گزارش مجمع عموی عادی سالیانه پتروشیمی فناوران-تیرماه۹۸

نماد شفن قیمت سهم ۷۳۴۱۳
سرمایه
(میلیارد تومان)
۹۵ سود انباشته (میلیارد تومان) ۱۶۶۳
EPS 96 ۵۵۲۲ EPS 97 ۱۶۱۶۴
DPS 96 ۵۰۰۰ DPS 97 ۱۶۰۰۰
درصد تقسیم سود ۹۶ ۹۰% درصد تقسیم سود۹۷ ۹۹%

معرفی

شرکت پتروشیمی فن آوران در سال ۱۳۷۷ به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد و در سال ۱۳۸۶ وارد بورس اوراق بهادار شد. مرکز اصلی شرکت در تهران است و محل کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی بندر ماهشهر در زمینی به مساحت ۲۵ هکتار واقع شده است.
ترکیب سهامداران
روند افزایش سرمایه

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت این شرکت در زمینه احداث، راه اندازی و بهره برداری واحدهای متانول، اسید استیک و منواکسید کربن به منظور تحقق سیاست های کلان بخش صنعت در رابطه با صادرات، ایجاد اشتغال، انتقال دانش فنی، تربیت نیروی متخصص و تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا از گاز طبیعی است.

واحدهای تولید پتروشیمی فن آوران

واحد متانول
*واحد متانول شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه یک میلیون تن متانول دارای خلوص درجه AA با خوراک سالیانه ۶۱۰ هزارتن گاز طبیعی از شرکت ملی گاز ایران و ۲۷۱ هزار تن گاز کربنیک از پتروشیمی رازی و مارون طراحی و اجرا شده است.
*گاز خوراک این واحد پس از گوگردزدایی به همراه بخار آب وارد ریفرمر شده و در دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد تبدیل به گاز سنتر حاوی هیدروژن، منوکسید کربن و گاز کربنیک می‌گردد. گاز سنتر تولیدی پس از فشرده شدن در راکتورهای بخش سنتر، سرد و به متانول خام تبدیل می‌گردد و پس از جداسازی ناخالصی های موجود در واحدهای تقطیر، به متانول خالص با درجه خلوص AA  تبدیل می‌شود.
*هزینه کل طرح شامل خرید لیسانس، مهندسی اصول، مهندسی تفضیلی، تامین تجهیزات و ارایه خدمات فنی به صورت ارزی مبلغ ۱۳۴ میلیون دلار و ریالی ۴۶۹ میلیارد ریال و میزان سرمایه گذاری کل طرح ۱۵۴۱ میلیارد ریال بوده است.
*با توجه به ظرفیت تولید این واحد، ۲۲۰ هزار تن برای عرضه داخلی و ۸۰ هزار تن برای واحد اسید استیک به عنوان ماده اولیه استفاده می‌گردد و مابقی محصولات تولیدی که حدود ۷۰۰ هزار تن است جهت صادرات پیش بینی شده است.

*اهم کاربرد آن در صنایع رنگ‌سازی، داروسازی، رزین سازی، تولید فرم آلدهید، حلال‌ها، اسید استیک و همچنین ماده اولیه در تولید MTBE جهت تولید بنزین بدون سرب و سوخت تمیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد اسید استیک
*واحد اسید استیک شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه ۱۵۰ هزار تن اسید استیک با خوراک سالیانه ۸۰ هزار تن متانول و ۸۱۱۵۰ تن گاز منواکسید کربن از واحدهای متانول و منواکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران طراحی و اجرا شده است.
*اسید استیک از واکنش بین متانول و گاز منواکسید کربن در راکتور حاوی کاتالیست کمپلکس رودیم و متیل یداد به عنوان تسریع کننده در دمای ۱۸۵ درجه سانتی گراد و فشار ۲۷٫۵ بار به‌دست می‌آید.
*مقدار سرمایه گذاری کل طرح به صورت ارزی مبلغ ۶۸ میلیون دلار و ریالی ۷۰ میلیارد ریال است. مقدار سرمایه گذاری کل طرح ۶۱۴ میلیارد ریال بوده است.

*با توجه به ظرفیت تولید این واحد، مقدار ۱۱۰ هزار تن از این محصول به عنوان ماده اولیه طرح وینیل استات و مابقی برای طرح‌های PTA پتروشیمی شهید تندگویان و صادرات در نظر گرفته شده است. اهم کاربرد آن در تولید وینیل استات منومر، خالص سازی اسید ترفتالیک، استات سلولز، حلال‌ها، داروسازی و رنگ ها است.

واحد منواکسید کربن
*واحد منواکسید کربن شرکت پتروشیمی فن آوران به منظور تولید سالیانه ۱۴۰ هزار تن گاز منواکسید کربن با خوراک سالیانه ۸۷۹۲۷ تن گاز طبیعی از شرکت ملی گاز ایران طراحی و اجرا شده است.
*گاز خوراک این واحد پس از سولفور زدایی با بخار آّب مخلوط شده و در راکتور پری ریفمر، هیدروکربن های سنگین موجود شکسته شده و نهایتا گاز در ریفمر به گاز سنتر غنی از منواکسید کربن تبدیل می‌شود. در ادامه گاز دی اکسید کربن تفکیک شده و مجددا به ریفمر واحد تزریق می‌گردد. گاز حاوی CO، هیدروژن و متان واحد قسمت تبرید شده، هیدروژن و متان موجود در آن جدا شده و محصول نهایی پس از خالص سازی به واحدهای مصرف کننده ارسال می‌گردد.
*هزینه کل این طرح به صورت ارزی مبلغ ۳۷ میلیون دلار و ریالی ۵۰ میلیارد ریال است. مقدار سرمایه گذاری کل طرح ۳۴۶ میلیارد ریال بوده است.
*با توجه به ظرفیت تولید این واحد ۸۱۱۵۰ تن ان به عنوان مواد اولیه برای واحد اسید استیک و مابقی جهت استفاده در طرح های ایزوسیانیت¬ ها و موارد دیگر به کار گرفته خواهد شد.

*اهم کاربرد این محصول به عنوان خوراک پلیمرهای مهندسی، تولید اسید استیک، فسژن، مواد آلی شیمیایی و پتروشیمی است.

بندهای حسابرسی
*سرفصل مانده حساب‌های دریافتنی تجاری و غیر تجاری در پایان سال مالی مورد گزارش مبلغ ۱۲۳ میلیارد تومان بوده که از این مبلغ ۲۵٫۵ میلیارد تومان ذخیره در حساب‌ها منظور شده است. از مجموع این مطالبات، ۵۵ میلیارد تومان مروبط به شرکت برایت سیتی است. به منظور جبران بدهی‌ها، با شناسایی املاک و دارایی های این شرکت، ۶۳% از مالکیت هتل پویا کیش در حال انتقال به پتروشیمی فن آوران است. به گفته مدیران مذاکرات تکمیلی در حال انجام است و در سال ۹۸ به نتیجه خواهد رسید. ۲۱ میلیارد تومان از مطالبات مربوط به شرکت ماکرو اینترنشنال بوده که متعلق به خانواده تامین اجتماعی است و تمامی فعالیت های ارزی پتروشیمی فن آوران تحت پوشش این شرکت و تراست های زیرمجموعه آن صورت می‌پذیرد. ۱۹ میلیارد تومان از مطالبات نیز مربوط به شرکت پوتنزا بوده که کارگزار فروش شرکت بوده و متعلق به سهامدار عمده شرکت است.
*مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومان مغایرت نامساعد عمدتا مربوط به شرکت های پتروشیمی فجر بابت اختلاف در نرخ های یوتیلتی ( اختلاف بر سر نرخ برق ) در سنوات قبل و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بابت اختلاف در تسهیم مقدار گاز مصرفی طبق کنتورهای قرائت شده است. بابت شرکت‌های مذکور مبلغ ۱۹۸ میلیارد تومان ذخیره در حساب‌ها لحاظ گردیده است.

نکات مهم مجمع
*شرکت پتروشیمی فن آوران تنها تولید کننده اسید استیک در کشور است. این شرکت از لحاظ ظرفیت اسمی، در میان ۳۷۰ تولید کننده متانول در دنیا، رتبه ۳۲ را داراست.
*شرکت در سال ۹۷، ۲۷ روز اورهال داشته است. در حال حاضر افزایش ظرفیت تولید، کاهش مصرف انرژی و پایداری واحدها از جمله برنامه های امسال شرکت  است.
*برنامه شرکت برای سال ۹۸، تولید ۹۷۵ هزار تن متانول و ۱۲۰ هزار تن اسید استیک است.
*در سال۹۶،  ۷۳% صادرات به چین و ۲۷ % به هند صورت می‌گرفت. در سال۹۷،  ۸۹% صادرات به هند، ۷% به چین و مابقی به عراق، ترکیه و حوزه CIS انجام گرفته است.
*نرخ هفته جاری متانول CFR هند ۲۶۳ دلار بوده است. لازم به ذکر است شرکت تا به‌حال تخفیفی به مشتریان خود نداده است.
*قیمت گذاری اسید استیک بر اساس نشریه های PALATTS  و ICIS است.
*مصرف انرژی از ۴۲ گیگاژول به ازای هر تن در سال ۹۶ به ۳۵ گیگاژول به ازای هر تن در سال ۹۷رسیده است.
*نرخ خوراک ۱۴ سنت است که در مقایسه با شرکت‌های مشابه منطقه ۱۵% گران¬تر است. علت این امر این است که شرکت های مشابه خوراک خود را مستقیما از شرکت گاز دریافت می‌کنند اما پتروشیمی فن آوران خوراک خود را از سازمان منطقه ویژه دریافت می‌کند که ۹% مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های بالاسری به آن اضافه می‌شود. شرکت برای راه اندازی خط لوله مستقیم از خود شرکت گاز به سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد تومانی نیاز دارد.
*کرایه حمل محصولات در سال ۹۷، ۲۸ دلار بوده است که در سال ۹۸ به ۲۶ دلار رسیده است. علت تفاوت نرخ کرایه حمل این شرکت با پتروشیمی زاگرس، تفاوت مقاصد صادراتی این دو شرکت است به طوری که بیشترین صادرات زاگرس به چین و در مقابل بیشترین صادرات شفن به هند صورت می‌پذیرد. لازم به ذکر است که نرخ کرایه حمل زاگرس ۴۳ دلار اعلام شد.
*پتروشیمی فن آوران مالک ۱۶%  پتروشیمی مرجان است. در حال حاضر پتروشیمی مرجان با ۸۰% ظرفیت کار می‌کند و روزانه ۴ هزار تن تولید دارد. پیش بینی مدیران برای میزان تولید این شرکت در سال ۹۸، یک میلیون و پنجاه هزار تن است.
*طرح توسعه پتروالفین فن آوران در مرحله عقد قرارداد است. زمینی به مساحت ۵۵ هکتار اجاره به صورت اجاره به شرط تملیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مجوز انتقال آب به میزان ۱۲ میلیون متر مکعب و گاز به میزان روزانه ۵ میلیون متر مکعب اخذ شده است. به گفته مدیران، این پروژه برای تامین یوتیلیتی خود مستقل از پتروشیمی فجر خواهد بود. مدت اجرای این طرح ۴ سال است و هزینه سرمایه گذاری طرح ۱٫۵ میلیارد دلار برآورد شده است.
سرانجام به ازای هر سهم ۱۶۰۰ تومان ( ۹۹% EPS  ) تقسیم گردید.