بررسی شرکت صنعتی دوده فام درآستانه عرضه اولیه

 

نماد سهم شصدف قیمت عرضه سهم (ریال) ۱۹۰۰۰-۱۹۹۰۰
حداکثر سهم هر کد ۶۰ تعداد سهام قابل عرضه(میلیون) ۶۰
EPS 96 ۱۱۲۶ EPS 97 ۳۸۵۷
DPS 96 ۱۰۳۰ DPS 97 ۳۸۳۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۹۱% درصد تقسیم سود۹۷ ۹۹%
سرمایه
(میلیارد تومان)
۲۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۴۴

معرفی شصدف

شرکت صنعتی دوده فام، به عنوان چهارمین کارخانه تولید­کننده دوده صنعتی ایران در سال ۱۳۹۱ به بهره­برداری رسید. این کارخانه در شهرک صنعتی شماره ۲ شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است. مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از مجتمع ­های پتروشیمی و پالایشگاهی تامین می­گردد و محصولات تولیدی این کارخانه عمدتا برای مصرف تایر و رابر استفاده می­گردد. در حال حاضر شرکت جز واحدهای تجاری تحت مدیریت شرکت گسترش پایا صنعت سینا وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی می­باشد.

سهامداران

سهامدار اصلی شرکت، شرکت گسرتش پایا صنعت سینا می­باشد. لازم به ذکر است سرمایه شرکت طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

فرآیند تولید

این کارخانه با استفاده از روغن­های پسماند واحد­های پالایشگاهی ( سپاهان، نفت شازند، پالایشگاه آبادان و … ) و پتروشیمی ( جم، تبریز، شازند و … ) و همچنین روغن قطران ذغالسنگ ( فولاد زرند ایرانیان، ذوب­آهن و … ) به دلیل دارا بودن تکنولوژی نوین و بهره گیری از تجهیزات و ماشین آلات به روز این صنعت دارای بهترین راندمان تولید و همچنین بیشترین قابلیت بازیافت انرژی در مراحل مختلف فرآیند تولید خود در ایران می­باشد.

این کارخانه دارای دو خط کاملا مجزا برای تولید دوده سخت و نرم است که ظرفیت هر خط ۲۰۰۰۰ تن در سال می­باشد. کلیات فرآیند تولید دوده در کارخانه صنعتی دوده فام عبارت است از ذخیره و آماده­سازی خوراک در مخازن روغن که پس از مخلوط شدن و عبور از مبدل­های حرارتی روغن آماده ورود به راکتور می­گردد. پس از راکتور، دوده در بخش فیلتراسیون توسط سیکلون و فیلتر جمع­آوری و سپس آسیاب منتقل می­شوند.

سپس دوده به پلتایزر رفته و پس از خروج از آن، در خشک کن رطوبت خود را از دست می­دهد. پس از طی مراحل فوق دوده به سیلوهای ذخیره ­سازی منتقل و آماده بسته بندی به دو نوع جامبو و پاکتی می­گردند.

نحوه قیمت گذاری محصول

بیشترین وابستگی قیمت دوده صنعتی به مواد اولیه ( روغن­های سنگین ) می­باشد که در واقع به عنوان تنها ماده اولیه در این صنعت به کار می­رود. با توجه به اینکه مواد اولیه مزبور از پسماند روغن پتروشیمی و پالایشگاهی می­باشد متاثر از قیمت جهانی نفت می­باشد.

آمار تولید و فروش

تولید

در دو سال اخیر شرکت به طور متوسط ۹۵% ظرفیت اسمی خود را محقق کرده است. در نه ماهه ابتدای سال جاری ۲۵ هزار تن دوده سخت و نرم تولید کرده است. پیش بینی می­شود در پایان سال ۳۸ هزار تن محصول تولید شود.

فروش

در دو سال اخیر شرکت تمام تولیدات خود را به فروش رسانده است. شرکت در سال­های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۱۳۲ و ۲۵۸ میلیارد تومان دوده فروخته است. در نه ماهه ابتدای سال جاری نیز ۲۳۶ میلیارد تومان درآمد عملیاتی شرکت بوده است. لازم به ذکر است ۵۰% از مقدار فروش محصولات و ۴۴% درآمد عملیاتی نه ماه ابتدای سال ۹۸، از محل صادرات بوده است.

بهای تمام شده

در نه ماهه ابتدای سال ۹۸، سهم مواد اولیه، دستمزد و سربار به ترتیب، ۸۸% ، ۱% و ۱۱% بوده است.

نحوه قیمت گذاری مواد اولیه

به دو روش مواد اولیه جهت تولید تهیه می­گردد: یکی از طریق بورس انرژی و شرکت در رقابت با سایر خریداران و دوم از طریق شرکت­های پتروشیمی و پالایشگاهی عرضه ­کننده مواد اولیه. می­توان گفت قیمت خوارک متاثر از بهای جهانی نفت بوده و نرخ دلار می­باشد. طبق مصوبه وزارت نفت عرضه  روغن در بورس انرژی با قیمت FOB  منهای ۵% به عنوان قیمت پایه صورت می­پذیرد.

صورت سود و زیان

سود خالص سال مالی ۹۷ و نه ماهه ابتدای سال جاری به ترتیب، ۷۷ و ۴۴ میلیارد تومان ( ۳۴۱ و ۲۱۹ تومان به ازای هر سهم )  بوده است. سود عملیاتی برای این دو دوره به ترتیب، ۳۰% و ۱۹% بوده است. لازم به ذکر است شرکت در دو سال گذشته به طور متوسط ۹۵% EPS  خود را تقسیم کرده است.