تحلیل بنیادی شرکت پدیده شیمی قرن

معرفی

شرکت پدیده شیمی قرن در سال ۱۳۸۹ به صورت سهامی خاص تاسیس و در سال ۱۳۹۸ به سهامی تبدیل گردید. این شرکت از واحدهای فرعی هلدینگ پدیده شیمی پایدار می­باشد. واحد اصلی شرکت گروه صنعتی گلرنگ می­باشد. مرکز اصلی واقع در تهران و کارخانه­ها در شهرک صنعتی نوآوران زنجان و شهرک صنعتی اشتهارد می­باشد.

ترکیب سهامداران

محصولات

فعالیت شرکت پدیده شیمی قرن تولید محصولات بهداشتی خانگی، فردی و البسه شامل مایعات و پودرهای شوینده میباشد که شامل طیف وسیعی از انواع مایعات دستشویی، ظرفشویی، لباسشویی،شامپوهای سر و بدن، نرم کننده لباس، سفید کننده و جرمگیر، پاک کننده سطوح ، صابون وانواع پودرهای دستی و ماشینی شست و شوی البسه می­باشد.تعداد محصولات تولیدی بالغ بر ۱۴۸ کالا میباشد.

آمار تولید و فروش

تولید

شرکت در سال مالی۹۸، ۱۲۲ هزار تن انواع محصولات بهداشتی تولید کرده است. پیش­بینی می­شود در سال مالی آینده مقدار تولید به ۱۳۴ هزار تن افزایش یابد.

فروش

در سال مالی گذشته شرکت ۱۱۹ هزار تن محصول فروخته است. پیش­بینی می­شود در سال مالی آینده فروش ۱۳۳ هزار تن باشد.

درآمد عملیاتی

در سال مالی گذشته فروش شرکت ۱۰۱۰ میلیارد تومان بوده است. برآورد فروش برای سال مالی آینده بالغ بر ۱۶۲۴ میلیارد تومان خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر کسب و کار

  • تغییرات نرخ ارز و محدودیت های واردات مواد اولیه
  • اعمال تحریم­های محدودکننده صادرات محصولات و واردات مواداولیه
  • رکود اقتصادی و تورم بالا
  • تغییر قوانین و مقررات
  • نوسانات نرخ ارز
  • اعمال تحریم های اقتصادی و عدم اطمینان از تامین به موقع مواد اولیه
  • کمبود و مشکلات تامین ارز

بهای تمام شده

بیشترین سهم بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم با ۹۰% می­باشد. لازم به ذکر است که برخی از مواد اولیه اصلی محصولات شرکت پدیده شیمی قرن از جمله اسید سولفونیک، SLES ، ادوات پلیمری و غیره توسط شرکتهای هلدینگ پدیده شیمی پایدار تامین می­گردد که این امر توانسته است موجب سهولت تامین مواد پرگردش و جلوگیری از توقف احتمالی خطوط ناشی از عدم تامین به موقع به ویژه در شرایط خاص اقتصادی و تحریم می­شود.

درصد تقسیم سود

مفروضات

صورت سود و زیان

پیش بینی می­شود EPS شرکت در سال­ مالی آینده ۴۴۰ تومان باشد.

تحلیل حساسیت

بیشترین حساسیت شرکت به افزایش نرخ محصولات و مواد اولیه می­باشد. به طوری که ۱۰% افزایش در نرخ محصولات و مواد اولیه باعث افزایش ۴۰ تومان در EPS می­شود. لازم به­ذکر است که حاشیه سود در سال های گذشته با انحراف کمی به طور متوسط ۳۶% بوده است. در واقع می­توان گفت افزایش نرخ محصولات و مواد اولیه به گونه­ای است که حاشیه سود شرکت دچار تغییرات ناگهانی نشود.