گزارش مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پردیس

به همراه ارائه صورت های مالیسال مالی منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ شرکت پتروشیمی پردیس، گزارش تفسیری مدیریت نیز منتشر شده است. به مهمترین نکات این گزارش اشاره می کنیم:

*** شرکت سه فاز تولیدی دارد که هر فاز ظرفیت تولید ۶۸۰ هزار تن آمونیاک و یک میلیون و ۷۵ هزار تن اوره را دارد. مجموع تولید اوره شرکت سه میلیون و ۲۲۵ هزار تن است و فاز سوم تولیدی در سال ۹۶ به بهره برداری رسیده است.

*** «کاهش قیمت محصولات صادراتی در مقایسه با سال های اولیه راه اندازی دو فاز نخست»، «وارد شدن رقبای جدید»، «افزایش قیمت فروش داخلی اوره» و «افزایش قیمت مواد اولیه» عوامل مهمی است که بر عملیات شرکت تاثیر خواهند گذاشت.

*** روند فروش شرکت در سال مالی اخیر به این شکل بوده است:

علت افزایش مقداری فروش، راه اندازی فاز سوم تولید و علت افزایش ریالی فروش، رشد نرخ محصولات و افزایش نرخ تسعیر ارز بوده است.

*** ساختار سرمایه شرکت در پایان سال مالی گذشته متشکل از حدود ۵۳ درصد بدهی و ۴۷ درصد حقوق صاحبان سهام بوده است.

*** ریسک های مهم شرکت به این شرح است:

ریسک نوسان نرخ ارز: شرکت برای مقابله با این ریسک سعی کرده با اخذ تسهیلات مالی ارزان قیمت، بدهی های ارزی را تصفیه کند و سرویس ها و قطعات یدکی را حتی الامکان از منابع داخلی تامین کند.

ریسک قیمت نهاده های تولید: خوراک گاز به عنوان عمده ترین ماده اولیه با افزایش نرخ در فصول سرد سال روبرو است که تاثیر قابل توجهی در بهای تمام شده تولید دارد.

ریسک نرخ فروش اوره داخلی: با وجود افزایش هزینه های تولید، بهای فروش تعهد شده به سازمان خدمات حمایتی کشور در چند سال اخیر بدون تغییر بوده و در صورتی که نرخ فروش افزایش نیابد، ممکن است فروش زیر قیمت تمام شده را موجب شود.

ریسک نرخ فروش صادراتی: افت نرخ جهانی در برخی ماه های سال و افزایش تحریم ها موجب افت فروش می شود.

ریسک تجاری: تنوع بخشی به مشتریان و ورود به بازارهای جدید برای کاهش این ریسک در دستور کار است.

ریسک اعتباری و مشتریان: محدودیت های بانکی بین المللی سبب شده در تضمین وصول مطالبات از برخی مشتریان محدودیت ایجاد شود که سعی شده با قرارداد «آف تیکینگ» این ریسک کاهش یابد.

ریسک نقدینگی و جریان های نقدی: فعالیت های عملیاتی موجب ورود مناسب وجه نقد به شرکت می شود اما جهت تسویه برخی بدهی ها، شرکت ملزم به اخذ تسهیلات است.

ریسک سرمایه در گردش: ساخت طرح اوره و آمونیاک فاز ۳ منجر به کسری سرمایه در گردش در پایان سال مالی قبل شده که شرکت قصد دارد با اخذ تسهیلات ارزان قیمت اقدام به تصفیه کلیه بدهی ها کند.

***  پتروشیمی پردیس فرصت ها و تهدیدهایی متعددی که در برابر خود دارد، را نام برده که به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

مهمترین فرصت ها:

۱- سهولت دسترسی به خوراک

۲- موقعیت جغرافیایی مناسب برای دسترسی به بازارهای جهانی

۳- دست یابی به بازارهای صادراتی جدید

۴- سرمایه گذاری جدید هلدینگ پارسیان در یوتیلیتی دماوند

۵- کارکردهای جدید محصول اوره

۶- قرار داشتن محصول در نقطه مناسب چرخه عمر

مهمترین تهدیدها:

۱- پیش بینی عدم افزایش قیمت محصول اوره و آمونیاک در میان مدت

۲- تنش های منطقه ای و جهانی موثر بر عملکرد بازار و شرکت

۳- کند شدن رشد اقتصادی چین و تاثیر سوء آن بر بازارهای جهانی

۴- عدم ثبات قوانین در حوزه مالیات و نرخ خوراک

۵- نرخ تسعیر ارز

۶- حرکت هند به سمت خودکفایی در تولید اوره و کاهش واردات

۷- انحصاری بودن تامین کننده حامل های انرژی

۸- تاثیرپذیری شدید از شرایط آب و هوا

۹- اتمام زمان معافیت مالیاتی فازهای یک و دو در آینده نزدیک

۱۰- مکانیسم نامناسب قیمت گذاری محصول اوره داخلی

*** شرکت سه هدف «حفظ و گسترش جایگاه شرکت در بازارهای جهانی»، «فروش به صورت آف تیک» و «منطقی نمودن نرخ فروش داخلی اوره» را در بخش فروش دنبال می کند.

فروش به صورت آف تیک به منظور تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت است. این روش به منظور تامین مالی با کسر هزینه مالی از محل فروش است که در این راستا، بر اساس قرارداد با شرکت خریدار، بخشی از محموله ها را خریدار به صورت پیش دریافت اخذ می کند و به صورت تقسیطی طی محموله های آتی سرشکن می شود.

همچنین با توجه به آن که مصوبات دیوان عدالت اداری مبنی بر لزوم عرضه اوره داخلی بر مبنای ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس و در بورس کالا، توسط شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی رعایت نمی شود، شرکت اقدامات لازم برای فروش اوره داخلی بر مبنای شرایط مذکور را در دست پیگیری دارد که در صورت حصول نتیجه، آن را به سازمان بورس اعلام خواهد کرد.

خلاصه مهمترین نکات مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پردیس:

  • نرخ فروش اوره در سال مالی گذشته با میانگین ۲۳۰ دلار انجام شد و افزایش و کاهش های به وجود آمده در بازار جهانی باعث تغییر قیمت ها شد بالاترین سطح قیمت فروش اوره ۲۷۰ دلار بوده است. یکی از دلایل اختلاف قیمت اوره گزارش شده در گزارش های ماهانه شرکت و به روز نبودن آنها نوع فروش پتروشیمی پردیس است.

زیرا شرکت سفارش های ثبت شده را در بازه های زمانی ۲ ماهه تحویل می‌دهد و قیمت منعکس شده در گزارش های ماهانه مربوط به ۲ ماه قبل است که پس از خروج از انبار گزارش می‌شود.

  • هند یکی از مشتریان بزرگ و سنتی شپدیس است که سالانه بیش از ۱ میلیون تن اوره از پتروشیمی پردیس خرید می‌کند. برزیل و چین هم از مشتریان عمده شرکت هستند. شرکت مقاصد صادراتی دیگر همچون اروپا و برخی کشور های آسیایی هم دارد سعی دارد در سال جدید به بازار استرالیا وارد شود.

 

  • قطعا تحریم ها در روند فروش شرکت تاثیر گذار خواهد بود اما تلاش شرکت بر حفظ سطح تولید و صادرات خود در سال جدید است اگر مشکل غیر قابل پیش بینی نداشته باشد حداقل سود پتروشیمی پردیس در سال جدید ۴۰۰ تومان خواهد بود.
  • ابتدای سال مناقصه خرید اوره هند برگزار شد که ایران نمی‌توانست در این مناقصه حضور پیدا کند اما از طریق چین توانست بخشی از محصولات خود را به هند صادر کند. با مکاتباتی که با وزارت امورخارجه داشتیم قصد مذاکره با دولت هند را داریم تا بتوانیم این مشتری بزرگ را حفظ کنیم

 

مدیرعامل در پاسخ به اعتراض سهامداران مبنی بر پایین بودن نرخ فروش اوره داخلی گفت :

در سال گذشته براساس تصمیم دولت اوره را با نرخ کمتر از ۷۰۰ هزار تومان فروختیم اما پس از شکایت ما و ارجاع پرونده به دیوان عدالت اداری رای نهایی به نفع پتروشیمی پردیس صادر شد و مقرر شد دولت اوره را با قیمت ۹۵ درصد فوب خلیج فارس از شرکت‌های اوره ساز خریداری کند که متاسفانه تاکنون این موضوع محقق نشده اما در تلاش هستیم بتوانیم برای سال جدید اوره را به قیمت ۹۵ درصد فوب خلیج فارس به مصرف کنندگان داخلی بفروشیم.

مصوبات مجمع

  • تدوين و همکارانبه‌عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و فريوران راهبرد به‌عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب گردید.
  • به ازای سهم ۱۷۰ تومان سود نقدی تقسیم شد.
  • روزنامه های اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های شرکت تعیین شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *