Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت پالایش نفت تهران


گزارش مجمع شرکت پالایش نفت تهران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پالایش نفت تهران با نماد بورسی «شتران» با حضور ۵۴٫۷۹ درصدی سهامداران برگزار و در پایان به ازای هر سهم ۲۰۰ ریال سود تقسیم گردید.

مدیرعامل شرکت در این مجمع، با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه گفت: در سال گذشته تحت تاثیر همه‌گیری بیماری کرونا تولید جهانی نفت خام ۶٫۱ درصد کاهش داشت و به تبع آن تولید فرآورده‌های پالایشی در خاورمیانه ۱۲ درصد و در جهان ۹ درصد کاهش یافت که به دلیل افت ۹ درصدی تقاضا بود.

ترکیب تولید شرکت متشکل از ۳۹ درصد نفت گاز، ۲۰ درصد نفت کوره، ۱۶ درصد بنزین موتور،۹ درصد وکیوم باتوم، ۷ درصد روغن خام، ۴ درصد سوخت جت، ۳ درصد گاز مایع، ۱ درصد نفت سفید، یک درصد حلال، یک درصد نفتا و ۰٫۴ درصد گوگرد بوده است.

شرکت هم‌اکنون تامین‌کننده ۴۰ درصد سوخت جت، ۴۱ درصد روغن خام، ۱۶ درصد وکیوم باتوم، ۱۴ درصد گاز مایع و حدود ۱۰ درصد سایر محصولات بازار داخلی می‌باشد.

روند تولید شرکت از سال ۹۶ تا ۹۹ به دلیل تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر، تزریق نفت خام سنتزی و کاهش تقاضا کاهشی بوده است.

فروش شرکت از منظر ریالی ۲۹ درصد رشد داشته که تحت تاثیر رشد ۸۸ درصدی متوسط نرخ ارز، کاهش ۳۵ درصدی قیمت‌های جهانی و کاهش ۳ درصدی عملکرد مقداری بوده است.

سود هر سهم شرکت با سرمایه یکسان درسال ۹۶ ،۱۷۸ ریال، در سال ۹۷، ۴۷۲ ریال در سال ۹۸، ۴۳۷ ریال و در سال ۹۹، ۱۴۷۷ ریال بوده است.

نسبت بهای تمام شده از ۹۳ درصد به ۸۸ درصد در سال ۹۹ کاهش داشته است.

میانگین کرک اسپرد در سال ۹۹ ، حدود ۴ دلار بوده است.

در سال گذشته با صرفه‌جویی‌ها در مصرف گازها حدود ۳۵۰۶ میلیارد ریال صرفه‌جویی شد.

در تکریم سرمایه انسانی حقوق و دستمزد را افزایش دادیم و سهم این هزینه‌ها در ترکیب هزینه‌ها از ۰٫۷ درصد در سال ۹۸ به ۱٫۵ درصد در سال ۹۹ افزایش یافت.

حاشیه سود پالایش هر بشکه نفت خام در سال ۹۹ با ۵ درصد رشد نسبت به سال ۹۸ به حدود ۱۲ درصد رسیده است.

اهم اقدامات انجام شده در سال مالی:

اصلاح قیمت‌های فرآورده نفت گاز یورو

پیگیری جهت اثبات آثار مالی نفت خام سنتزی و دریافت غرامت

دریافت تعدیل مابه التفاوت نرخ‌های صادراتی و پلتس اسفند ۹۸

تلاش در جهت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

افزایش سرمایه از محل سود انباشته و سایر اندوخته‌ها

تشکیل کمیته سرمایه‌گذاری و ایجاد پرتفو سرمایه‌گذاری در شرکت‌های زنجیره ارزش

مهمترین طرح‌های در دست اقدام شرکت عبارتند از:

پروژه  CCR :احداث واحد بنزین سازی و کاهش بنزن برای تولید بنزین یورو ۵

پروژه RCD : مطالعات مربوط به کاهش میزان گوگرد نفت کوره

پروژه احداث واحد تولید هگزان

برندسازی و بنچ مارک با شرکت‌های پیشرو

پیش‌بینی می‌شود طرح CCR با صرف ۲۰ میلیون یورو در سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد،‌ در خصوص تامین مالی طرح گفته شد که این طرح ظرفیت استفاده از تسهیلات قانون تنفس خوراک را دارد و در صورت استفاده از این طرح زمان برگشت سرمایه به کمتر از ۲ ماه کاهش می‌یابد.

شرکت مشکلات کلیدی خود را شفاف نبودن سیاست‌های مالیاتی دولتی، فروش نیابتی و تحویل محصول به بالادست، حاشیه سود پایین، عدم انطباق بین قوانین بورس و الزامات دولتی شرکت‌های واگذار شده، نرخ‌گذاری‌های حاکمیتی، برنامه‌ریزی ترکیب تولید و فروش توسط پالایش و پخش و بر اساس نیاز کشور، تحریم ها و ریسک عملیاتی اعلام کرد.

سوالات:

در خصوص حادثه اخیر آتش‌سوزی گفته شده که این حادثه در ساعت ۱۹:۱۶ روز ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دلیل نشتی مواد نفتی از مخازن ضایعات مواد نفتی رخ داد و آتش طی ۳ ساعت مهار گردید و ۳۶ هزار بشکه ضایعات نفتی از بین رفت، روز بعد نیز اطفاء حریق کاملا تمام شد.

این حادثه تلفات جانی نداشته و هزینه‌های متحمل شده از طریق بیمه ایران قابل بازیافت است.

در پاسخ به سوال و اعتراض سهامدار مبنی بر چرایی انتشار صورت‌های مالی با نرخ‌های اشتباه و گمراه کردن سهامداران شرکت توضیح داد که: صورت‌های مالی و نرخ‌های اشتباهی گزارش نکرده، شرکت ملزم است تا تاریخ خاصی صورت مالی ارائه کند، زمانی که نرخ دقیقی ابلاغ نشده ناچار با نرخ‌های پیش‌بینی شده و برآوردی صورت مالی ارائه می‌شود و با قطعی شدن نرخ تعدیل صورت می‌گیرد و این تعدیل مثبت اخیر قرار نبود حتمی باشد چنانچه در برخی محصولات تعدیلی انجام نشد.

در پایان به ازای هر سهم ۲۰۰ ریال سود تقسیمی تصویب شد.