تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی فناوران

معرفی 

شرکت پتروشیمی فن آوران در سال ۱۳۷۷ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد و در سال ۱۳۸۶ وارد بورس اوراق بهادار شد. مرکز اصلی شرکت در تهران است و محل کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر در زمینی به مساحت ۲۵ هکتار واقع شده است.

ترکیب سهامداران

موضوع فعالیت شرکت 

فعالیت این شرکت در زمینه احداث، راه اندازی و بهره برداری واحدهای متانول، اسید استیک و منواکسید کربن به منظور تحقق سیاست های کلان بخش صنعت در رابطه با صادرات، ایجاد اشتغال، انتقال دانش فنی، تربیت نیروی متخصص و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا از گاز طبیعی میباشد.

واحد متانول 

*واحد متانول شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه یک میلیون تن متانول دارای خلوص درجه AA با خوراک سالیانه ۶۱۰ هزارتن گاز طبیعی از شرکت ملی گاز ایران و ۲۷۱ هزار تن گاز کربنیک از پتروشیمی رازی و مارون طراحی و اجرا شده است.

*با توجه به ظرفیت تولید این واحد، ۲۲۰ هزار تن برای عرضه داخلی و ۸۰ هزار تن برای واحد اسید استیک به عنوان ماده اولیه استفاده میگردد و مابقی محصولات تولیدی که حدود ۷۰۰ هزار تن میباشد جهت صادرات پیش بینی شده است.

*اهم کاربرد آن در صنایع رنگسازی، داروسازی، رزین سازی، تولید فرم آلدهید، حلالها، اسید استیک و همچنین ماده اولیه در تولید MTBE جهت تولید بنزین بدون سرب و سوخت تمیز مورد استفاده قرار میگیرد.

واحد اسید استیک

*واحد اسید استیک شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه ۱۵۰ هزار تن اسید استیک با خوراک سالیانه ۸۰ هزار تن متانول و ۸۱۱۵۰ تن گاز منواکسید کربن از واحدهای متانول و منواکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران طراحی و اجرا شده است.

*با توجه به ظرفیت تولید این واحد، مقدار ۱۱۰ هزار تن از این محصول به عنوان ماده اولیه طرح وینیل استات و مابقی برای طرح های PTA پتروشیمی شهید تندگویان و صادرات در نظر گرفته شده است. اهم کاربرد آن در تولید وینیل استات منومر، خالص سازی اسید ترفتالیک، استات سلولز، حلالها، داروسازی و رنگ ها میباشد.

واحد منواکسید کربن

*واحد منواکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه ۱۴۰ هزار تن گاز منواکسید کربن با خوراک سالیانه ۸۷۹۲۷ تن گاز طبیعی از شرکت ملی گاز ایران طراحی و اجرا شده است.

*با توجه به ظرفیت تولید این واحد ۸۱۱۵۰ تن ان به عنوان مواد اولیه برای واحد اسید استیک و مابقی جهت استفاده در طرح های ایزوسیانیت ها و موارد دیگر به کار گرفته خواهد شد.

آمار تولید و فروش شرکت

تولید

براساس گزارشات ماهانه، در یازده ماه سال مالی جاری شرکت ۸۸۹ هزار تن متانول و ۹۲ هزار تن اسید استیک تولید کرده است. پیشبینی میشود در پایان سال، شرکت ۹۷۰ هزار تن متانول و ۹۸ هزار تن اسیداستیک تولید کند. لازم به ذکر است مقدار تولید سال ۹۹، برابر تولید پایان سال ۹۸ میباشد.

فروش

تا پایان ماه یازدهم مقدار فروش متانول و اسید استیک به ترتیب ۸۳۹ هزار تن و ۹۰ هزار تن بوده است. پیش بینی میشود در پایان سال، ۹۱۶ هزار تن متانول و ۹۷ هزار تن اسید استیک فروخته شده باشد. لازم به ذکر است به طور متوسط ۲۳% متانول تولید شده در داخل به فروش میرسد و مابقی صادر میشود.

درآمد عملیاتی

تا پایان بهمن ماه درآمد عملیاتی شرکت، ۲۶۴۵ میلیارد تومان بوده است. پیش بینی میشود تا پایان سال کل فروش شرکت مبلغ ۲۹۴۸ میلیارد تومان باشد. لازم به ذکر است حدود ۸۵% درآمد عملیاتی سهم فروش متانول و ۱۴% سهم فروش اسیداستیک میباشد.

بهای تمام شده

۶۸% بهای تمام شده سهم مواد مستقیم مصرفی، ۳۰% سهم سربار و ۲% سهم دستمزد مستقیم میباشد. مواد مستقیم مصرفی شامل گاز طبیعی و گاز دیاکسید کربن میباشد. آخرین نرخ مصرف گاز طبیعی و دیاکسید کربن توسط شرکت به ترتیب ۱۰٫۵ و ۲٫۲ سنت بوده است که مبنای تحلیل برای سال آینده نیز میباشد.

نکات مهم شرکت:

*پتروشیمی فن آوران مالک ۱۶%  پتروشیمی مرجان میباشد. در حال حاضر پتروشیمی مرجان با ۸۰% ظرفیت کار میکند و روزانه ۴ هزار تن تولید دارد. پیش بینی مدیران برای میزان تولید این شرکت در سال ۹۸، یک میلیون و پنجاه هزار تن میباشد.

*طرح توسعه پتروالفین فن آوران در مرحله عقد قرارداد میباشد. زمینی به مساحت ۵۵ هکتار اجاره به صورت اجاره به شرط تملیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مجوز انتقال آب به میزان ۱۲ میلیون متر مکعب و گاز به میزان روزانه ۵ میلیون متر مکعب اخذ شده است. به گفته مدیران، این پروژه برای تامین یوتیلیتی خود مستقل از پتروشیمی فجر خواهد بود. مدت اجرای این طرح ۴ سال میباشد و هزینه سرمایه گذاری طرح ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است.

مفروضات تحلیل

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضات فوق، از جمله دلار ۱۴ هزار تومانی برای سال بعد و متانول ۲۲۰ دلاری eps  شرکت اصلی برای پایان سال مالی ۹۸ و ۹۸ به ترتیب، ۲۰۱۴ و ۲۱۷۷ تومان برآورد میگردد. لازم به ذکر است سود ذکر شده با احتساب سود حاصل از سرمایهگذاری در پتروشیمی مرجان محاسبه شده است. به طوری که سود خالص حاصل از عملیات خود  شرکت برای سالهای مالی ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۸۱۰ و ۱۹۱۹ برآورد میگردد.

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت شرکت به نرخ جهانی متانول و نرخ دلار میباشد. به طوری که هر ۱۰۰۰ تومان افزایش نرخ دلار و هر ۱۰ دلار افزایش نرخ متانول، EPS  شرکت را ۳۳۲ تومان افزایش میدهد.