مقایسه سیمانی ها

در جدول فوق، ۲۹ شرکت گروه سیمان از چند جهت مورد مقایسه قرار گرفته اند. آخرین اطلاعات مالی فصلی شرکت ها مبنا قرار گرفته گرچه سال مالی شرکت های گروه متفاوت است. در این میان، می توان به چند نکته اشاره داشت:

۱- افزایش قیمت اصلی ترین محصول شرکت ها به جز سه شرکت، افزایشی بوده اما عددی بین ۴ تا ۲۵ درصد بوده است. این بدین معنا است که شرکت ها نسبت به پایان سال مالی گذشته خود شاهد رشد قیمتی کمتر از نرخ تورم بوده اند.

۲- ۱۲ شرکت از گروه رشد بهای تمام شده ای بیش از رشد درآمد فروش را تجربه کرده اند. این مسئله نشان از آن دارد که تمامی شرکت های صنعت نتوانسته اند از شرایط تورمی منتفع شوند و بعضا با کاهش حاشیه ناخالص نیز روبرو بوده اند.

۳- مجموع شرکت هایی که با افت سودآوری روبرو شده اند، سودآوری شان به زیان دهی بدل شده و یا افزایش زیان دهی را شاهد بوده اند، ۱۰ شرکت بوده اند. در میان این ۱۰ شرکت تنها سیلام و ستران شاهد کنترل بهای تمام شده نسبت به رشد درآمد فروش بوده اند.

۴- بیشترین میزان نسبت درآمد صادراتی به مجموع درآمد فروش متعلق به سنیر، سقاین، سخوز، سبهان و سفانو است. از این جمع، تنها سود سقاین نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهشی بوده اما سه نماد سفانو، سبهان و سخوز که به ترتیب با ۲۵۷، ۱۸۱ و ۱۷۸ درصد رشد سودآوری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل مواجه بوده اند، در جمع پنج نماد با بیشترین رشد سودآوری نیز قرار دارند.

۵- این پنج نماد بیشترین رشد سودآوری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اند:

*** سفانو: شرکت ۲۵۷ درصد رشد سودآوری داشته است. این در حالی است که درآمد فروش نسبت به سال قبل کاهش ۴ درصدی دارد اما کنترل خوب بهای تمام شده در کنار کاهش ۲۵ درصدی هزینه های عمومی و اداری و افت ۴۸ درصدی هزینه های مالی، رشد مطلوب سودآوری را رقم زده است.

*** سهرمز: سال مالی شرکت منتهی به پایان آبان است و در پایان سال مالی گذشته شاهد رشد ۱۹۱ درصدی سود خالص بوده است. شرکت با وجود رشد ۱۸ درصدی درآمد فروش و عدم کنترل بهای تمام شده اما به واسطه شناسایی سود تسعیر ارز در قالب سرفصل «سایر درآمدهای عملیاتی» موفق به ثبت رشد مطلوب سود خالص شده است.

*** سبهان: شرکت ۱۸۱ درصد رشد سودآوری داشته است. درآمد فروش ۳۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و در گروه سیمان، تنها سغرب رشد درآمد بیشتری را تجربه کرده است. کنترل بهای تمام شده و شناسایی سود تسعیر ارز نیز در رشد سودآوری موثر واقع شده اند.

*** ساراب: شرکت ۱۷۹ درصد رشد سودآوری داشته است. کنترل بهای تمام شده و شناسایی سود تسعیر ارز از دلایل این رشد بوده است.

*** سخوز: شرکت ۱۷۸ درصد رشد سودآوری داشته است. کنترل بهای تمام شده شرکت به قدری چشمگیر بوده که رشد قابل توجه ۱۴۳ درصدی هزینه های مالی نیز مانع رشد مطلوب سود خالص نشده است.

پس از این پنج نماد، سه نماد سغرب، سفار و سشرق بهترین عملکرد را نسبت به دوره مشابه سال قبل داشته اند در حالی که سشرق با وجود تداوم زیان دهی اما موفق شده زیان را ۸۲ درصد کاهش دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *