بررسی شرکت پدیده شیمی قرن درآستانه عرضه اولیه

 

نماد سهم قرن قیمت عرضه سهم (ریال) ۱۶۰۰۰-۱۷۰۰۰
حداکثر سهمیه هر کد ۱۰۰ تعداد سهام قابل عرضه(میلیون) ۱۰
EPS 96 ۲۳۷۳ EPS 97 ۲۳۰۴
DPS 96 ۲۳۲۵ DPS 97 ۲۱۴۳
درصد تقسیم سود ۹۶ ۹۸% درصد تقسیم سود۹۷ ۹۳%
سرمایه
(میلیارد تومان)
۱۰۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۱۴۷

 

معرفی

شرکت پدیده شیمی قرن در سال ۱۳۸۹ با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون ریال تاسیس شد. این شرکت جزو واحدهای فرعی شرکت پدیده شیمی پایدار ( سهامی خاص ) بوده و واحد نهایی گروه صنعتی گلرنگ ( سهامی خاص ) می­باشد و مرکز اصلی آن تهران می­باشد. به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در سال ۱۳۹۸ با تغییر شرکت از سهامی خاص به  سهامی عام موافقت شد و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران به ثبت رسید.

موضوع فعالیت

شرکت پدیده شیمی قرن تولید­کننده محصولات شوینده با برندهای اکتیو و حیات شامل مایعات شوینده، صابون و پودر لباس­شویی می­باشد.

سرمایه و سهامداران

سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله به مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

همچنین اطلاعات مربوط به سهامداران شرکت به شرح زیر می­باشد:

 

جایگاه شرکت در گروه صنعتی گلرنگ

ظرفیت تولید و تولید واقعی

ظرفیت تولید اسمی بر اساس پروانه بهره برداری شرکت بر اساس سه شیفت کاری به شرح زیر می­باشد:

میزان تولید شرکت از سال ۱۳۹۵ تا شش ماهه اول سال مالی ۹۸ به شرح زیر می­باشد:

بیشترین مقدار تولید مربوط به مایع لباسشویی و مایعات دست شویی می­باشد. به طوری که سهم این دو محصول از تولیدات شرکت به ترتیب ۳۵% و ۲۵% می­باشد.

درآمد عملیاتی شرکت

شرکت در شش ماه ابتدای سال جاری ۵۶ هزار تن محصول فروخته است. درآمد عملیاتی حاصل از این فروش ۴۷۴ میلیارد تومان بوده است. لازم به ذکر است پودر و مایع لباسشویی ۴۰% ، مایعات دستشویی ۲۵% و شامپو و نرم کننده ۱۵% از درآمد عملیاتی شرکت را تشکیل می­دهند. در مجموع این سه محصول سهم ۸۰% از فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند.

شرکت فروش خود را از طریق شبکه های توزیع انجام می­دهد. فروشندگان اصلی محصولات شرکت به شرح زیر می­باشد:

۸۴% از محصولات شرکت توسط دو شرکت پخش پدیده پایدار و شرکت گروه صنعتی آنیتاسان صورت می­گیرد. لازم به ذکر است شرکت پخش پدیده شیمی پایدار جزو فرعی هلدینگ پدیده شیمی پایدار می­باشد.

مواد اولیه

به طور متوسط ۷۵% از مواد اولیه مورد نیاز شرکت از داخل تامین شده و مابقی از طریق واردات صورت می­گیرد. مواد اولیه وارداتی عمدتا از چین و هند می­باشد. لازم به ذکر است از جمله مهم ترین تامین کنندگان داخلی مواد اولیه، شرکت پدیده شیمی جم می­باشد که ۴۳% از مالکیت آن متعلق به پدیده شیمی قرن می­باشد.

ترکیب بهای تمام شده

۹۰% بهای تمام شرکت مربوط به مواد مستقیم مصرفی، ۴% دستمزد مستقیم و ۶% سربار می­باشد.

حاشیه سود محصولات

حاشیه سود سه محصول اصلی به طور میانگین ۳۲% و متوسط حاشیه سود کل محصولات ۳۶% می­باشد.

 

  

نحوه قیمت گذاری

مدل قیمت­گذاری و اعطای تخفیف به شرکت پخش و شرکت های گروه به شرح زیر می­باشد:

قیمت­گذاری محصولات شوینده بر­اساس ضوابط سازمان حمایت تعیین می­گردد و تخفیفات اهدایی به مشتریان بر­اساس قیمت فروش رقابتی بازار با بررسی وضعیت رقبا و در نظر گرفتن حاشیه سود توسط شرکت تعیین می­گردد .

عمده فروش داخلی شرکت به شرکت های پخش و زنجیره­ای ( هم­گروه ) می­باشد که دوره وصول مطالبات از این شرکت ها متناسب با نوع فعالیت آن­ها اعم از پخش مویرگی، نمایندگی و فروشگاه­های زنجیره­ای و هم­چنین شرایط وصول این شرکت­ها از مشتریان خود و شرایط بازار تعیین می­گردد.

 

سهم از بازار

در سال ۹۷، متوسط سهم بازار محصولات شرکت ۶٫۸% بوده است. پیش بینی می­شود در پایان سال جاری سهم از بازار محصولات به ۸% افزایش یابد.

ترازنامه

جمع دارایی­های شرکت ۷۵۲ میلیارد تومان می­باشد. سهم دریافتنی های تجاری و موجودی مواد از کل دارایی­ها به ترتیب ۵۰% و ۲۷% می­باشد. در سمت چپ ترازنامه مجموع بدهی­های شرکت ۵۲۶ میلیارد تومان می­باشد. ۵۰% از بدهی­های شرکت سهم تسهیلات مالی کوتاه مدت می­باشد. لازم به ذکر است ترازنامه فوق بر­اساس سرمایه قبلی شرکت ( ۶۰ میلیارد تومان ) تنظیم شده است.

صورت سود و زیان

شرکت در ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۱۰۶ میلیارد تومان سود خالص داشته است. EPS شرکت با سرمایه قبلی  ( ۶۰ میلیارد تومان )، ۱۷۷ تومان و با سرمایه جدید ( ۱۰۰ میلیارد تومان )، ۱۰۶ تومان می­باشد. لازم به ذکر است بر اساس گزارش نه ماهه EPS  شرکت ۱۴۴ تومان گزارش شده است

برآورد سود آتی شرکت

بر اساس پیش­بینی امید­نامه شرکت، EPS  شرکت برای سال­های مالی ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۷۵ و ۳۶۰ تومان برآورد می­گردد.

سیاست تقسیم سود

شرکت در سال­های گذشته به طور متوسط ۹۷% از EPS خود را تقسیم کرده است.