تحلیل بنیادی شرکت نفت پاسارگاد

معرفی

طبق قانون بودجه سال ۱۳۸۱، دولت به علت بدهی به سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشتگی مجبور به  واگذاری دارایی های خود شد. به همین خاطر مالکیت کارخانه های قیرسازی شرکت های پالایش نفت شیراز، بندرعباس، اصفهان، تبریز، تهران، آبادان و شازند اراک رو به نسبت ۴۶٫۵ و ۵۳٫۵ درصد به ترتیب به صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی واگذار شد. برای اداره این واحدهای قیرسازی تصمیم بر ایجاد شرکتی به نام نفت پاسارگاد تاسیس شد. این شرکت کار خود را از سال ۸۶ با عرضه در بورس کالا شروع کرد و سال ۹۱ وارد بورس شد.

ترکیب سهامداران

آمار تولید و فروش

تولید

ظرفیت اسمی قیرسازی این شرکت ها بر اساس پروانه بهره برداری سه میلیون و هشتصد هزار تن و ظرفیت عملی حدود ۱ میلیون و هفتصد هزار تن گزارش شده است. شرکت در سال های ۹۷ و ۹۸ هم به ترتیب با ۶۵ و ۷۵ درصد ظرفیت ( بر اساس ظرفیت عملی ) تولید داشته است. علت اصلی این است که که تولید و فروش قیر بسیار منوط به بودجه عمرانی کشور در طی آن سال می­باشد. هر چه این بودجه کمتر باشه تولیدکمتر خواهد بود. فروش داخلی شرکت بیشتر به شرکت های زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است به همین خاطر حجم مطالبات شرکت از مجموعه دولت بالاست ( ۴۰% دارایی بر اساس آخرین صورت مالی )

فروش

پیش بینی می­شود در سال مالی آینده شرکت ۱۱۶۲ هزار تن قیر بفروشد. شرکت حدود ۳۰% قیر خود را در داخل می­فروشد و مابقی را صادر می­کند.

درآمد عملیاتی

­

در سال مالی ۹۸، شرکت ۳۷۹۸ میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. پیش­بینی می­شود به علت کاهش قیمت نفت در سال آینده درآمد شرکت به ۳۱۱۳ میلیارد تومان کاهش یابد.

بهای تمام شده

۹۵% بهای تمام شده مروبط به مواد مستقیم و ۹۹% مواد مستقیم سهم وکیوم باتوم می­باشد. به همین خاطر تغییر اندکی در نرخ مصرف این ماده حاشیه سود شرکت را به شدت تغییر می­دهد. لازم به ذکر است وکیوم باتوم همبستگی بالایی با قیمت نفت دارد.

مفروضات

میزان تقسیم سود

شرکت در دو سال اخیر حدود ۷۰% EPS  خود را تقسیم کرده است.

صورت سود و زیان

بنابر مفروضات فوق، EPS شرکت برای سال مالی ۹۸ و ۹۹ به ترتیب ۱۴۶ و ۲۵۱ تومان برآورد می­گردد.

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت شرکت به افزایش قیمت دلار می­باشد. به طوری که ۱۰% افزایش در نرخ دلار ، ۱۴% EPS  شرکت را افزایش می­دهد.