Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت پتروشیمی خارک


گزارش مجمع شرکت پتروشیمی خارک

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی خارک با نماد بورسی «شخارک» با حضور ۸۶٫۵۹ درصد سهامداران برگزار و به ازای هر سهم ۵۲۰۰ ریال سود تقسیمی تصویب گردید.

مدیر عامل شرکت در این مجمع، با ارائه گزارش ۱۲ ماهه خود گفت: از اواخر سال ۹۸ بخشی از گاز سکوی فروزان را به خارک آورده‌ایم و قصد داریم به ظرفیت کامل برسیم و تمام گاز فروزان را بگیریم. با توجه به اینکه در سال حدود ۱۱۲ روز با خشکی ارتباطی نداریم، لازم بود از طریق دریا لوله کشی کنیم و اینکار صورت گرفت.

شرکت امسال مجموعا ۸۵۰ هزار تن  متانول، پروپان، بوتان، پنتان و … تولید کرده ودلیل کاهش ۴۰ هزار تنی نسبت به سال ۹۸ کاهش تولید گوگرد بوده زیرا با دریافت گاز شیرین و با کیفیت از فروزان مقدار گوگرد گاز کمتر شده است.

از نظر ریالی فروش ۲ برابر شده و به ۵۲۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است. در مقابل بهای تمام شده ۱٫۵ برابر رشد کرده است .

به گازی که از وزارت نفت دریافت می‌کنیم مالیات ارزش افزوده‌ای تحمیل می‌شود که در آخرین روز سال ۹۹ موفق شدیم ۷۴۶ میلیارد ریال از این مالیات ارزش افزوده را پس بگیریم. امیدواریم که با قطعی شدن حساب‌ها برای سال ۹۸ و ۹۹ و سال جاری بتوانیم ۲ هزار میلیارد ریال از ارزش افزوده‌ای که به سازمان مالیاتی پرداخت کردیم را پس بگیریم.

در سال ۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰ دو پروژه مهم را عملی کرده‌ایم.

ابتدا پروژهrevamp  و بهبود کیفیت پروپان و رسیدن به خلوص ۹۷ الی ۹۹ درصدی را اجرا کردیم.

سپس واحدهای LPG خود را به نیروگاه تعبیه شده برای متانول ۲ وصل و با وصل شدن به برق مطمئن خطر هرگونه شات دوان را خنثی کردیم. لازم به ذکر است پیش از این، وابسته به ۲ ژنراتور بخار بودیم.

همچنین در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ در شرکت اورهال انجام شد. این تعمیرات دوره‌ای هر ۴ سال یکبار انجام می‌شدند، تیوب‌هایی با عمر مفید ۱۰ سال استفاده می‌شد، امسال تیوب‌های با کیفیت‌تر و عمر ۲۰ ساله و توان تحمل حرارت بیشتر و استفاده کردیم. در نتیجه احتمال رابچر شدن و استاپ تولید بسیار کم و فاصله برای اورهال بعدی بیشتر شد.

همچنین امسال با طراحی سیستمی امکان بازجذب ۲۴۰ تن بر ساعت آب کولینگ را فراهم کرده‌ایم.

بندهای حسابرسی:

در پاسخ به بند حسابرسی مربوط به تسهیلات ارزی از شرکت صنایع پتروشیمی گفته شد که برای تسویه این تسهیلات تلاش‌های زیادی داشتیم، در سال ۹۹ زیان تسعیر ارز شناسایی کردیم. امیدواریم امسال تسویه کنیم.

در خصوص مطالبات نیز گفته شد که امسال هیچ مشکلی برای فروش نداشتیم و مطالبات جدیدی ایجاد نکرده‌ایم،هر مطالبه‌ای هست از سال‌های قبل مانده است، در این خصوص پیگیری‌های لازم انجام شده و در دادگاه‌های لندن و هند همچنین اتاق‌های بازرگانی در حال پیگیری هستیم و برای برخی از قراردادها حکم مبنی بر اصل و فرع نیز دریافت کرده‌ایم.

سوالات:

در خصوص سوال سهامدران در رابطه با گاز مصرفی و پایین بودن هزینه‌ها با وجود دریافت گاز ترش گفته شد که پتروشیمی خارک گاز غنی و سرچاهی دریافت می‌کند که متان، اتان، بوتان، پنتان و هم گوگرد دارد. پتروشیمی‌های دیگر گاز شیرین می‌گیرند که ۸۸ درصد متان و ۱۲ درصد اتان است، همین مورد باعث می‌شود که بازدهی خارک بهتر باشد، چراکه نسبت تولید اتان به متان به متانول یک به یک اما نسبت اتان و پروپان به ترتیب ۱به ۱٫۵ و ۱ به ۱٫۸ است.

شرکت‌های دیگر بر اساس نرخ محصول نرخ گاز می‌دهند و عملا حق‌العمل کارند اما خارک با پرداخت ۲۰ درصد گاز بهای بیشتر برای امسال نرخ‌ها را فیکس کرده است.

ما گاز ارزانی نمی‌گیریم بلکه چون گاز سنگین می‌گیریم و فرایند بیشتری صرف پالایشش می‌کنیم نرخ‌های پایین‌تر اما بازدهی بالاتری داریم.

در پاسخ به سوال سهامداران و بند حسابرسی مربوط به طرح توسعه متانول ۲ نیز گفته شد: به دلیل سپری شدن زمان مجوز، مجددا از وزارت، از سازمان محیط زیست و … مجوز گرفتیم و با پیمانکاران مذاکره کرده‌ایم.

در نهایت پروژه احیا شد و از فروزان از طریق خطوط دریایی عملیات انتقال گاز انجام داده‌ایم. از بخش‌های تکمیل شده نظیر برق و مخازن و … طرح استفاده می‌کنیم اما برای خود طرح و تولید نیاز به منابع مالی و خرید کمپرسور و .. داریم، امیدواریم در سال ۱۴۰۰، ۳۰ درصد پیشرفت داشته باشیم و در سال ۱۴۰۱ نیز همین مقدار پیشرفت کنیم و تا ۴ سال دیگر به بهره‌برداری برسانیم.

در پایان به ازای هر سهم ۵۲۰۰ ریال سود تقسیمی تصویب گردید.