تحلیل بنیادی شرکت آلومینیوم ایران

معرفی

شرکت آلومینیوم ایران که اختصارا به نام ایرالکو نیز نامیده می­شود، به عنوان اولین تولید­کننده شمش آلومینیوم در ایران و خاورمیانه در زمینی به مساحت ۲۳۲ هکتار در جاده اراک واقع گردیده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو تکنولوژی ۷۰ و ۲۰۰ کیلوآمپر و با مجموع ظرفیت ۱۷۷۵۰۰ تن در سال با تولید انواع شمش در آلیاژهای متنوع از محل مذاب تولید شده در کارگاه های احیا قدیم و جدید فعالیت می­نماید.

 

ترکیب سهامداران

شرکت صنایع آلوم رول نوین و شرکت روان گداز پردیس بزرگترین سهامداران این شرکت می­باشند.

 

  

    

آمار تولید و فروش شرکت

حدود ۸۵% مقدار فروش محصولات شرکت مربوط به تولید شمش خالص می­باشد.

۷۸% شمش خالص در داخل به فروش می­رسد و مابقی صادر می­شود. لازم به ذکر است سایر محصولات شرکت نیز در داخل به فروش می­رسد.

مبنای نرخ گذاری برای شمش خالص صادراتی، نرخ جهانی آلومینیوم و نرخ دلار نیما می­باشد. شمش خالص داخلی نیز با پرمیوم حدود ۱۰% در بورس کالا به فروش می­رسد. نرخ سایر محصولات شرکت نیز بر اساس ضریبی از نرخ جهانی آلومینیوم تعیین می­گردد.

 

درآمد عملیاتی

۸۶% درآمد عملیاتی شرکت از محل فروش شمش خالص می­باشد. لازم به ذکر است ۸۰% از درآمد فروش شمش خالص، از محل فروش داخلی تامین می­گردد.

 

بهای تمام شده

حدود ۷۳% بهای تمام شده محصولات را مواد مستقیم و غیر مستقیم تشکیل می­دهد. لازم به ذکر است ۶۰% مواد مستقیم محصولات مربوط به پورد آلومینا می­باشد که در فرآیند تولید به آلمینیوم تبدیل می­شود.

همبستگی قیمت آلومینا و آلومینیوم

نسبت قیمت آلومینا به آلومینیوم نقش تعیین کننده ای در حاشیه سود شرکت های تولیدکننده این محصول دارد. به طور متوسط این نسبت بین ۱۶% – ۲۵% می­باشد. مشاهدات آماری نشان می­دهد هر چه قیمت آلومینیوم جهانی کاهش یابد این نسبت به سمت ۱۶% متمایل می­شود و بالعکس.

مفروضات

با فرض نرخ دلار ۱۱۵۰۰ تومانی، نرخ ۱۷۰۰ دلاری آلومینیوم و نسبت ۱۹% نرخ آلومینا به آلومینیوم، سود هر سهم فایرا برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۸، ۱۴۰ تومان برآورد می­گردد.

صورت سود و زیان:

تحلیل حساسیت:

به ازای هر ۱% کاهش نسبت نرخ آلومینا به نرخ آلومینیوم، سود هر سهم  ۵ تومان افزایش خواهد یافت. همچنین به ازای افزایش هر ۵% در نرخ جهانی آلومینیوم، سود هر سهم ۱۰ تومان افزایش خواهد یافت.