نگاهی به عرضه اولیه تنوین

تامین سرمایه در جهان:
تاریخچه تاسیس این نهاد به اوایل قرن ۱۹ میلادی باز می گردد که طی سال های ۱۸۲۰-۱۸۳۰ اوراق قرضه خارجی در لندن منتشر و سرمایه به سایر کشورها از جمله امریکا صادر شد. اولین پذیره نویسی رسمی در سال۱۸۷۰ در امریکا انجام شد و در سال ۱۸۷۹، از این نهاد مالی برای تامین سرمایه لازم برای اولین نیروگاه تولید برق کمک گرفته شد. در سال ۱۸۸۵، سندیکای تامین سرمایه در وال استریت رواج یافت. در اوایل قرن ۲۰، فعالیتهای بانکداری سرمایه گذاری به شکل غیررسمی رواج یافت و پس از وقوع بحران ۱۹۲۹، این گونه نهادها پی درپی دچار رکود و ورشکستگی شدند. پس از وقوع بحران بزرگ ۱۹۲۹ در ایالات متحده، قانون گلس استیگال به تصویب رسید و به موجب آن بانکها از دخالت در فعالیتهایی نظیر «تعهد پذیره‌نویسی سهام» یا تضمین اوراق قرضه و به طور کلی فعالیتهای خارج از حیطه بانکداری منع شدند. پس از بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۱۲، قوانین ولکر به تصویب رسید. این قانون به مؤسسات مالی تاکید می‌کند که فعالیت بخشهای مختلف بانک از جمله تامین سرمایه، سرمایه‌گذاری و بخش اعتباری و تسهیلاتی آن جدا از یکدیگر باشند. همچنین بانکها اجازه ندارند تا نقش مشاور مالی و در عین حال اعتباردهنده به مشتری را ایفا کنند. در حال حاضر بيشتر بانكهاي سرمايه گذاري، علاوه بر خدمات تأمين مالي از طريـق تعهد پذيره نويسي، به ارائه خدمات بانكداري تجاري نيز اشتغال دارند.

بزرگترین بانک های سرمایه گذاری دنیا:

تامین سرمایه در ایران:
منظور از تأمين سرمايه شركتي است كه به عنوان واسطه بين ناشر اوراق بهادار و عامـه سـرمايه گـذاران فعالیت مـی كنـد و ميتوانـد فعاليت هاي كارگزاري، معامله گري، بازارگرداني، مشاوره، سبدگرداني، پذيره نويسي، تعهد پذیره نویسی و فعاليت هـاي مشـابه را بـا اخـذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار انجام دهد.
در حـال حاضـر ۹ شركت تأمين سرمايه در ايران در حال فعاليت هستند و تا كنون توانسته اند به دولت، شركتهاي دولتي هـا ، شـهرداري و نيـز اشـخاص حقوقي خصوصي، خدمات تأمين مالي به ارزشي بالغ بر ۱۰۰۰ هزار ميليارد ريال ارائه دهند.
تامین سرمایه امین شرکتی بود که در سال ۱۳۸۷ مجوز تاسیس تامین سرمایه را دریافت کرد.

تامین سرمایه نوین:
شركت تأمين سرمايه نوين به عنوان نخستين تأمين سرمايه در ايران، در سال ۱۳۸۵ تأسيس و در تاريخ
۱۸/۱/۱۳۸۷ تحت شمارة ۳۲۱۷۵۲ نـزد ادارة ثبـت شـركت هـا و مؤسسـات غيرتجـاري تهـران ثبـت گرديـد. به استناد صورتجلسه مجمع عمومي فـوق العـاده مـورخ ۳۰/۰۷/۱۳۹۷ ، شركت از سهامي خاص به سهامي عام تبديل شد.
در تاریخ ۰۵/۰۴/۱۳۹۷ هيئت پذيرش بورس اوراق بهادار تهران با پذيرش شركت تأمين سرمايه نوين (سهامي خاص) موافقـت نمـود و در تاریخ ۲۲/۰۸/۱۳۹۷ شركت تأمين سرمايه نوين (سهامي عام) با نماد تنوین در فهرست نرخ هاي بازار دوم بورس اوراق بهـادار تهران درج گرديد.
سرمایه و سهامداران شرکت:
شرکت در سال جاری سرمایه خود را با افزایش ۱۵۰ میلیارد تومانی به ۷۰۰ میلیارد تومان رسانده است. این میزان سرمایه، بالاترین عدد در میان شرکت های تامین سرمایه کشور است.

 

ساختار درآمدی شرکت:

 

 

 

 

 

تحلیل درآمدهای شرکت:
در حال حاضر بيش از نيمي از درآمدهاي شركت از محل سرمايه گذاري منابع داخلي و معامله گري اوراق بدهي تأمين ميشود. با توجه به رشد بازار بدهي و سهم بازارشركت در مديريت دارايـي هـا و بانكـداري اختصاصي و پذيره نويسي و بازارگرداني اوراق بدهي، درآمد هاي ناشي از اين محل قابليت تبديل به جريان عمده درآمدي تأمين سرمايه را داشته و عملكرد شركت در سالهاي اخير حاكي از رشد سهم درآمدي خدمات ارزشگذاري، تعهد پذيره نويسي سهام و كارمزد مديريت صندوقهاي سرمايه گذاري مشترك مي‌باشد.

 

مشاهده می‌شود که طی سال های ۹۳ تا به امروز روند سهم درآمد های حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سپرده بانکی نزولی بوده است. از طرفی سهم درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در صندوق ها و بانکداری اختصاصی هر ساله بیشتر شده است. در حال حاضر هشت صندوق تحت مدیریت تامین سرمایه نوین است که حجم منابع آن ها در ۳۰ آذرماه برابر با ۹۸ هزار میلیارد ریال بوده است.

 

از سوی دیگر دارایی های تحت مدیریت بانکداری اختصاصی از سال ۹۲ تا به امروز به طور متوسط سالیانه ۶۰% رشد کرده است. و از ۶۹۵۴ میلیارد ریال دارایی در سال ۹۲ ، به ۳۷۸۲۴ میلیارد ریال دارایی در آذر ماه امسال رسیده است. از طرفی تعداد مشتریان بانکداری تخصصی از ۹۳۱ نفر در سال ۹۲، به ۵۱۲۳ نفر در پایان آذر رسیده است.

 

 

بر اساس قرارداد منعقد شده بین بانک اقتصاد نوین و تامین سرمایه نوین، ۷۰% درآمد حاصل از بانکداری اختصاصی به این بانک تعلق داشته و مابقی به تامین سرمایه نوین تعلق دارد. کارمزد این بخش از ۷ میلیارد ریال در سال ۹۲ به ۱۶۳ میلیارد ریال در پایان آذر ماه جهش داشته است.

 

روند سود شرکت در سال جاری:

 

در سال های جاری حاشیه سود خالص به طور متوسط ۸۷% بوده است. با فرض تداوم این روند در ۳ ماهه پیش رو، درآمد عملیاتی شرکت حدود ۴۳۰۰ میلیارد ریال و سود خالص ۳۷۱۴ میلیارد ریال خواهد بود. سرمایه شرکت ۷۰۰۰ میلیارد ریال می‌باشد. در نتیجه آن EPS 530 ریال برآورد خواهد شد.
با توجه به طرح و استراتژی های شرکت در سال آینده که شامل:
۱-انتشار اوراق به میزان هزار میلیارد تومان
۲-نهایی کردن فروش سهام گروه اقتصادی کرمان خودرو و بیمه نوین
۳-افزایش سرمایه تا ۹۰۰ میلیارد تومان
۴- طراحی و معرفی قرارداد آتی نرخ سود بر پایه اسناد خزانه اسلامی
۵- افزایش حجم منابع صندوق های سرمایه گذاری تا ۱۵ هزار میلیارد تومان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *