مقایسه صنعت دارو در نه ماهه ۹۷

با ارسال گزارش های دوره نه ماهه، فرصت بررسی و مقایسه مهمترین اطلاعات ۲۷ نماد مورد بررسی در گروه دارو فراهم شده است. مقایسه درآمد فروش، سودآوری و هزینه های مالی با دوره مشابه سال قبل صورت گرفته و تسهیلات مالی شرکت با پایان سال گذشته مقایسه شده است. مهمترین نکات در این مقایسه به این شرح است:

۱- در میان شرکت های گروه، ۲۱ شرکت با رشد سود خالص در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روبرو بوده اند و ۶ شرکت شاهد افت بوده اند. به این ترتیب، صنعت دارو در مجموع در رشد سود خالص موفق عمل کرده است.

۲- در میان شرکت های گروه، عملکرد ۱۹ شرکت در بهبود سود ناخالص بهتر از درآمد فروش بوده است و ۸ شرکت عملکرد معکوس داشته اند. این بدان معنا است که گروه در کنترل بهای تمام شده نسبت به درآمد فروش موفق عمل کرده است.

۳- در میان شرکت های گروه، ۲۰ شرکت موفق به کاهش تسهیلات مالی نسبت به پایان سال گذشته شده اند و ۷ شرکت با رشد اخذ تسهیلات مالی روبرو هستند. گرچه هزینه های مالی اکثر شرکت های گروه در نه ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته اما گروه در کاهش تسهیلات مالی موفق عمل کرده است.

۴- بیشترین میزان رشد سود خالص در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب مربوط به شرکت های دکوثر، دسانکو، دلر، دتماد، دپارس و دامین است. سه نماد ددام، دبالک و دفارا موفق شده اند از زیان نه ماهه سال ۹۶، تا پایان فصل پاییز امسال به سود دست یابند.

از میان نه نماد مذکور دکوثر، دسانکو، دامین و دبالک در کنترل بهای تمام شده ناموفق بوده اند و رشد درآمد فروش بیش از رشد سود ناخالص است. درآمد سرمایه گذاری ها نقش مهمی در تغییر وضعیت دبالک داشته است. ددام اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با افت درآمد فروش روبرو بوده و به کمک درآمدهای متفرقه متحول شده است.

بنابراین چهار نماد دپارس، دفارا، دلر و دتماد از چند جهت بهترین عملکرد را در گروه دارو داشته اند:

*** دپارس: شرکت در کنترل بهای تمام شده در زمره سه شرکت موفق گروه بوده و بیشترین میزان کاهش تسهیلات مالی را در گروه داشته است.

*** دلر: شرکت در کنترل بهای تمام شده موفق عمل کرده و به شکل توامان شاهد کاهش تسهیلات مالی و کنترل هزینه های مالی است.

*** دفارا: شرکت در کنترل بهای تمام شده، موفق ترین شرکت گروه بوده است. تسهیلات مالی شرکت افت داشته و کاهش هزینه های مالی در آینده محتمل است.

*** دتماد: شرکت در کنترل بهای تمام شده موفق عمل کرده است. تسهیلات مالی شرکت افت داشته و کاهش هزینه های مالی در آینده محتمل است.

گفتنی است نمادهای درازک، دسبحان و دارو نیز در رشد سودآوری موفق عمل کرده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *