Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت پتروشیمی پارس


گزارش مجمع شرکت پتروشیمی پارس

مجمع عادی سالانه شرکت پتروشیمی پارس با نماد پارس با حضور ۹۱٫۹۵ درصد اعضا برگزار شد.و به ازای هر سهم ۲۰۰۰ تومان سود تقسیم شد.

شرکت پتروشیمی پارس در سال ۱۳۹۹ در مجموع مقدار ۴٫۰۵۵٫۰۰۰ تن محصول تولید کرده است که به تفکیک  مهمترین محصول به شرح زیر است:

اتان: ۱٫۴۸۲٫۰۰۰ تن

پروپان : ۷۶۲٫۰۰۰ تن

بوتان : ۵۳۸٫۰۰۰ تن

استایرن: ۵۶۲٫۰۰۰ تن

عملکرد مالی شرکت در سال ۱۳۹۹:

فروش خالص مبلغ ۲٫۶۳۷ میلیارد تومان که نسبت به سال ۹۸ به میزان ۷۱ درصد رشد دارد.

سود عملیاتی مبلغ ۱۰٫۴۱۹ میلیارد تومان با رشد ۱۴۱ درصدی نسبت به سال ۹۸

سود خالص مبلغ ۱۲٫۲۲۲میلیارد تومان با رشد بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال ۹۸

رقیب شرکت در تولید استایرن منومر کل محصول تولیدی خود را مصرف می‌کند بنابراین شرکت پتروشیمی پارس  تقریبا ۱۰۰ درصد نیاز داخل را تامین می‌کند و محصول خود را به ۷۰ شرکت داخلی به فروش می‌رساند.

در خصوص  واحد اتیلن بنزن و استایرن، مدیران شرکت توضیح دادند که این دو واحد نیازمند افزایش ظرفیت هستند. در حال حاضر از استایرن تولیدی ۵۳۰ هزار تن به شرکت های پلی استر موجود در پارک  استایرن  تخصیص داده شده و  ۴۰۰ هزار تن نیز به شرکت‌های داخلی داده می‌شود. بطور کلی ۹۳۰ هزار تن نیاز سالانه کشور است که تولید شرکت پارس ۶۰۰ هزار تن است و حدود ۳۳۰ هزار تن کسری وجود دارد.

پتروشیمی پارس طرح تولید پروپیلن را در برنامه خود دارد. هدف از اجرای این طرح برای مواقعی است که امکان صادرات پروپان وجود نداشته باشد. در این خصوص موافقت اصولی واحد پروپیلن و پلی پروپیلن از وزارت نفت دریافت شده است و در صورت تامین زمین مورد نیاز، راه اندازی طرح ۴ سال طول می‌کشد.

در خصوص رفع تنگنای واحد استحصال اتان هم توضیح داده شد که یکی از کارهایی که باید انجام بگیرد نصب توربین پنجم است. اگر این اتفاق رخ ندهد می تواند تولید را به میزان ۲۵ درصد کاهش دهد.

از برنامه‌های شرکت که هنوز در مرحله مطالعات و امکان سنجی است میتوان به واحد اتیل بنزن و استایرن منومر دوم و نیز و واحد شیرین سازی و تفکیک پنتان پلاس اشاره کرد.

سوال سهامداران

در خصوص فرمول  نرخ خرید اتیلن از شرکت  آریاساسول  و نیز فرمول گاز غنی  توضیح داده شد که نحوه محاسبه در امید نامه شرکت وجود دارد.

در خصوص برآورد شرکت از نرخ LPG  در سال ۱۴۰۰ توضیح داده شد که برآورد شرکت نرخ ۴۲۵-۴۲۰ دلاری بوده است. در حال حاضر با افزایش نرخ نفت نرخ LPG  هم به ۶۰۰ دلار رسیده است.

در خصوص نرخ دلاری استایرن منومر نیز توضیح داده شد که نرخ محصولات برای فروش صادراتی برمبنای نرخ جهانی است. اما برای استایرن که در داخل به فروش می رسد  در واقع بین مجتمعی، نرخ فوب خلیج فارس منهای ۵دلار است.

در خصوص این که آیا قطعی برق بر روی تولید شرکت هم اثر گذار بوده یا نه توضیح دادن که قطعی برق روی شرکت اثر ندارد چون ما  برق را از شبکه دریافت نمی‌کنیم.