بررسی بنیادی سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی

 

   معرفی

در تـاريخ ۲۵/۰۴/۱۳۶۷  شركت سرمايه گـذاری صندوق بازنشسـتگـی در قالب شركت سهامی خاص در اداره ثبــت شــركت هــای تــهران بــه ثبــت رسيــد و در تــاريـخ ۱۳۷۸/۰۳/۲۶ با تصويب اساسنامه جديد توسط مجمع عمومی فوق العاده صاحبان محتـرم سهام، نام شركت به شركت سرمايه گذاری صنـدوق بازنشستگی كشوری (سهامی عـام) تبـديل گرديد و در تاريخ ۳۱/۰۶/۱۳۷۹  در ســازمــان بــورس اوراق بهـادار تهـران پذيرفتــه شد.

صنایعی که هلدینگ بازنشستگی درآن اقدام به سرمایه‌گذاری نموده است به شرح زیر است:

  1. پتروشیمی (جم – مسجدسلیمان- امیرکبیر- خارک- فناوران- ایلام و … )
  2. نیروگاه (نیروآتیه صبا- نیرو تراز پی ریز-  )
  3. فرآوردههای نفتی (نفت ایرانول- نفت پاسارگاد- )
  4. حمل و نقل
  5. فولاد و صنایع وابسته (صبا فولاد- لوله سازی اهواز-  فولاد اکسین خوزستان- )
  6. بازرگانی (گسترش تجارت پارس سبا- بازرگانی صندوق بازنشستگی )
  7. پیمانکاری

 ترکیب سهامداران:

 

 روند افزایش سرمایه

پس از چند مرحله افزایش سرمایه به شرح جدول زیر، در حال حاضر  سرمایه شرکت مبلغ ۲۷۰۰  میلیارد تومان می باشد.

بررسی آخرین پرتفوی  اعلامی از سوی شرکت

مطابق با  گزارش عملکرد یک ماهه منتهی به آذر  ۱۳۹۸، حدود ۴۹% پرتفوی شرکت مربوط به شرکت های پذیرفته در بورس  و ۵۱% آن مربوط به شرکت‌های خارج از بورس است. بنابرگزارش فوق، شرکت در آذر ماه ۱۳۹۸ مبلغ۱۴ میلیارد تومان سود از محل واگذاریی سهام ، شناسایی نموده است.

جدول زیر خلاصه پرتفوی بورسی و خارج از بورس شرکت را نشان می‌دهد.

البته شرکت در نظر دارد که شرکت های صبا فولاد خلیج فارس- فولاد اکسین خوزستان و کارخانه های لوله‌سازی اهواز را از پرتفوی  غیر بورسی خود در بازار سرمایه عرضه نماید. مطابق با آنچه که در گزارش تفسیری شرکت آمده است، شرکت صبا فولاد در اولویت است.

طرح‌ها و برنامه‌ها

از مهمترین پروژه های شرکت، اوره و آمونیاک مسجد سلیمان با پیشرفت ۹۸ درصدی در پایان شهریور ۱۳۹۸ و نیز  پروژه ABS پتروشیمی جم با پیشرفت ۶۹ درصدی می باشد.

بررسی شرکت های موجود در پرتفوی خارج از بورس شرکت

۱-صبا فولاد خلیج فارس

شرکت صبا فولاد خلیج فارس (شرکت فولاد ایسار پارس) در اداره ثبت شرکت‏ها و مالکیت صنعتی تهران مورخ ۱۴/۰۹/۱۳۸۳ به ثبت رسیده است. مدیریت شرکت از تاریخ ۰۵/۱۱/۱۳۸۸ به شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری واگذار و نام آن به شرکت صبا فولاد خلیج فارس تغییر یافت.

شرکت در تاریخ ۹ اسفند ۱۳۹۶ رسما افتتاح شده است و تولید بریکت آهن اسفنجی تقریبا از ابتدای سال ۱۳۹۷ آغاز شده است . البته در ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۱۳۹۷، چندین مرتبه تولید شرکت از مدار خارج شده و سپس عملیات تولید از دوره شش ماه دوم سال ۱۳۹۷ بدون توقف آغاز شد.

از دیگر واحدهای شرکت که هنوز  در  مرحله پیش از بهره‌برداری است:

  • ایجاد یک واحد ذوب و ریخته گری (تولید بیلت، بلوم و بیم بلنک) به ظرفیت ۵/۱ میلیون تن در سال که اقدامات لازم جهت راه اندازی این واحد در دست اجرا می باشد.
  • ایجاد یک واحد گندله سازی به ظرفیت ۵ میلیون تن در سال فاز

وضعیت تولید و فروش

درحال حاضر ظرفیت اسمی شرکت ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تن می باشد که زیر ظرفیت در حال تولید است. جداول زیر مقدار تولید و فروش و نرخ فروش را برای دو دوره واقعی نشان میدهد.

به جهت برآورد نرخ فروش آهن اسفنجی از ۵۰ درصد میانگین شمش فولاد خوزستان در بورس کالا استفاده شده است.

عمده مواد اولیه مصرفی شرکت گندله می باشد که به جهت برآورد نرخ خرید گندله از ۲۳٫۵% میانگین نرخ شمش فولاد خوزستان در بورس کالا استفاده شده است.

بدین ترتیب برای سال مالی منتهی به آذر۹۸ به ازای هرسهم۲۹۴ تومان سود برآورد شده است.

۲- فولاد اکسین خوزستان

شرکت فولاد اکسین خوزستان با هدف تکمیل حلقه گمشده زنجیره تامین صنایع نیازمند به ورق های عریض فولادی و عملیات حرارتی همچون نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع دریایی و ماشین سازی و رفع نیاز محصولات استراتژیک صنعت کشور در سال ۱۳۸۴ به ثبت رسید در سال ۱۳۸۸ با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا، تولید انبوه خود را آغاز کرده است .

مطابق با آخرین اطلاعات منتشره در صورت مالی شرکت سرمایه‌گذاری بازنشستگی، وضعیت سودآوری شرکت در سه دوره مالی به شرح جدول زیر است.

۳- پتروشیمی ایلام

طرح مجتمع پتروشيمي ايلام جهت استفاده از محصولات اتان، C3+ و C5+ پالايشگاه ايلام در  تاريخ ۱۸/۰۴/۱۳۸۱ مورد تصويب قرار گرفت و شركت پتروشيمي ايلام در تاريخ ۱۵/۰۴/۱۳۸۲ تاسيس گرديد. مراحل احداث اين مجتمع، در زميني به وسعت ۱۲۲ هكتار در بخش چوار به فاصله ۱۸ كيلومتري شمال غربي شهرستان ايلام آغاز گرديد و در حال حاضر داراي ۲ فاز مي‏باشد:

فاز اول مجتمع شامل واحد پلی اتیلن سنگین، خط لوله اتیلن، یوتیلیتی و آفسایت، برق و بخار و ایستگاه تقلیل فشار می‏باشد که عملیات اجرایی واحد پلی اتیلن سنگین به اتمام رسیده و در آبان ماه ۱۳۹۲ در مدار تولید قرار گرفته است.

فاز دوم مجتمع شامل پروژه‏هاي الفین و سولفورزدایی خوراك می‏باشد.

این شرکت واحد تجاری فرعی گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان و واحد تجاری نهایی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس میباشد. درحال حاضر واحد تولید پلی اتیلن شرکت با ظرفیت اسمی ۳۰۰ هزار تن در سال در حال تولید است. همچنین شرکت اتیلن که از مواد اولیه مصرفی است را از

آریا ساسول و کاویان دریافت می کند.

به گفته شرکت هنگامی که فاز دوم به بهره برداری برسد،شرکت قارد به تامین اتیلن فاز اول میشود و  محصولات زیر را هم تولید می کند: ۱۵۰هزار تن اتیلن مازاد- ۱۰۰هزار تن پروپیلن در گرید های شیمیایی و پلیمری- ۱۳۳ هزار تن بنزین پیرولیز- ۳۳ هزار تن سوخت مایع – ۱۲۶ هزار تن سوخت گاز و ۷۵ هزار تن برش c4

پتروشیمی ایلام در دوره ۶ ما منتهی به شهریور۹۸  مبلغ ۲۰۲ میلیارد تومان فروش داخلی و مبلغ ۵۳۸ میلیارد تومان فروش صادراتی داشته است. اما در همین دوره مبلغ ۲۷۴ میلیارد تومان زیان تسعیر ارز شناسایی نموده است. این امر باعث شده که در دوره مذکور مبلغ ۱۶ تومان زیان به ازای هرسهم محقق نماید در حالی که در دوره مشابه سال قبل ۱۷۵ ریال به ازای هر سهم سود محقق کرده بود.

 

صورت سود و زیان

شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مبلغ دوهزار و ۶۲۴هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی و مبلغ  دوهزار و ۶۱۰ میلیارد تومان سود خالص پیش‌بینی نموده است که در دوره شش ماه منتهی به شهریور ۹۸ به میزان ۴۵% آن را پوشش داده است. سود برآورد شده شرکت ۹۶۶ ریال به ازای هر سهم بوده که در دوره شش ماهه ۴۳۵ ریال به ازای هر سهم محقق شده است.

بدین ترتیب با بررسی پرتفوی بورسی و غیربورسی و نیز عملکرد ۶ ماه واقعی شرکت، برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸  و اسفند ۱۳۹۹ به ترتیب مبلغ ۸۸۴ و ۹۴۸ ریال به ازای هرسهم برآورد شده است.

در دوره شش ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۸ به ازای هر سهم مبلغ ۵۷ تومان سود انباشته وجود دارد.

 

 

NAV

در نهایت به توجه به موارد بررسی شده در بالا و نیز گزارش فعالیت یک ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۸ و نیز صورت مالی ۶ ماهه منتهی به شهریور ۱۳۹۸، خالص ارزش دارایی به ازای هر سهم مبلغ ۷٫۴۳۹ بدست آمده است و p/nav شرکت ۶۱% می باشد.

 روند تقسیم سود