورم به سود این صنعت عمل کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *