بررسی شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر

نماد سهم کویر قیمت عرضه سهم (ریال) ۶۲۵۰
EPS 96 ۳۴۰ EPS 97 ۱۶۱۰
DPS 96 ۳۳۵ DPS 97 ۹۶۵
درصد تقسیم سود ۹۶ ۰٫۹۸ درصد تقسیم سود۹۷ ۰٫۵۹
سرمایه
(میلیارد تومان)
۲۴۰ سود انباشته (میلیارد تومان) ۲۴۰

معرفی:

شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر با ظرفیت تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن میلگرد، در شهر اصفهان واقع شده است.

مجتمع تولیدی فولاد سپید فراب کویر در راستای اهداف توسعه کشور در سال ۱۳۸۶ اقدام به راه اندازی یک واحد نورد میلگرد به ظرفیت سالانه ۳۵۰٫۰۰۰ تن با قابلیت تولید انواع میلگرد به صورت شاخه و کلاف نمود. سپس طرح توسعه با ظرفیت تولید سالانه ۵۵۰٫۰۰۰ تن انواع میلگرد به صورت شاخه در مجاورت فاز اول در سال ۱۳۹۵ اجرا و مورد بهره برداری قرار گرفت. این مجموعه با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا در زمان خرید تجهیزات فنی و هم چنین به کار گیری نیروهای متخصص، امکان تولید بیش از ۰٫۹ میلیون تن انواع میلگرد های ساختمانی و صنعتی را دارد  و امکان افزایش ظرفیت تا ۱٫۲ میلیون تن را دارا می باشد.

 

 ترکیب سهامداران

صاحبان سهام شرکت و درصد مالکیت آنها به شرح زیر می باشد:

سهامدار تعداد سهام درصد سهام
احمد خوروش ۱۲۷۹۶۸۰۰۰ ۵۳٫۳۲%
جواد خوروش ۵۶۸۳۲۰۰۰ ۲۳٫۶۸%
حمیدرضا خوروش ۵۵۲۰۰۰۰۰ ۲۳%

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله به مبلغ ۲٫۴۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال در پایان سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۹۵ افزایش یافته است.

معرفی صنعت

صنعت فولاد به دلیل تاثیر زیادی که بر روی توسعه صنعتی کشورها دارد، صنعت مادر نامیده می شود. صنعت فولاد به عنوان صنعت بنیادین، نقش اساسی در اقتصاد و  رفاه جوامع دارد. توسعه این صنعت عاملی اثر بخش در توسعه سایر بخش های اقتصادی، صنعتی، علمی و اجتماعی کشور می باشد.

میزان مصرف سرانه فولاد در جهان یکی از شاخص های توسعه صنعتی و اقتصادی می باشد. میزان مصرف سرانه فولاد ایران حدود ۲۴۰ کیلوگرم و در اروپا ۳۲۳ و در آفریقا ۴۶ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ بوده است.

وضعیت کنونی عرضه فولاد در ایران

بر اساس آمار اعلام شده توسط انجمن جهانی فولاد، ایران چهاردهمین تولید کننده فولاد خام در سال ۱۳۹۵ بوده است و توانسته این رتبه را در سال ۱۳۹۶ حفظ کند و در ماه ژوئن ۲۰۱۷ با رشد ۱۳٫۷ درصدی دوازدهمین تولید کننده بزرگ فولاد تبدیل شود. از سوی دیگر ظرفیت تولید فولاد خام در ایران در حدود ۲۹٫۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۵ بوده است.

محصولات نهایی طولی

ظرفیت تولید محصولات طولی در ایران در سال  ۱۳۹۵ برابر ۲۶٫۳ میلیون تن بوده است و سهم ۷۱ درصدی از کل ظرفیت تولید محصولات نهایی را به خود اختصاص داده است. در بین واحدهای تولید کننده محصولات طوایل، واحدهای واگذار شده تنها ۵٫۸ میلیون تن را به خود اختصاص داده اند. و سهم ۲۲ درصدی از مجموع تولید محصولات طولی را گرفته اند در حالی که بخش خصوصی با ظرفیت تولید ۲۰۴ میلیون تن،  سهم ۷۸ درصدی دارد. در واقع بر خلاف تولید محصولات تخت، بخش خصوصی در تولید محصولات طولی ظرفیت به مراتب بیشتری دارد.

مقایسه با شرکت های هم گروه

نماد شرکت‌های فعال در صنعت نورد که در بازار سرمایه پذیرفته شدند، به شرح زیر است:

نام شرکت ظرفیت تولید مقاطع طویل
ذوب آهن ایران ۲٫۹۱۸٫۰۰۰
فولاد خراسان ۶۲۰٫۰۰۰
فولاژ ۵۰٫۰۰۰
فولاد آلیاژی یزد ۲۰٫۰۰۰۰

یکی از مزیت های فولاد کویر نسبت به سایر تولید کننده های های میلگرد این است که، این تولید کننده دو خط تولید دارد و علاوه بر میلگرد ساختمانی (رایج در تولید) قادر به تولید میلگرد صنعتی نیز می باشد که مشتری های خاص خود را داشته و از حاشیه سود بالایی برخوردار است. فولاد کویر دارای رکورد کمترین میزان آب مصرفی در صنایع نورد کشور می باشد. (۰٫۵ متر مکعب بر تن)

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت فولاد کویر در سال ۹۶ با فروش ۱۱٫۷۷۳۶۰۶ میلیون ریال در داخل کشور توانسته اس ۱۱٫۵ درصد از سهم فروش کشور را به خود اختصاص دهد.

 

فرآیند تولید محصولات

شرح مختصری از فرآیند تولید از مرحله ورود مواد اولیه تا تبدیل آن به محصول به شرح زیر ارائه می گردد. فرآیند تولید شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر شامل دو خط دانیلی و پومنی است. روند تولید در این دو خط مشابه و به صورت زیر می باشد.

در مجموعه فولاد کویر به طور معمول روزانه حجمی معادل ۲۳۰۰ تن شمش فولادی با گریدهای مختلف ساختمانی و صنعتی تحت عنوان مواد اولیه وارد مجموعه شده و در محل انبارش شمش مجموعه که دارای ظرفیت حجمی ۱۰۰ هزار تن می باشد بر اساس گرید و سایز دپو و ذخیره سازی می گردد. با توجه به سیاست ها و روش ها بازاریابی فروش و تدوین برنامه تولید بر اساس نیاز بازار و درخواست واحد فروش چیدمان شمش های موردنظر جهت شارژ به کوره ها از طریق سیستم اتوماسیون صنعتی موجود در کارخانه ثبت و دستورات لازم به اپراتور جرثقیل شارژ کوره و سایر قسمت های مربوطه داده می شود.

 

فرآیند تولید شاخه

 

فرآیند تولید کلاف

 

ظرفیت تولید و تولید واقعی

ظرفیت تولید و تولید واقعی شرکت بذای سه سال مالی گذشته و پیشبینی سال آتی به شرح زیر می باشد:

تاریخ ظرفیت اسمی -تن ظرفیت عادی-تن ظرفیت واقعی تن
۱۳۹۴ ۳۵۰٫۰۰۰ ۴۶۰٫۰۰۰ ۵۰۶٫۹۷۵
۱۳۹۵ ۹۰۰٫۰۰۰ ۹۰۰٫۰۰۰ ۹۳۸٫۳۴۳
۱۳۹۶ ۹۰۰٫۰۰۰ ۹۰۰٫۰۰۰ ۵۹۱٫۰۶۳
۱۳۹۷ ۹۰۰٫۰۰۰ ۹۰۰٫۰۰۰ ۶۲۲٫۳۰۰
(پیشبینی)۱۳۹۸ ۹۰۰٫۰۰۰ ۹۰۰٫۰۰۰ ۷۲۸٫۰۰۰۰

اطلاعات کلی فروش محصولات در بورس کالا و خارج از بورس

مشتریان عمده محصولات شرکت

مواد اولیه

مواد اولیه اصلی مورد نیاز جهت تولید محصولات  شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر، شمش خام است. شمش مورد استفاده این شرکت بیلت می باشد که بخش عمده آن از شرکت های فولاد خوزستان، تولیدی فولاد ویان، فولاد پاسارگاد، فولاد آلیاژی ایران و فولاد ارفع  تامین می گردد. آمار میزان مصرف مواد اولیه از سال ۹۴ الی ۹۷ به شرح زیر می باشد:

 صورت سود و زیان

جدول زیر عملکرد ۴ ساله شرکت را نشان میدهد. همانگونه که در جدول زیر مشخص است درآمد شرکت در سال ۹۷ رشد قابل توجهی داشته است دلیل آن را می توان در رشد نرخ فروش محصولات دانست.

دوره مالی   ۳۰/۱۲/۱۳۹۴ ۲۹/۱۲/۱۳۹۵ ۳۰/۱۲/۱۳۹۶ ۲۹/۱۲/۱۳۹۷ ۳۰/۳/۱۳۹۸
فروش ۶۹۱۹۳۳۲ ۱۳۴۸۹۱۹۳ ۱۲۴۲۱۶۷۲ ۲۳۷۳۹۱۷۵ ۸,۸۳۷,۰۳۱
بهای تمام شده کالای فروش رفته -۶۴۰۷۷۶۱ -۱۱۸۸۸۲۱۴ -۱۰۷۹۸۴۹۲ -۱۸۲۸۴۷۴۹ (۶,۷۴۶,۶۳۵)
سود (زیان) ناخالص ۵۱۱۵۷۱ ۱۶۰۰۹۷۹ ۱۶۲۳۱۸۰ ۵۴۵۴۴۲۷ ۲,۰۹۰,۳۹۶
هزینه های عمومی, اداری و تشکیلاتی -۷۴۶۷۲ -۱۱۰۳۱۶ -۱۱۴۵۲۲ -۲۴۰۴۲۷ (۹۳,۳۷۳)
خالص سایر درامدها (هزینه ها) ی عملیاتی -۶۸۰۳ -۴۲۶۹
سود (زیان) عملیاتی ۴۳۰۰۹۶ ۱۴۹۰۶۶۳ ۱۵۰۴۳۸۹ ۵۲۱۴۰۰۰ ۱,۹۹۷,۰۲۳
هزینه های مالی -۳۴۵۰۸۷ -۵۲۹۰۷۵ -۵۲۴۹۸۲ -۷۱۱۲۷۶ (۱۹۷,۵۹۸)
خالص سایر درامدها و هزینه های غیرعملیاتی ۹۹۶۲۹ ۱۰۳۸۸۳ -۳۴۰۰۰ -۳۷۵۰۰ ۱۱,۳۴۲
سود (زیان) خالص عملیات در حال تداوم قبل از مالیات ۱۸۴۶۳۸ ۱۰۶۵۴۷۱ ۹۴۵۱۷۸ ۴۴۶۵۲۲۴ ۱,۸۱۰,۷۶۷
مالیات سال جاری -۱۷۲۶۱ -۴۵۶۲۷ -۱۳۰۰۷۸ -۵۰۶۸۵۰ (۱۵۰,۹۲۰)
سال های قبل -۳۱۰۳۶ -۹۳۷۹۰
سود (زیان) خالص ۱۶۷۳۷۷ ۱۰۱۹۸۴۴ ۷۸۴۰۶۴ ۳۸۶۴۵۸۴ ۱,۶۵۹,۸۴۷
سود هر سهم پس از کسر مالیات ۱۹۶۹ ۴۲۴۹ ۳۴۰ ۱۶۱۰ ۶۹۲
تعداد سهام(میلیون سهم) ۸۵ ۲۴۰ ۲۴۰ ۲۴۰۰ ۲۴۰۰
سرمایه ۸۵۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰

عرضه اولیه شرکت در فرابورس

در تاریخ ۱۷ مهر ۱۳۹۸ تعداد ۲۴۰ میلیون سهم معادل ۱۰% سهام شرکت در بازار دوم بورس عرضه می شود. سهیمه هر کد حقیقی و حقوقی ۶۰۰ سهم در رنج قیمتی ۶۰۰ تا ۶۲۵ تومان می باشد.