گزارش تفسیری مدیریت فولاد مبارکه اصفهان

به همراه ارائه صورت های مالی دوره شش ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ شرکت فولاد مبارکه اصفهان، گزارش تفسیری مدیریت نیز منتشر شده است. به مهمترین نکات این گزارش ۲۰ صفحه ای اشاره می کنیم:
*** ظرفیت تولید فولاد خام شرکت با احتساب کارخانه فولاد سبا و کارخانه فولاد هرمزگان در مجموع به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است.

*** جایگاه شرکت در صنعت:

 

*** فولاد مبارکه در شش ماهه نخست، ۴ میلیون و ۹۰ هزار تن تختال، ۳ میلیون و ۴۳۳ هزار تن کلاف گرم و ۷۸۴ هزار تن کلاف سرد تولید کرده که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵، ۱۷ و ۴ درصد افزایش نشان می دهد. در شش ماهه نخست، بیش از ۵۱ درصد برنامه خطوط تولید شرکت محقق شده است.
*** فولاد مبارکه قصد دارد با احداث یک واحد نورد گرم با ظرفیت تولید ۳ میلیون تن در مسیر تکمیل زنجیره تولید و ایجاد ارزش افزوده بیشتر حرکت کند. در صورت شروع عملیات اجرایی، طرح ظرف سه سال به بهره برداری خواهد رسید.

اما سه طرح توسعه شرکت در گروه به این شرح است:
۱- افزایش ظرفیت تولید فولاد هرمزگان از ۱٫۵ به ۳ میلیون تن: پیش بینی افتتاح طرح در سال ۱۴۰۰
۲- طرح تولید کنسانتره آهن در طرح های توسعه سنگان: پیش بینی بهره برداری تا پایان سال ۹۷٫ طرح گندله سنگان در مرداد ۹۶ به بهره برداری رسیده است.
۳- طرح تولید فولاد سفیددشت با ظرفیت تولید تختال ۸۰۰ هزار تن: پیش بینی افتتاح تا پایان سال ۹۷

*** ریسک های شناسایی شده و راهکارهای پیش بینی شده برای مقابله با آن:

 

*** تغییر نرخ ارز از دو جهت بر شرکت اثرگذار است: تامین بخشی از مواد اولیه به خصوص الکترود گرافیتی از محل واردات و فروش ۱۴ درصد از محصولات شرکت در بازارهای بین المللی
*** ساختار شرکت به طور متوازن از بدهی و حقوق صاحبان سهام تشکیل شده است. جهت تامین سرمایه در گردش از بدهی ها یا تسهیلات مالی کوتاه مدت استفاده می شود و جهت طرح های توسعه یا تملک شرکت ها از حقوق صاحبان سهام و انتشار سهام جدید بهره گرفته می شود.
به منظور حفظ توازن فوق در آینده، شرکت قصد افزایش ۷۳ درصدی سرمایه تا ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از محل سود انباشته را دارد که منوط به موافقت سازمان بورس و تصویب مجمع فوق العاده است.
*** قیمت سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی به این صورت تعیین می شود که سنگ آهن با ضریبی از نرخ شمش فولاد خوزستان تعیین می شود که ضریب مذکور در معادن مختلف وابسته به عیار کنسانتره و سایر عوامل کیفی است. گندله و آهن اسفنجی با ضریب ۲۱ و ۵۱ درصد از نرخ شمش فولاد خوزستان، تعیین قیمت شده است.
*** درآمد حاصل از فروش شرکت ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد که این افزایش ناشی از دو عامل رشد ۳۷۰ هزار تنی حجم فروش و افزایش ۳۱ درصدی میانگین نرخ فروش است. برآورد شده میزان فروش شرکت در سال ۹۷ به ۲۳۶ هزار میلیارد ریال برسد در حالی که در نیمه نخست سال، ۹۸ هزار میلیارد ریال درآمد فروش حاصل شده است.
درآمد صادرات اما در شش ماهه نخست امسال ۱۲۷ درصد نسبت به نیمه نخست سال ۹۶ رشد داشته که حاصل افزایش ۲۳۷ هزار تنی فروش این بخش و رشد میانگین ۲۳ درصدی نرخ فروش این حوزه است.
*** بهای تمام شده تولید در نیمه نخست سال ۵۲ هزار میلیارد ریال بوده که رشدی ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. افزایش هزینه خرید مواد اولیه، دلیل این رشد بوده است. پیش بینی شده بهای تمام شده تا پایان سال به ۱۳۰ هزار میلیارد ریال برسد.
هزینه های فروش، اداری عمومی در نیمه نخست امسال ۳ درصد رشد کرده و پیش بینی می شود تا پایان سال به ۷ میلیارد ریال برسد.
هزینه های مالی اما افت سه درصدی در مقایسه با شش ماهه نخست سال ۹۶ نشان می دهد. این هزینه ها تا پایان سال از ۵٫۲ نیمه نخست به حدود ۱۰٫۸ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

*** از گزارش فوق، نتایج زیر قابل استفاده است:
۱- در حالی سود هر سهم در شش ماهه نخست ۵۳۳ ریال بوده که محاسبه ای بر پیش بینی درآمد و هزینه های برآوردی شرکت، نشان می دهد این عدد می تواند از مرز ۱۲۰ تومان تا پایان سال عبور کند. این در حالی است که درآمدهای رو به افزایش سرمایه گذاری ها نیز در سود هر سهم اثرگذار است.
۲- شرکت در آینده تحت ریسک قیمت های فروش که ناشی از نرخ های جهانی و نرخ ارز است، قرار دارد. در برابر ریسک ها به خصوص در حوزه آب و الکترود گرافیتی برنامه هایی خوب پیش بینی شده است. ظرفیت تولید شرکت اما در شرکت اصلی تا سال ها بعد تغییر محسوسی ندارد و ظرفیت های تولید در شرکت های زیرمجموعه نیز تا سال ها تغییر معناداری نخواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *