شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت فجر انرژی خلیج فارس


گزارش مجمع شرکت فجر انرژی خلیج فارس

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فجر انرژی خلیج فارس با نماد بورسی «بفجر» با حضور ۷۸٫۲۳ درصد سهامداران برگزار و به ازای هر سهم ۲ هزار ریال سود تقسیمی تصویب گردید.

مدیرعامل شرکت در این مجمع، با ارائه گزارش فعالیت ۱۲ ماهه خود گفت: بیش از یک سوم یوتیلیتی و سرویس‌های حیاتی صنعت پتروشیمی توسط این شرکت تامین می‌شود.

نرخ‌های فروش شرکت هر سال بر اساس عملکرد سال قبل سایر شرکت‌های پتروشیمی و با توجه به میانگین وزنی، بازده عملیاتی شرکت‌های مصرف‌کننده از این یوتیلیتی تعیین می‌شود و با توجه به رشد سود عملیاتی شرکت‌های مصرف‌کننده نظیر مارون، امیرکبیر، تندگویان، فن‌آوران، کارون، بوعلی، غدیر و سایر شرکت‌های کوچکتر، انتظار رشد نرخ‌ها و رشد سود عملیاتی بیش از ۵۰ درصد برای سال بعد خود را متصور هستیم.

از مهمترین دستاوردهای شرکت در سال ۹۹ می‌توان به رسیدن به رکورد هزار روز فعالیت بدون توقف، تسویه کلیه بدهی‌های ارزی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (در غیر این صورت باید زیان تسعیر ۲۴۰ میلیارد تومانی شناسایی می‌شد)؛ خرید دو دستگاه ترانسفورماتو برای افزایش عرضه برق به شبکه سراسری، تعدیل نرخ‌های فروش، اخذ رای اولیه دیوان عدالت اداری مبنی بر معافیت مالیاتی، انتشار اوراق تبعی و همچنین تامین و شارژ هفتگی بازارگردان برای برای حمایت از سهم، کسب ۵ برابر سود بیشتر با عرضه گازهای صنعتی مایع در بورس کالا؛ صادرات نیتروژن و آرگون مایع به خارج از کشور اشاره کرد.

همچنین گفته شد موانع و محدودیت‌هایی برای تامین گاز در فصول سرد و آب در فصول گرم وجود دارد؛ در این خصوص تشکیل کمیته مدیریت بحران آب و پیگیری جایگزینی آب دریا به جای آب رود کارون از جمله اقدامات شرکت در سال گذشته بود.

همچنین ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات در جهت رفع موانع تولید به شرکت تخصیص یافته است.

تولید برق شرکت در سال گذشته  ۶۲درصد و بخار ۳۸درصد بوده و ۱۰ درصد برق تولیدی شرکت به سیستم برق کشور ارائه شده است.

سرکانیان رئیس مجمع و نماینده هلدینگ خلیج فارس ضمن تشکر از عملکرد قابل قبول شرکت در سال مالی گفت: اصلی‌ترین موضوع بفجر نرخ‌گذاری و فرمول آن است. در کشوری که تورم دارد، قیمت‌گذاری بر مبنای نرخ‌های سال قبل اجحاف است، متولی این فرمول و این شیوه نیز NPC است. بر خلاف سایر شرکت‌های پتروشیمی، با وجود رشد تولید و فروش، سودآوری شرکت حتی چند درصد کاهشی بوده است. در تلاش برای شکستن فرمول “بازدهی یکسان” هستیم زیرا اکنون با وجود تورم و جهش دلار و … بازدهی یکسانی وجود ندارد. براساس نظر شورای رقابت و NPC نرخ‌گذاری‌ها مجددا باید در سال ۱۴۰۰ بازنگری شود.

بند حسابرسی :

در خصوص بند ۷ حسابرسی مربوط به تعیین تکلیف بدهی‌های ارزی گفته شد که مبلغ ۵۵ میلیون یورو بدهی ارزی شرکت با نرخ ۵۲۰۰ تومان از محل ارز سایر شرکت‌های پتروشیمی هلدینگ تسویه شد و اما هنوز گواهی صادر نشده و به عنوان بند آمده است، همچنین در این خصوص نماینده هلدینگ خلیج فارس گفت طبق قانون جدید رفع موانع تولید مصوب تیرماه ۱۴۰۰ هیئت وزیران، شرکت‌ها می‌توانند اینگونه بدهی‌ها را با نرخ زمان ایجاد تسویه کنند و اخیرا مجموعه بیدبلند ۳۲۰ میلیون یورو با این نرخ تسویه کرده و مقرر شد شرکت پیگیری کند زیرا نرخ زمان ایجاد ۱۶۰۰ تومان بوده است.

سوالات:

در پاسخ به سوال سهامدار مبنی بر چرایی لغو افزایش سرمایه در سال قبل با وجود ابلاغ شدن آن، گفته شد که افزایش سرمایه مصوب هیئت‌مدیره در سه ماهه سوم سال ۹۹ به دلیل اینکه بخشی از سود انباشته شرکت مربوط به ذخیره مالیات بوده است، مورد تایید قرار نگرفت.

در خصوص مالیات نیز گفته شد که بر اساس رای دیوان عدالت اداری که کاملا لازم‌الاجراست شرکت معافیت مالیاتی اخذ کرده و از امسال ابلاغ شده است که دیگر ذخیره مالیات در حساب‌ها لحاظ نگردد و با پیگیری‌های لازم وجوه پرداخت شده نیز استرداد گردد، لذا با قطعی شدن موارد فوق اقدام به افزایش سرمایه می‌کنیم.

در پاسخ به سوال نرخ گاز سوخت شرکت نیز گفته شد که قیمت سوخت شرکت ۱۰ درصد بهای گاز خوراک سایر واحدهای پتروشیمی در نظر گرفته می‌شود.

در پایان با کسر مجموعا ۳۷۶ میلیارد تومان ذخایر احتیاطی مالیات و … از ۱۷۲۰ میلیارد سود قابل تقسیم، ۱۳۴۶ میلیارد ریال از این سود، به عنوان سود تقسیمی تصویب شد که بر اساس آن، به ازای هر سهم ۲۰۰ تومان می‌شود.