Web Analytics
شبکه‌های اجتماعی وابسته و مورد تایید شرکت کارگزاری کارآمد صرفا irankbc, karamadbc و collegekbc می‌باشد.

گزارش مجمع شرکت پتروشيمي اصفهان


گزارش مجمع شرکت پتروشيمي اصفهان

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی اصفهان با نماد بورسی «شصفها» با حضور ۷۰٫۸ درصد سهامداران برگزار شد و پس از تصویب صورت‌های مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۱۴۰۰ مقرر گردید که سودی برای سال مالی ۹۹ تقسیم نشود.

در جریان برگزاری مجمع که با حواشی و اعتراض برخی سهامداران روبرو شد، هیات‌مدیره در گزارشی از مهمترین فعالیت‌های شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ تاکید کرد که شرکت به دلیل مشکلاتی که داشته در پنج سال هیچ سودی توزیع نکرده است.

شرکت در سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ۹۹ به میزان ۲۱۵ میلیارد تومان سود خالص کسب کرده است. شرکت همچنین در تامین مواد اولیه رکورد تولید را در سال ۹۹ ثبت کرده است.

همچنین تاکید شد که پتروشیمی اصفهان از سال ۸۶ نیز افزایش سرمایه نداشته است. بنا به گفته مدیرعامل، دلیل انجام نشدن برنامه افزایش سرمایه شرایط بازار در سال گذشته و جابجا شدن سهامداران عمده بوده است.

در حال حاضر سهامدار عمده شصفها، شپنا است که براساس گزارش مدیرعامل پتروشیمی اصفهام مطالبات خود را بابت این جابجایی تسویه نکرده است.

به گفته الهی مدیرعامل پتروشیمی اصفهان، شرکت به برخی بانکها بدهکار بوده و سهامدار عمده قبلی این بدهی‌ها را پرداخت نکرده و آن را به سهامدار جدید (شپنا) تکلیف کرده است.

براساس اعلام مدیرعامل شرکت، کل بدهی پتروشیمی اصفهان به بانک ملی ۵ میلیارد تومان است.

الهی تصریح کرد: البته بخشی از بدهی بانکها پرداخت شده، با این حال هنوز اسناد رهنی شرکت آزاد نشده است. در صورتی که در مذاکره با سهامدار عمده این موضوع حل و فصل نشود، شرکت شکایت خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه میزان این بدهی ۲۳۴ میلیارد تومان (اصل بدهی) است، تصریح کرد: فرع بدهی نیز باید از طریق دادگاه مشخص شود.

مدیرعامل پتروشیمی اصفهان همچنین به بدهی گروه ماهان اشاره و عنوان کرد: سهام این گروه از طریق دستگاه قضایی فروخته شد ولی بانک عامل به ازای این طلب که به میزان ۷۰۰ میلیارد تومان بوده، اسناد را آزاد نکرده است.

مدیرعامل شرکت در ادامه با اشاره به پرونده‌های مالیاتی پیش روی پتروشیمی اصفهان متذکر شد که گروه مالی شرکت در حال پیگیری این پرونده است.

وی در عین حال با اشاره به سودهای معوقه سهامدارن گفت که سهامدارانی از شرکت شکایت کرده‌اند که شرکت در خصوص دیرکرد پرداخت در حال مذاکره با سهامداران است.

بنا به گفته الهی، تعهدات ارزی شرکت در سال گذشته به صورت کامل تسویه شده است.

برنامه‌های آتی

پتروشیمی اصفهان برنامه نوسازی خط تولید در راستای تنوع بازارها را در دستور کار دارد. بنا به گفته مدیرعامل، شرکت هم اکنون برای خرید مواد اولیه نیاز به نقدینگی دارد که برای حل آن با شپنا کمیته مشترک تشکیل داده است.

نکات مهم گزارش حسابرس و بازرس قانونی

حسابرس در گزارش خود اعلام کرد که بدهی‌های افشا شده، مالیات‌های عملکرد و ارزش افزوده سبب شده که امکان افتتاح حساب بانکی و امکان فروش محصولات در بورس کالا نداشته است.

هیات‌مدیره در پاسخ به این بخش مکلف شد که موضوع را پیگیری کند.

شرکت در خصوص دلیل عدم فروش محصولات خود در بورس کالا توضیح داد: دلیل آن  نداشتن حساب فعال و ضمانت‌نامه بوده است. با این حال برنامه فروش محصولات در بورس در حال پیگیری است.

شرکت در پاسخ به بند ۱۳ حسابرس و بازرس قانونی ضمن تنفیض ماده ۱۲۹ قانون تجارت مکلف به اجرای قانون شد.

ناظر مجمع در خصوص افزایش ۵۰ درصدی بودجه مسئولیت‌های اجرایی متذکر شد که شرکت مشکل نقدینگی دارد و این افزایش نباید صورت بگیرد که مدیرعامل شرکت در پاسخ گفت برای خرید مواد مشکلی در شرکت وجود ندارد و شرکت به دنبال آن است که درآمد خود را افزایش بدهد.

(سهامداران نسبت به این موضوع اعتراض کردند)

ناظر مجمع و نماینده سهامدار عمده از شپنا (پالایشگاه اصفهان) در واکنش به بند ۱۴ یادداشت‌های توضیحی در خصوص بدهی تعهد داده شده عنوان کرد: پرداخت اصل بدهی در حداقل زمان ممکن پرداخت خواهد شد اما برای فرع بدهی شپنا هم فرض بر پرداخت است.

سوال سهامداران

مدیرعامل شرکت در خصوص دزدی از تانکرهای ماهشهر، گفت: شکایت ما قبول نشده است، البته مقدار مجاز تبخیر در مخازن ما زیاد نبود که برای آن افشا زده شود.

وی در خصوص کاهش مصرف برق اتاق‌های کنترل، نیز تصریح کرد: اسناد مناقصه برای تغییر دستگاه‌های سیستم کنترل بسته شده است. همچنین نیروگاه نیز در حال تعویض است.

مدیر مالی پتروشیمی اصفهان در پاسخ به سوالی درباره برنامه افزایش سرمایه شرکت، اعلام کرد: فعلا به دلیل مشکلات پیش روی شرکت امکان افزایش سرمایه وجود ندارد اما در بلندمدت در برنامه است. این افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی خواهد بود که بعد از حل مشکلات قضایی و حقوقی به اجرا گذاشته خواهد شد.

به گفته وی، سرمایه ۳۰ میلیارد تومان برای شایسته شرکت نیست، با این حال افزایش سرمایه با موانع بانکی و قضایی هم روبروست.

نماینده بورس در واکنش به اظهارات مدیرعامل شرکت در خصوص افزایش سرمایه متذکر شد: تا زمانی که صورت‌های مالی عدم اظهار نظر باشد، امکان افزایش سرمایه وجود ندارد.

ناظر مجمع با اشاره به دلیل مبانی عدم اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی تصریح کرد: مشکلات قانونی و حقوقی  پیش رو از گذشته وجود دارد و شرکت تلاش می‌کند که در اسرع وقت مشکلات را حل کند.

نماینده صندوق بازنشستگی نیز در ادامه عنوان کرد: با وجود اقدامات مثبت انجام شده در شرکت، تصمیم صندوق در خصوص صورت‌های مالی، عدم تصویب آن است تا زمانی که مشکلات حقوقی حل شود.

نماینده پالایشگاه اصفهان به عنوان سهامدار عمده پتروشیمی اصفهان در خصوص مشکلات صورت‌های مالی شرکت یادآور شد: وجود ابهامات بسیار در صورت‌های مالی شرکت در شرایطی است که ما به عنوان سهامدار عمده در صورت‌های مالی دیدیم که پتروشیمی اصفهان بدهی خود را به شپنا کتمان کرده است.