Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت پالایش نفت تبریز


گزارش مجمع شرکت پالایش نفت تبریز

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پالایش نفت تبریز با نماد بورسی «شبریز» با حضور ۷۲٫۸۲ درصد از سهامداران تشکیل و پس از تصویب صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۳۹۹ مقرر گردید که ۴۱۷۵ ریال سود بابت هر سهم بین سهامداران توزیع شود.

در جریان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه شبریز، طی گزارشی از عملکرد شرکت در سال‌های گذشته تا پایان سال ۱۳۹۹ اعلام شد: پالایش نفت تبریز با ظرفیت ۸۰ هزار بشکه در روز و سابقه ۴۴ ساله در فاصله ۳۰۰ کیلیومتری  چهار کشور آذربایجان، ترکیه، عراق و ارمنستان قرار گرفته است.

از سال ۷۲ ظرفیت تولید شرکت به ۱۱۰ هزار تن در  روز رسیده است. در حال حاضر ۷ درصد نفت خام کشور در پالایش نفت تبریز تصویه می‌شود.

عملکرد شرکت در سال ۹۹

پالایش نفت تبریز در سال ۱۳۹۹ با تولید ۶۴۴ تن نفت گاز و رشد ۱۳۱ درصدی را نسبت به سال قبل ثبت کرد. در تولید بنزین یورو ۵ نیز رشد ۱۱۳ درصدی و در نفت گاز یورو ۵ رشد ۱۰۶ درصدی را به خود اختصاص داد. شرکت در تولید نفت گاز معمومی با ۱۰۳ درصد رشد نسبت به سال قبل و در تولید نفت کوره سبک و سنگین نیز رشدی ۱۱۰ درصدی را به ثبت رساند.

هیات‌مدیره شرکت اعلام کرد: دلیل عقب بودن تولید روغن موتور در شبریز به دنبال گرفتن نمایندگی بودیم که ماه قبل گرفته شد. قراردادهای ۶ نماینده هم اکنون در دست تدوین است.

همچنین کاهش ۳۷ درصدی نسبت بدهی شرکت در سال گذشته به ثبت رسید.

طرح‌های استراتژی

برنامه افزایش تولید LPG است. این استراتژی به شرکت‌های کوچکتر زیرمجموعه انتقال داده شده است. براساس بازارسنجی که صورت گرفته، مصرف این فرآورده در آینده نزدیک بیشتر خواهد بود. ساخت زنجیره تولید بر همین مبنا پیگیری خواهد شد.

۶۰ پروژه در دست اجرا وجود دارد که ۵۸۰۰ میلیون دلار هزینه نیاز دارد. از دیگر برنامه‌های مهم شرکت ایجاد یک شهرک صنعتی مدرن اعلام شد.

احداث واحد قیرسازی، احداث واحد بازیافت گازهای ارسال به فلر، خرید و نصب آنایزرهای زیست‌محیطی، احداث واحد تصفیه گازهای انتهای TGT، احداث واحد تصفیه آب‌های الوده، احداث واحد بازیافت گوگرد و تاکین برق مورد نیاز از اقدامات انجام شده در سال ۹۹ بوده است.

گزارش حسابرس و بازرس قانونی

شرکت در پاسخ به ایراد حسابرس قانونی در خصوص بدهی های مالیاتی عنوان کرد: تعداد پرونده‌های مالیاتی که به سازمان مالیات از شرکت‌های مختلف می‌رسد، بسیار زیاد است در نتیجه پروسه پرداخت مالیات‌ها را با تاخیر مواجه می‌کند.

سوالات سهامداران

هیات‌مدیره شرکت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دلیل افزایش وزنی تولید نفت کوره چه بوده، عنوان کرد:‌ یک نرم‌افزاری طراحی کرده‌ایم که بهینه‌یابی سود انجام و نتیجه نشان می‌دهد که سود تولید نفت کوره نسبت به سایر محصولات بالاتر است. گاهی ۷۰ دلار اختلاف قیمت بین وکیوم باتوم و سایر محصولات است.

همچنین در پاسخ به طرح جامع تبدیل نفت کوره به سایر محصولات نیز پاسخ داده شد که باید شاخص‌های مختلفی بررسی شود. حدود ۳ هزار میلیارد تومان سود شرکت برای فعالیت‌های جاری بوده که با اجرای این طرح به ۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد. تمرکز دیگر ما بر روی روغن پایه‌های نوع ۲ و ۳ است که منجر به صادرات خواهد شد.

عرضه سهام شرکت در فرابورس باید درباره ارزش اولیه با سازمان بورس به تفاهم برسیم. بخشی از تکالیف مربوط به سازمان تامین اجتماعی است که هنوز از طرف آنها اقدامی صورت نگرفته است. ۶ دهم سهام شبریز از طریق خصوصی‌سازی به سازمان تامین اجتماعی اختصاص داده شده است. تامین اجتماعی سهام خود را به شستا واگذار کرده و شستا هم به تاپیکو ارایه کرده و با توجه به اختلاف نظر بین شستا و تامین اجتماعی این موضوع به کلاف پیچیده تبدیل شده است.

در خصوص بازگشت سرمایه ناشی از طرح‌های تازه شرکت نیز توضیح داده شد که از الگوهای زیر ۱۷ درصد بازده سرمایه‌گذاری استفاده نخواهد شد.

شرکت در خصوص برنامه افزایش سرمایه علیرغم تغییر در سهامدار عمده، اعلام کرد: نگاه به افزایش سرمایه از این محل نیست اما از سایر منابع و محل‌ها این امکان وجود دارد. این موضوع در دستور کار قرار دارد اما در خصوص اینکه از چه محلی و چه مقدار باشد، پس از بررسی‌ها اعلام می‌شود.

شرکت در خصوص تخفیف در نفت صادراتی عنوان کرد: عملا ۵ درصد است. این میزان بستگی به فروش نفت دارد. تعدیل‌ها نیز بر اساس صادرات انجام می‌شود.

شرکت در خصوص بازرگردانی و حمایت از سهم اعلام کرد که ۳۰ میلیارد تومان بصورت روزانه برای حمایت از این سهم هزینه شده است.