تحلیل بنیادی شرکت کلر پارس

معرفی

شركت كلرپارس در مهر سال ۱۳۶۶ توسط وزارت نیرو برای تامین کلر شرکت های آب و فاضلاب ، در شهرستان تبریز تاسيس در ثبت شركتهاي تبريز به ثبت رسيد. پس‌از اخذ موافقت اصولي در زمينه توليد كلر و مشتقات آن و سود سوز آور از وزارت صنايع در آذر ماه  سال ۱۳۶۶ فعاليت پروژه آغاز  گردید . فعاليت پروژه از اواسط سال ٧٢ با فعاليت عملياتی ساخت وساز و نصب ماشين‌آلات آغاز و پس از رفع مشكلات و موانع اجرايي در نيمه دوم سال ١٣٧٧ همزمان با حضور رياست محترم جمهوري وقت ايران بهره برداري از شركت كلرپارس آغاز گرديد.

ترکیب سهامداران

روند افزایش سرمایه

صنعت كلر آلكالی

فعالیت اصلی صنعت کلر آلکالی تولید کلر، سدیم/ پتاسیم هیدروکسید ( که به آن سود سوزآور می گویند) و هیدروژن است. کلر به‌وسیله الکترولیز محلول آب نمك حاوي کلرید سدیم تولید می‌شود.  کلر در طبیعت فقط بصورت ترکیب با سایر عناصر به ويژه سدیم به شکل نمک طعام (NaCl)، و همچنین در کارنالیت و سیلویت، یافت می‌شود.براي تهيه کلربا توجه به روش تولید نياز به محلول آبنمک وجریان برق مستقيم مي باشد.

کلر را می‌توان از الکترولیز محلول كلريد سدیم با یکی از سه روش زیر بدست آورد:

  • الکترولیز سلول جیوه
  • الکترولیز سلول دیافراگم
  • الکترولیز غشایی یا ممبراینی: این روش جدیدیترین روش تولید گاز کلر می باشد که در آن از غشاهایی با تراوایی انتخابی استفاده می شود و در شرکت کلر پارس از این روش استفاده می شود.

رقبای شرکت کلر پارس

با توجه به تنوع محصولا کلر پارس، از شرکت هایی که محصولات مشابه این شرکت را تولید می کنند، می توان به شرکت های زیر اشاره کرد:

کلران سمنان- کیمیا کلر کبودان- صدرا الکترو مهبد قم- نیرو کلر اصفهان- کیمیا مهر رازی- فراز شیمی یاران- پتروشیمی بندر امام و …

سهم شرکت در بازار

سهم شرکت کلر پارس در تولید محصولات خود در بین شرکت های مشابه در کل کشور به شرح زیر است:

  • کلر جامد ( پرکلرین ) : ۲۸%
  • کلر مایع : ۲۴%
  • سود پرک و سود مایع : ۱۲%
  • آب اکسیژنه : ۵۱% ( ۵۰% دیگر وارداتی است)
  • پارافین کلره : ۵۰% ( ۵۰% دیگر وارداتی است)
  • کلرو فریک : ۳۱%
  • آب ژاول : ۱۵%

معرفی محصولات

کلر مایع: کلریدها، کلریت‎ها، کلرات‎ها، پرکلرات‎ها و کلرامین‎ها از جمله ترکیبات کلر هستند. به عنوان عامل گند زدا در صنعت آب و فاضلاب / سفید کننده در صنعت نساجی / عامل اکسیداسیون درواکنش های شیمیایی و ضمنا در فرآیندتولید بیش از ٣٠,٠٠٠ ماده شیمیایی کاربرد دارد.

هيپوكلريت كلسيم یا پرکلرین : پرکلرین در دو نوع پودری و گرانول به بازار عرضه می شود. به عنوان ضد عفونی کننده آب های آشامیدنی و استخر ها، محیط های بیمارستانی، سفید کننده و تولید آب ژاول کاربرد دارد.

سود پرک یا سود سوز آور: کاربردهای سود کاستیک پرک در صنعت بسیار وسیع است، صنایع مختلف با رویکردهای مختلف از این ماده استفاده می‌نمایند، برخی از این صنایع عبارتند از:

صنایع رنگرزی- تولید کارتن و کاغذ- صنایع چرم و نساجی- صنایع نفت و گاز و پترو شیمی- خنثی سازی اسید و باطری سازی – صنایع غذائی، صنایع شیر – کارخانه قند و شکر، کارخانه روغن- صنایع دارو سازی، الکل سازی و آرایشی و بهداشتی- صنایع فلزی و تولید شیشه روی، آلومینیوم، گالوانیزه و آبکاری

آب اکسیژنه ( پراكسيد هيدروژن) : ماده ی است با خصوصيات و كاربردهاي متفاوت؛ این ماده در صنايع كاغذسازي، بهداشتي، دارويي، نظامي، هوا فضا، رنگ و صنايع مختلف ديگر كاربرد دارد.

آب ژاول : آب ژاول که در فارسی به آن مایع سفید کننده و وایتکس نیز گفته می‌شود، محلولی است که برای گندزدایی، سفیدکردن و بوزدایی به کار می‌رود.

کلرورفریک : در تصفیه آب و فاضلاب و پسابها به عنوان منعقد کننده ، در واکنش های شیمیایی بعنوان کاتالیزور ، ضمنا در رنگ سازی بعنوان پیگمنت مصرف می شود.

پارافین کلره : جایگزین پلاستیسایزر اصلی دی اکتیل فتالات – دی ایزو اکتیل فتالات منبسط کننده و پلاستیسایزر در فرآوری پلیمرهای وینیلی، پلیمر های کمکی و لاستیکهای کلردار نئوپرن افزودنی در روغن‎های روان کننده و روغن‎های صنعتی مانند روغنهایی که در غلطک ها، برشکاری و نقشه کشی تولید مواد نسوز ، تولید فیلم های PVC ، تولید چرم مصنوعی ، صنایع لاستیک ، روکش کابلها ، تولید لوله هایPVC قابل انعطاف ، تولید رنگهای دریایی.

اسید کلریدریک ( جوهر نمک) : از کاربردهای آن به موارد زیر می توان اشاره کرد : برداشتن رسوب بویلرها، کاهش سنگ معدن ها ، تمیز کاری فلزات، فرآیند اسیدی کردن.

طرح های توسعه ای شرکت

شرکت برنامه افزایش ظرفیت تولید اسید کلریدریک و کلر را در برنامه دارد. که پروژه اسید سازی به اتمام رسیده است و با توجه به اینکه کلر ورودی بخش اسید سازی است بهره برداری کامل منوط به تکمیل پروژه  تولید کلر است. که با توجه به اعلام شرکت در دوره ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۱۳۹۸ میزان پیشرفت پروژه مذکور ۷۷% می باشد و شرکت تاریخ برآوردی بهره برداری کامل را از زمستان سال ۱۳۹۹ در نظر گرفته است.

مقدار تولید و فروش

در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید سالانه شرکت به شرح جدول زیر است. ستون سبز رنگ مربوط به ظرفیت اضافه شده با توجه به طرح های شرکت است. همچنین شرکت از اسفند ماه سال ۱۳۹۸ به دلیل شیوه ویروس کرونا محصول جدیدی بنام محلول ضدعفونی کننده را روانه بازار کرد.

مقدار تولید سالانه چند محصول اصلی شرکت به شرح نمودار زیر است:

به جهت برآورد مقدار تولید سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ ، بخشی از ظرفیت طرح های شرکت مد نظر قرار گرفته است.

۹۰ درصد فروش شرکت بصورت داخلی است و عمده مشتریان داخل کشور، شرکت های آب و فاضلاب می باشد. بازار هدف شرکت برای صادرات هم کشورهای: عراق- ترکیه- گرجستان- آذربایجان و کشورهای حوزه CIS است.

فروش شرکت برای سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ با توجه تقاضای بالای محصولات کلر پارس در داخل کشور، بصورت داخلی در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش

نرخ فروش محصولات شرکت تابعی از شرایط بازار و وضعیت رقبا و میزان عرضه و تقاضا می باشد. نمودار زیر نرخ فروش برخی از محصولات شرکت را در دوره ۱۲ ماهه ۹۸ نشان میدهد.

درآمد عملیاتی

روند درامد عملیاتی شرکت با توجه به رشد مقدار فروش و نرخ فروش از رشد خوبی به طور سالانه برخوردار است که این موضوع در نمودار زیر نشان داده شده است.

بهای تمام شده

۶۴% بهای تمام شده شرکت را سربار تشکیل میدهد. دستمزد و مواد غیر مستقیم از مهمترین آیتم ها در سربار هستند. عمده مواد مصرفی شرکت نمک صنعتی است که از معدن نمک آغ دوز تامین می شود.

مفروضات

صورت سود و زیان

با توجه به جدول مفروضات که در بخش قبلی آمده است برای ۱۲ ماهه منتهی به اسفند سال ۱۳۹۹ مبلغ ۴۸۲ تومان سود هر سهم برآورد شده است. لازم به ذکر است در صورتی که شرکت با توجه به شرایط موجود در کشور به سبب شیوه ویروس کرونا، بصورت ۱۰۰% ظرفیت های تازه به بهره برداری رسیده شده، تولید کند  و نیز نرخ محصولات شرکت بیشتر از ۵% نسبت به سال ۱۳۹۸ رشد نماید، سود برآوردی هر سهم به ۱۰۰۰  تومان می رسد.

همچنین براساس صورت مالی دوره ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۱۳۹۸ شرکت مبلغ ۱۸۱ تومان به ازای هر سهم سود انباشته دارد.