Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت ملی صنایع مس ایران


گزارش مجمع شرکت ملی صنایع مس ایران

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد فملی با شرکت ۶۴ درصدی  سهامداران برگزار و به ازای هر سهم ۲۸ تومان سود تقسیم شد .

مدیرعامل شرکت با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه خود گفت:

چشم‌انداز جهانی مس بسیار عالی است و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ سهم نفت و گاز و زغالسنگ از ۶۴ درصد فعلی به ۱۰ درصد کاهش یابد و در مقابل سهم الکتریسیته از ۲۱ درصد به ۵۱ درصد رشد کند و این یعنی تقاضای عالی برای مس.

هم اکنون ایران با داشتن ۴٫۴ درصد از کل ذخایر مس دنیا در رتبه ۷م جهان با ۵ میلیارد تن ذخیره قطعی قرار دارد و پیش بینی میکنیم تا پایان امسال با اکتشافات جدید و افزایش ۱٫۵ میلیارد تن از ذخایر کشف شده،این سهم بیشتر گردد.

در سال مورد گزارش فروش داخلی با رشد ۱۱۴ درصدی و فروش صارداتی با رشد ۶۴ درصدی و در مجموع فروش شرکت با ۸۸ درصد رشد به رقم بی سابقه ۴۲۲۰۰ میلیارد تومانی رسیده است که حاصل:دستیابی به بالاترین رکورد برداشت سنگ سولفور،بالاترین رکورد تولید کنسانتره مس،بالاترین رکورد تولید مس آندی ،بالاترین رکورد تولید مس کاتدی،بالا ترین رکورد کنسانتره فلزات گرانبها،رکورد صادرات کاتد؛ بوده است.

شرکت تا پایان سال ۱۴۰۰ معدن جدیدی  به نام سریدون  با عیار ۰٫۴۷ درصد را اکتشاف خواهد کرد که بیش از ۱۲۷۳ متر حفاری انجام شده است و پیش‌بینی می‌شود کل ذخایر مس شرکت از این پروژه ۱ میلیارد تن و از طریق پروژه‌های اکتشافی آذریابجان ۵۰۰ میلیون تن افزایش یابد.

طرح‌های توسعه‌ای و میزان پیشرفت تا پایان خرداد:

احداث زیرساخت‌های انتقال اسید سرچشمه و خاتون آباد به بندر عباس:این طرح حدود ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و شرکت در نظر دارد با صرف ۱۰۰ میلیون دلار موجبات تبدیل اسید سولفوریک به اسید فسفریک و ایجاد ارزش افزوده بالا را فراهم کند.

احداث کارخانه آهک اهر:کل نیاز خود شرکت و همچنین آذربایجان به آهک با بهره برداری از این کارخانه پوشش داده می‌شود،این پروژه نیز حدود ۱۰۰ درصد پیشرفت داشته است.

کارخانه فلوتاسیون سرباره سرچشمه:این طرح پیشرفت ۵۷ درصدی داشته است و درآمد بسیار بالایی برای شرکت خواهد داشت،هم اکنون در  سایت‌های سرچشمه و میدوک در حال انجام است و شرکت برنامه دارد برای سایت‌های درآلو و دره زار نیز این طرح را پیاده سازی کند.

کارخانه مس کاتدی هیپ لیچینگ سونگون ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان سال به بهره برداری می‌رسد و با تولید ۱۰۰ هزار تن کاتد مس، امکان ورود به بازار ترکیه فراهم میشود.

طرح معدن و احداث کارخانه تلغیظ درآلو با سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یورویی ۷۵ درصد پیشرفت داشته است.

طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور که در شرف بهره برداری است.

رئیس مجمع که نماینده‌ای از هلدینگ ایمیدرو بود پس از گزارش حسابرس ، از مدیریت شرکت بابت دریافت گزارش کلین و بدون بند پس از ۹ سال تشکر کرد و در خصوص بند های جلب توجه نیز گفته شد:

بند مربوط به تعهدات ارزی:مدیرعامل شرکت گفت ۹۴ درصد منابع ارزی را بازگردانده ایم و حدود ۴ الی ۵ درصد باقی مانده نیز در حال اقدام است.

مالیات‌ها:در این خصوص گفته شد که مالیات ۹۷ قطعی و تسویه شده است و از سوی سازمان مالیاتی جایزه و تخفیف خوش حسابی گرفته‌ایم،نسبت به محاسبه اعتراضاتی داشته‌ایم.به هر حال ذخایر عوارض دولتی و مالیات‌های علی الحساب را در حساب‌ها لحاظ می‌کنیم ،امسال در سه ماهه به اندازه کل عوارض سال ۹۸ پرداختی داشته‌ایم.

مشارکت تسهیلات:شرکت از طریق صندوق توسعه ۲۴۰ میلیون یورو برای تاسیس نیروگاه وام دریافت کرده است وبابت نرخ به بانک مرکزی اعتراض کرده‌ایم.در هر صورت آنچه مهم است این است که در این شرایط خاص ما نیروگاه را داریم و در نرخ نیز بالاخره به توافق خواهیم رسید.

در مبحث تقسیم سود گفته شد که امسال به ازای هر سهم ۱۲۹۵ ریال سود محقق شده است و ازا ین رقم ۲۸۰ ریال تقسیم می‌گردد و مابقی برای افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته و صرف مبلغ برای طرح های توسعه ای که مجموعا ۱۱۰ هزار میلیارد ارزش دارند صرف گردد.

در این خصوص سهامداران انتظار داشتند با توجه به ملی بودن طرح های شرکت،شرکت از طریق منابع ملی و تسهیلات،طرح‌های خود را اجرا کند و سود تقسیم گردد که موافقت نشد.