بررسی شرکت توزیع دارو پخش

نماد سهم دتوزیع قیمت عرضه سهم (ریال) ۲۳۰۰۰-۲۲۵۰۰
حداکثر سهم هر کد ۱۵۰ تعداد سهام قابل عرضه(میلیون) ۶۰
EPS 96 ۲۲۸۴ EPS 97 ۱۲۸۴
سود سال ۹۶ (میلیون ریال) ۶۰۰۰۰۰ سود سال۹۷ (میلیون ریال) ۶۹۶۰۰۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۷۲% درصد تقسیم سود۹۷ ۹۰%
سرمایه
(میلیارد تومان)
۶۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۸۰

معرفی

شرکت توزیع دارو پخش، یک شرکت تجاری- خدماتی است که در زمینه تهیه و تدارک انواع داروهای انسانی، تجهیزات پزشکی،آرایشی، بهداشتی و توزیع و فروش آنها در سراسر کشور فعالیت می کند. این شرکت دارای ۲۰ مرکز توزیع  در سراسر کشور  و حدود ۲۰۰ دستگاه حمل و نقل ( کامیون- تریلی- کامیونت و وانت بار ) می باشد.

ترکیب سهامداران

سهامدار عمده، شرکت توزیع داروپخش است. با توجه به اینکه نماد تیپیکو مالک ۷۵ درصدی هلدینگ داروپخش است، می توان گفت به طور غیر مستقیم سرمایه‎گذاری دارویی تامین سهامدار عمده شرکت و درنهایت همگی زیر مجموعه تامین اجتماعی هستند. آخرین تغییرات  سهامداری شرکت به شرح زیر است:

سهامدار تعداد سهام- میلیون سهم درصد سهام
شرکت داروپخش ۵۴۰ ۹۰%
شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین ۶۰ ۱۰%
جمع کل ۶۰۰ ۱۰۰%

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۵۰۰ میلیون ریال بوده است که طی چندین مرحله به شرح زیر به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

تاریخ سرمایه اولیه (میلیون ریال) محل افزایش سرمایه مجموع افزایش سرمایه (میلیون ریال) سرمایه ثانویه (میلیون ریال)
مطالبات حال شده (میلیون ریال) سود انباشته (میلیون ریال)
۱۳۷۷ ۵۰۰ ۲۵۴۱۹ ۹۰۸۱ ۳۴۵۰۰ ۳۵۰۰۰
۱۳۸۰ ۳۵۰۰۰ ۱۳۹۰۰ ۱۱۰۰ ۱۵۰۰۰ ۵۰۰۰۰
۱۳۹۳ ۵۰۰۰۰ ۰ ۲۵۰۰۰۰ ۲۵۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰
۱۳۹۷ ۳۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰۰

بررسی اجمالی صنعت پخش

امروزه سیستم توزیع کالا و خدمات در سراسر دنیا در حال رشد و توسعه است. به طوریکه روزانه بر اهمیت صنعت توزیع کالا و خدمات، افزوده می شود. تاثیر این روند  تنها منحصر به قیمت کالا و خدمات نیست، بلکه ممکن است منجر به تغییر ماهیت عرضه  و تقاضا در داخل یا خارج از کشور شود.

امروزه شرکت‌های پخش در کشورهای پیشرفته دنیا پس از تحقیقات و بازاریابی  و با در نظر گرفتن فراوانی مصرف‌کنندگان کالا، اقدام به فروش و ارائه خدمات می کنند. برای مثال به ازای هر ۱۰۰۰ نفر مصرف کننده در کشور امریکا حدود ۱٫۶ واحد صنفی توزیع کالا و در کشور آلمان به ازای هر ۱۰۰۰ نفر حدود ۹٫۴ شرکت پخش وجود دارد. در کشور ما حدود ۹۵۰هزار شرکت پخش و توزیع کالا به صورت رسمی و غیر رسمی وجود دارد که فعالیت خود را در سراسر ایران توسعه داده‌اند.

صنعت توزیع و پخش با میانگین رشد ۵ درصدی درآمد در سال ۲۰۱۷، منجر به پیش‌بینی‌های مثبتی در خصوص سال‌های آتی گردید. مطابق نظرسنجی صورت گرفته توسط شرکت پخش و توزیع نت سوت و انجمن مدیریت  توزیع نوین، ۴۷% صاحب نظران این صنعت رشد درآمد شرکت های پخش و توزیع را ۵ تا ۱۰ درصد و حدود ۱۷% از آنها این رشد را بیشتر از ۱۰% برآورد کرده‌اند.

در میان عوامل مختلف تاثیرگذار بر صنعت پخش و توزیع، رقابتی‌تر شدن بازار فروش آنلاین و توسعه فروشگاه های اینترنتی مهمترین عامل تهدید کننده درآمد و سود شرکت‌های توزیع و پخش در جهان به شمار می‌رود.

چشم‌انداز صنعت دارو در ایران

با توجه به سطح پایین قیمت داروها، بهبود شرایط ترخیص از گمرک و رشد تولید داخلی، زیر ساخت‌های دارویی ایران که به طور روز افزون خودکفا می‌شوند، تقریبا تمام تقاضای داخلی را تامین می‌کنند. جدول زیر چشم‌انداز صنعت دارویی کشور را در سال‌های آتی بنا بر پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، نشان می‌دهد.

*ارقام جدول به میلیارد ریال است.

شرح ۱۳۹۸ ۱۳۹۹ ۱۴۰۰ ۱۴۰۱
فروش محصولات دارویی ۲۶۴۱ ۲۷۹۲ ۲۹۷۴ ۳۲۰۲
فروش محصولات دارویی ( درصد از تولید ناخالص داخلی) ۰٫۵۶ ۰٫۵۵ ۰٫۵۵ ۰٫۵۶
فروش محصولات دارویی ( درصد از مخارج بهداشت و درمان) ۹٫۳ ۹٫۵ ۹ ۹٫۸
مخارج بهداشت و درمان ۲۸٫۲۵ ۲۹۳۷۴ ۳۰۸۰۲ ۳۲۶۸۷

چشم انداز شرکت

شرکت در نظر دارد تا انتهای برنامه پنج ساله سوم (سال ۱۳۹۹) ضمن ارتقا سهم از فروش ریالی بازار دارویی ایران، جایگاه برتر خود را در صنعت توزیع دارو  تثبیت نموده و در سطح منطقه نیز فعال باشد.

مراکز

شرکت توزیع داروپخش  دارای ۲۰ مرکز در سراسر ایران است که اکثریت آن تملیکی بوده  و  دارای انبارهای استاندارد دارویی می‌باشد. جدول زیر فهرست مراکز را نشان می‌دهد.

مشتریان و شرکا

مشتریان کلیدی شرکت در سطح کشور بر حسب رقم فروش به دو دسته مشتریان دولتی و مشتریان خصوصی تقسیم می‌شوند. سه مشتری برتر هر دسته به شرح زیر است:

مشتریان دولتی: داروخانه مرکزی شماره یک هلال احمر- معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی- داروخانه امام سجاد و…

مشتریان خصوصی: درمانگاه بقیه الله- داروخانه دکتر کیایی رشت- داروخانه دکتر مسعود نوری فرد و…..

  • مهمترین شرکای کلیدی این شرکت: شرکت داروپخش و داروسازی اکسیر

تامین کنندگان

در دو جدول زیر تامین کنندگان شرکت برحسب داروهای داخلی  و وارداتی دسته بندی شده‌اند. لازم به ذکر است که حدود ۳۵ درصد خرید از شرکت های وابسته به تیپیکو صورت می‌پذیرد.

رقبای شرکت

دو شرکت پخش هجرت و پخش رازی از رقبای اصلی شرکت است.

سهم از بازار

 

در جدول زیر  سهم از بازار بزرگ‌ترین شرکت‌های توزیع با یکدیگر مقایسه شده است. شرکت توزیع دارو پخش با میانگین ۱۴% ببیشترین سهم بازار را در اختیار دارد.

پروژه و طرح‌ها در حال توسعه

  • پروژه احداث مرکز جدید رشت: ساخت و تکمیل این پروژه در سال ۱۳۹۸ شروع و پیش‌بینی می‌شود سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری برسد و انتظار می‌رود تامین مالی این پروژه عمدتا از محل وصول مطالبات صورت پذیرد. مبلغ برآوردی این طرح ۲۵ هزار میلیون ریال است.
  • پروژه توسعه و ساخت و بهینه سازی انبارهای مراکز : تجهیز ناوگان حمل و نقل جاده ای و خرید دستگاه‌های حمل و نقل داخل انبار و توزیع سریع – نوسازی ناوگان حمل و نقل خریداری شده طی سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷

ضوابط قیمت‌گذاری

قیمت گذاری هر نوع دارو و فرآورده بیولوژیک ساخت داخل کشور یا وارداتی براساس تبصره ۳ بند ۴ ماده ۲۰ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی، دارویی ومواد خوراکی  وآشامیدنی مصوب ۱۳۳۴ و اصلاحات بعدی آن در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی توسط کمیسیون قانونی قیمت گذاری دارو صورت می‌گیرد.

اقلامی که با توجه به مصوبات کمیسیون قانونی قیمت‌گذاری دارو از شمول قیمت گذاری خارج شده‌اند، راسا توسط موسسه دارویی طبق ضوابط عام قیمت گذاری کالا در کشور قیمت‌گذاری می‌گردند. حداکثر قیمت قابل پذیرش برای داروی برند اصلی در گمرک ایران برابر با حداقل  قیمت CPT آن دارو یا حداقل قیمت فروش به عمده فروشی آن در کشورهای مرجع خواهد بود.

قیمت گذاری داروهای برند اصلی در ایران بر مبنای قیمت پیشنهادی از سوی صاحب پروانه دارو و مقایسه آن با قیمت داروها در کشورهای مرجع  شامل استرالیا- یونان- اسپانیا- پرتغال- ترکیه و کشور سازنده انجام می‌شود.

جدول زیر نحوه تعیین قیمت سایر داروها بر مبنای قیمت داروی برند در بازار دارویی ایران را نشان می‌دهد.

فروش شرکت

در جداولی که در ادامه می‌آید فروش سه ساله شرکت به تفکیک محصول  و نیز به تفکیک فروش داخلی  و وارداتی آورده شده است ( ارقام به میلیون ریال است):

  • شرکت در گزارش تفسیری مربوط به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ پیش‌بینی کرده است که در سال ۱۳۹۸ کل فروش به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد و در نتیجه در آمد شرکت در دامنه سه هزار و سصید تا سه هزار و پانصد قرار گیرد. بدین ترتیب سهم بازار شرکت با رشدی تقریبا ۲ درصدی به حدود ۱۵٫۵ تا ۱۶ درصد برسد.

 صورت سود و زیان

جدول زیر عملکرد ۳ ساله شرکت را نشان میدهد.  حاشیه سود شرکت  در طی این سه سال از ثبات خاصی برخوردار است.

عرضه اولیه شرکت در فرابورس

شرکت توزیع داروپخش که از زیر مجموعه‌های تامین اجتماعی است در تاریخ ۳ شهریور سال جاری در فرابورس با  نماد دتوزیع درج شد. این شرکت در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ در محدوده قیمتی ۲۲۵۰-۲۳۰۰ تومان عرضه می‌شود. سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی در این عرضه ۱۵۰ سهم می باشد.

نکات مهم مطرح شده در جلسه معارفه شرکت

اسدی معاون مالی شرکت درخصوص برنامه افزایش سرمایه گفت: برنامه افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها در دستور کار است اما این تامین مالی منوط به تایید هلدینگ تیپیکو و شستا در برنامه قرار خواهد گرفت. همچنین اعظم هنردوست مدیر پرتفوی تیپیکو در پاسخ به سوال بورس پرس مبنی بر برنامه این هلدینگ برای آمادگی عرضه اولیه شرکت های زیرمجموعه گفت: دو شرکت کلر پارس و توفیق دارو برای عرضه اولیه سهام آماده می شوند که امید می رود شرکت کلر پارس طی آبان ماه وارد فرابورس شود. وی درخصوص برنامه های دیگر تیپیکو تا پایان سال از ارتقا نماد دو شرکت داروسازی قاضی و شیرین دارو که در بازار پایه حاضر هستند به بازار اول یا دوم فرابورس خبر داد.