بررسی مجتمع صنایع لاستیک یزد در آستانه عرضه اولیه

معرفی

مجتمع صنایع لاستيك یزد (سهامی عام) در خرداد ماه ۱۳۶۴، به منظور ایجاد کارخانه­ای برای توليد انواع تایر و تيوب خودروهای سواری، وانتی، موتورسيکلت، دوچرخه، قطعات لاستيکی، لاستيك و ریکليم رابر، تأسيس شده است. این شرکت تحت پوشش معاونت اجرای طرح های سازمان صنایع ملی ایران، فعاليت خود را در زمينی به مساحت ۴۰ هکتار در جوار شهرک صنعتی یزد آغاز نمود.

واحد بازیافت کائوچو (ریکليم رابر)به منظور توليد پودر لاستيك، با ظرفيت اسمی ۸۶۰۰ تن در شهریور ماه ۱۳۷۱ تاسيس شد و در سال ۱۳۷۲ به بهره برداری رسيد. این واحد از سال ۱۳۸۲ ،با تصویب هيئت مدیره­ی مجتمع صنایع لاستيك یزد، در ساختار یك شرکت مستقل، ولی با مالکيت ۱۰۰ %یزدتایر، با نام شرکت فرآورلاستيك ایساتيس دارای فعاليت است.

واحد توليد انواع تایر و تيوب دوچرخه و موتورسيکلت، از سال ۱۳۷۴ با ظرفيت اسمی ۱۳۵۰۰ تن در سال، با تکنولوژی IRC کشور ژاپن، به بهره برداری رسيد. همچنين با اجرای طرح توسعه ی توليد تایر و تيوب تایرهای بایاس سواری و وانتی، به کمك تکنولوژی داخلی در سال ۱۳۷۶ ،ظرفيت اسمی به سطح ۱۸۰۰۰ تن در سال رسيد.

سهامداران

انواع محصولات شرکت

آمار تولید

بیشترین سهم محصولات شرکت مربوط به لاستیک رادیال با ۷۴% و لاستیک بایاس با ۲۱% می­باشد.

درآمد عملیاتی

در پایان سال مالی۹۸، شرکت ۷۱۲ میلیارد تومان محصول فروخته است. لازم به ذکر است حاشیه سود ناخالص شرکت در حدود ۲۵% می­باشد.

بازارهای اصلی

مشتریان محصولات شرکت در دو گروه اصلی خودروسازان و نمایندگان فروش طبقه­بندی می­شوند:

  • مشتریان خودروساز: شـرکتهای سـاپكو (گروه صنعتی ایران خودرو)، سـازه گستــرسایپا( گروه صنعتی سایپا)، بهمن موتور، زامياد، پارس خودرو و کرمان خودرو
  • نمایندگان فروش: مجتمع صنایع GHستيك یزد از طریق ۲۶۷ نمایندگی فروش استانی و همچنين تعدادی نمایندگان فروش خارجی، محصولات خود را به دست مصرف­ کنندگان نهایی داخلی و خارجی می­رساند

سهم بازار شرکت

سهم تولید شرکت از کل تولیدات داخل حدود ۱۱% می­باشد. این شرکت در زمینه تولید تایرهای وانتی رادیال و تایرهای دوچرخه و موتور سیکلت بیشترین تولید را در سطح کشور انجام می­دهد.

بهای تمام شده

۷۵% بهای تمام شده سهم مواد مستقیم، ۱۷% سهم سربار و ۸% سهم دستمزد مستقیم می­باشد.

مواد اولیه شرکت

بیشترین سهم مواد مستقیم مصرفی به کائوچوی طبیعی و مصنوعی، دوده و مواد شیمیایی می­باشد. لازم به ذکر است شرکت برای واردات کائوچوی طبیعی ارز دولتی دریافت می­کند.

عوامل تاثیرگذار بر EPS  این شرکت :

  • نرخ دلار
  • نرخ دلار تخصیص یافته به کائوچوی طبیعی
  • نرخ جهانی کائوچو
  • هزینه حمل
  • افزایش نرخ محصولات