داروسازی کوثر

معرفی

شرکت داروسازی کوثر در سال ۱۳۵۳ به­نام شیمی کو فارماسوتیکالز به ثبت رسید، در سال ۱۳۶۲ تغییر نام یافت و در سال ۱۳۷۱ به سهامی عام تبدیل گردید. شرکت در صنعت دارو فعالیت می­کند. محصولات تولیدی شرکت شامل دو گروه آنتی بیوتیک و جنرال در سه شکل قرص، کپسول و سوسپناسیون می­باشد.

ظرفیت شرکت

آمار تولید و فروش

تولید

در سال مالی ۹۸ شرکت ۷۹۳ هزار تن دارو تولید کرده است. سهم کپسول ۳۰۰ و سهم قرص ۴۸۲ هزار تن می­باشد. پیش بینی می­شود در سال مالی آینده مقدار تولید در سطح ۷۹۳ هزار تن باقی بماند.

فروش

شرکت در سال۹۸ ، ۸۰۵ هزار تن دارو فروخته است. پیش بینی می­شود فروش در سال مالی آینده ۷۹۳ هزار تن باشد.

مبلغ فروش

درآمد شرکت در سال مالی گذشته ۲۳۰ میلیارد تومان بوده است. پیش بینی می­شود با آزاد سازی نرخ مواد اولیه و افزایش نرخ محصولات درآمد عملیاتی سال مالی آینده ۴۴۱ میلیارد تومان باشد. لازم به ذکر است قیمت گذاری محصولات جهت فروش داخلی توسط سازمان غذا و دارو صورت می­پذیرد و فروش محصولات شرکت در داخل کشور بر اساس قراردادهای فی­ما­بین از طریق شرکت­های پخش از قبیل داروگستریاسین، پخش البرز، پخش دارویی اکسیر و … می­باشد.

بهای تمام شده

حدود ۸۹% بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم، ۸% مربوط به سربار و ۳% مربوط به دستمزد مستقیم می­باشد. مواد اولیه دارو متشکل از ۷۰-۷۵ درصد ماده موثره و ۲۰-۲۵ درصد ماود جانبی می­باشد که از داخل و یا خارج از کشور تامین می­شود. عمده خرید ماود موثره از محل تامین کنندگان داخلی است که بر اساس قیمت مصوب می­باشد. کلیه مواد جانبی و بسته بندی در داخل کشور تولید می­شود که بر اساس قیمت بازار تامین می­گردد.

ریسک­های شرکت

  • ریسک تجاری: با توجه به اینکه این شرکت یکی از قدیمی ترین شرکت­ها در تولید محصولات آنتی بیوتیک می­باشدو با توجه به عدم افزایش نرخ فروش این محصولات و تولید توسط رقبای تولید کننده در این صنعت، شرکت داروسازی کوثر در جهت افزایش سود خود دست به تولید محصولات جدید در گروه جنرال نموده است تا بتواند رشد قابل ملاحظه­ای در سود و فروش شرکت داشته باشد.
  • ریسک نقدینگی : عملکرد ضعیف شرکت­های پخش در خصوص بازپرداخت مطالبات این شرکت که نشات گرفته از عدم پرداخت مطالبات آن­ها توسط داروخانه­ و بیمارستان­ها می­باشد باعث کاهش توان شرکت برای پرداخت بدهی­ها می­گردد و همچنین ایجاد این محدودیت­ها شرکت را برای استفاده از تسهیلات بانکی دچار مشکل نموده است که در این راستا رویکرد شرکت به طرف محصولات جدید باعث بهبودی وضعیت شرکت می­شود.

مفروضات تحلیل

صورت سود و زیان

با فرض آزاد سازی نرخ مواد اولیه و افزایش نرخ فروش محصولات EPS   شرکت در سال مالی آینده ۳۴۵ تومان برآورد می­گردد.

تقسیم سود

به علت مشکلات نقدینگی در سال­های اخیر شرکت به طور متوسط ۱۲% سود خود را تقسیم کرده است.

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت شرکت به افزایش نرخ مواد اولیه و نرخ فروش محصولات می­باشد. با توجه به آزاد سازی نرخ انتظار می­رود حاشیه سود و سود خالص شرکت افزایش قابل توجهی داشته باشد.