تحلیل بنیادی شرکت غلتک سازان سپاهان

معرفی

شركت غلتك سـازان سپاهان بعنوان يك مجموعه تخصصي و كيفي با هـدف ريخته گري قطعات سنگين و فوق سنگين چدنی و فولادي ، با ظرفيت توليد سـاليانه ۲۰ هزار تن انواع قطعات چدني وفولادي تا وزن ۱۰۰ تن و همچنين ۱۵۰ هزار تن شمش فولادي به روش ريخته گري مداوم در زميني به مساحت ۴۰ هزار متر مربع همراه با ۱۴ هزار متر مربع سالنهاي توليدي تاسيس گرديد.

مشتریان شرکت در حال حاضر: مجتمع فولاد مباركه ،‌ شركت سهامي ذوب آهن اصفهان ،‌ مجتمع فولاد آلياژي ايران ، فولاد خوزستان ، ماشين سازي اراك ، مجتمع فولاد اسفــراين ، شركت توربين هاي گازي ايران (مپنا)، شركت قالب هاي صنعتي ايران خودرو، شركت قالب هاي سنگين صنعتی سايپا، سيمان خوزستان، سيمان فارس، سيمان ياسوج، شركت خدمات مهندسی سيمان فارس خوزستان  و همچنين شركت VERONA STEEL ايتاليا و ASILCELIK تركيه و Ferronikle صربستان گرديده است.

 ترکیب سهامداران

 

 روند افزایش سرمایه

در حال حاضر سرمایه شرکت ۳۷ میلیارد تومان است و شرکت قصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته به مبلغ ۲۲میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان دارد.

معرفی اجمالی محصولات

  • شمش : تصویر زیر مراحل تولید شمش را نشان می دهد.

  • کوکیل و متعلقات: قالب‌هایی که جهت شمش ریزی در صنایع فولاد مودر استفاده قرار می‌گیرد.
  • پاتیل سرباره: به جهت جمع‌آوری و انتقال سرباره مذاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • قالب‌های بدنه خودرو
  • قطعات فولادی و چدنی رینگی

تصویر زیر مراحل تولید قطعات در شرکت را نشان می‌دهد.

آمار تولید و فروش مقداری

ظرفیت اسمی تولید شرکت غلتک‌سازان‌سپاهان به شرح جدول زیر می‌باشد.

شرکت یک کوره ۲۰ تنی با ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰۰ تن به منظور تولید قطعات و نیز دو کوره ۱۵ تنی به ظرفیت ۲۰هزار تا ۲۵ هزار تن به منظور تولید شمش را آماده بهره داری دارد.

کوره ۲۰ تنی شرکت در شهریور ۹۸ به بهره برداری رسیده است. یکی از کوره‌های ۱۵ تنی نیز در پاییز ۹۸ و دیگری در سال ۹۹ وارد چرخه تولید می‌شود.

در نمودارهای زیر روند تولید و فروش سالانه شرکت به تفکیک شمش و قطعات آورده شده است. همان‌طور که در نمودار تولید- فروش شمش مشاهده می‌کنید، تقریبا شرکت آنچه را که تولید کرده به فروش رسانده و روند تولید و فروش شرکت رو به رشد است.

نمودار زیر هم نشان دهنده روند تولید فروش قطعات تولیدی شرکت است:

 نرخ فروش

نرخ فروش شمش که براساس قیمت شمش فولاد خوزستان و قیمت‌های بورس کالا تعیین می‌شود. اما در خصوص قطعات، براساس توافق صورت پذیرفته با فروشندگان، نرخ فروش تعیین می‌گردد.

نمودار زیر نرخ فروش شمش و قطعات (تن به ریال) را بصورت ماهانه در یک سال اخیر نشان می‌دهد.

همانطور که در نمودار مشخص است، نرخ شمش ثبات دارد.

روند درآمد عملیاتی شرکت

 

شرکت در مسیر رشد قرار دارد. نمودار بالا نشان دهنده رشد پایدار شرکت در تحقق درآمد عملیاتی است.

بهای تمام شده محصولات

مواد مستقیم مصرفی

شرکت برای تولید محصولات خود از آهن اسفنجی- آهن قراضه- فرو آلیاژ ها و یکسری مواد کمکی استفاده می‌نماید.

به طور میانگین ضریب مصرف مواد اولیه که در بالا نامبرده شد در ۵ سال گذشته بصورت ۵۰% آهن قراضه و ۵۰% آهن اسفنجی بوده و ۲% هم فروآلیاژها بوده است. به دلیل ارزانتر بودن آهن اسفنجی نسبت به آهن قراضه، سیاست شرکت کم کردن ضریب مصرف آهن قراضه و افزایش ضریب مصرف آهن اسفنجی می‌باشد.

روند تقسیم سود شرکت

شرکت اعلام نموده است که برای  سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سود هر سهم را تقسیم نماید.

مفروضات تحلیل

با توجه به این که شرکت صورت مالی سه ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ را منتشر نموده است، برآورد سودآوری شرکت برای ۹ ماه پایانی سال ۱۳۹۸ و نیز سال ۱۳۹۹ براساس مفروضات زیر است:

همچنین برای برآورد مقدار مصرف مواد اولیه  از نسبت ۶۵% و ۴۰% برای آهن اسفنجی و آهن قراضه استفاده شده است.

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضات ذکر شده در بندهای قبلی، برای سال ۱۳۹۸ به ازای هر سهم ۲۹۷ تومان  و برای سال ۱۳۹۹ به ازای هر سهم ۴۱۲ تومان سود برآورد شده است.