بررسی بنیادی سرمایه‌گذاری توکا

 

 

 معرفی

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در سال ۱۳۶۷ با نام شرکت تولیدی کارکنان مجتمع فولاد مبارکه تاسیس گردید و هدف بنیادین و فلسفه وجودی شرکت در ابتدا ، پشتیبانی فولاد مبارکه اصفهان در زمان ساخت بود. شرکت در سال ۱۳۷۸ سهامی عام گردید و در سال ۱۳۸۰ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

صنایعی که هلدینگ توکا درآن اقدام به سرمایه‌گذاری نموده است به شرح زیر است:

 ترکیب سهامداران:

 

 روند افزایش سرمایه

شرکت سرمایه گذاری امید در  سال ۶۷ با سرمایه ۳۰۰ میلیون تومان به ثبت رسید و پس از چند مرحله افزایش سرمایه به مبلغ  ۲۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

بررسی آخرین پرتفوی  اعلامی از سوی شرکت

مطابق با  گزارش عملکرد یک ماهه منتهی به آبان ۱۳۹۸، حدود ۵۴% پرتفوی شرکت مربوط به شرکت های پذیرفته در بورس  و ۴۶% آن مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است.

جدول زیر خلاصه پرتفوی بورسی و خارج از بورس شرکت را نشان می‌دهد.

در بین شرکت‌های موجود در پرتفوی غیر بورسی، هلدینگ توکا در نظر دارد که شرکت ورق‌های پوششدار تاراز چهارمحال را در بازار سرمایه عرضه کند.

بررسی شرکت ورق‌های پوششدار تاراز چهارمحال

این شرکت در مرداد ماه سال ۱۳۸۷ بصورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری شهرکرد به ثبت رسید.

سرمایه شرکت براساس آخرین صورت مالی منتشر شده در کدال، ۸۵ میلیارد تومان است و در ترکیب سهامداری این شرکت، شرکت آتیه فولاد نقش جهان و شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد به عنوان سهامداران عمده این شرکت با سهم ۴۵ درصدی وجود دارد.

محصول اصلی شرکت تاراز ، ورق گالوانیزه با  ظرفیت اسمی  ۳۰۰ هزار تن در سال می باشد. ظرفیت عملی مقدار۲۶۰ هزار تن درسال می باشد. جدول زیر مقدار تولید و فروش شرکت را در دوره مالی نشان می‌دهد.

سهم اندکی از مقدار فروش مربوط به صادرات است. نرخ فروش ورق گالوانیزه در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۷۰ درصد رشد داشته است.

در ترکیب بهای تمام شده، مواد مصرفی سهم عمده‌دارد. همچنین بیشترین مواد مصرفی در ساخت ورق گالوانیزه،  ورق گرم است که طبق صورت مالی منتشر شده، شرکت تاراز بخش عمده ورق گرم خود را از فولاد مبارکه خریداری می نماید.

صورت سود و زیان

جدول زیر عملکرد واقعی شرکت در دو سال اخیر را نشان می دهد. همان‌طور که در سطرهای پیشین هم ذکر شد، رشد نرخ فروش شرکت به همراه  رشد مقدار فروش، باعث افزایش ۸۵ درصدی درآمدهای عملیاتی نسبت به سال قبل شده است.

براساس عملکرد واقعی شرکت در دو سال گذشته و نیز نرخ ورق گرم (به عنوان یکی از مواد مصرفی شرکت) و نرخ  ورق گالوانیزه در بورس کالا ، برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مبلغ ۳۵۴ تومان به ازای هر سهم برآورد شده است.

صورت سود و زیان

سال مالی شرکت خرداد بوده است که  از سال ۱۳۹۶ تا کنون سال مالی به اسفند ماه تغییر یافته است. شرکت سرمایه گذاری امید  با کسب ۳۴ میلیارد تومان درآمد عملیاتی و سود خالص ۲۳ میلیارد تومانی در شش ماه منتهی به شهریور۹۸، به ازای هر سهم ۸۹ ریال سود محقق کرده است.

در نهایت با بررسی  سود آوری شرکت های موجود در پرتفوی بورسی و خارج از بورس برای ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۸ به ازای هر سهم ۴۱ تومان سود برآرود شده است. همچنین براساس صورت مالی شش ماهه منتهی به شهریور ۹۸ مبلغ ۳۲ تومان به ازای هر سهم سود انباشته وجود دارد.

 

NAV

در نهایت به توجه به موارد بررسی شده در بالا و نیز گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به آبان ۱۳۹۸ و نیز صورت مالی شش ماهه منتهی به شهریور ۱۳۹۸، خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم مبلغ ۱۰٫۸۶۸ریال بدست آمده است و p/nav شرکت ۵۲% می باشد.

 

روند تقسیم سود شرکت در ۵ سال اخیر